12. rujna 1991. – ustrojena Hrvatska ratna mornarica

Foto: Arhiva MORH

Hrvatska ratna mornarica (HRM) ustrojena je 12. rujna 1991. Ukazom predsjednika RH dr. Franje Tuđmana kao grana Oružanih snaga RH s ciljem objedinjavanja i rukovođenja cjelokupnim bojnim djelovanjima na moru i otocima. Bilo je to u vrijeme najžešćih bitaka Domovinskog rata, te se hrvatskoj mornarici s pravom može potvrditi da je doslovno „ratna“ – osnovana u nemogućim uvjetima ratne agresije Srbije od početnih patrolnih čamaca do izgradnje prave ratne mornarice u skladu sa hrvatskim potrebama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi zapovjednik HRM-a bio je admiral Sveto Letica.

Tijekom Domovinskog rata postrojbe Hrvatske ratne mornarice imale su zapaženu ulogu i sudjelovale su u pomorskoj blokadi hrvatske obale te svim operacijama izvođenim u zahvatu obalnog ruba, od oslobađanja južnog Jadrana i operacije “Maslenica” do operacija “Bljesak” i “Oluja”.

Uloga Hrvatske ratne mornarice danas proizlazi iz ustavne uloge Oružanih snaga RH, a sastoji se od obrane suvereniteta, teritorijalne cjelovitosti te zaštiti nacionalnih interesa i suverenih prava RH na moru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Širok spektar (mirnodopskih) zadaća Hrvatske ratne mornarice

U tom smislu, u cilju operacionalizacije svoje temeljne misije, Hrvatska ratna mornarica razvija sposobnosti i provodi niz tradicionalnih i netradicionalnih zadaća; odvraćanje prijetnje i obrana Republike Hrvatske s mora ostvaruje se kroz održavanje i razvoj sposobnosti za protupovršinsko, minsko-protuminsko, ograničeno protupodmorničko i protuterorističko djelovanje, samostalno i u združenom djelovanju sa drugim granama OS RH:

– stalni senzorski te fizički nadzor Jadranskog mora u području interesa RH i prijenos podataka u realnom vremenu za potrebe OS RH i drugih pravnih subjekata;

– zaštita suverenih prava i provedba jurisdikcije RH u ZERP-u i epikontinentalnom pojasu te potpora nadležnim tijelima državne uprave u provođenju zakona i drugih propisa iz njihove nadležnosti u teritorijalnom moru te unutarnjim vodama RH;

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– traganje i spašavanje na moru;

– evakuacija i prevoženje morem ljudi i sredstava iz ugroženih priobalnih i otočnih područja;

– prevoženje morem vatrogasnih i drugih snaga i sredstava u ugrožena priobalna i otočna područja;

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– sudjelovanje u gašenju šumskih požara na obalnom rubu i otocima.

Hrvatsku ratnu mornaricu čine Obalna straža Republike Hrvatske, Flotila HRM, Bojna obalnog motrenja i obavješćivanja (bOSMIO), Pomorska baza Split, Središte za obuku HRM i Zapovjedna satnija HRM.

Zapovjedništvo Hrvatske ratne mornarice smješteno je u vojarni “Sv. Nikola” u Pomorskoj bazi Lora u Splitu.

Hrvatska ratna mornarica ukupno broji oko 1300 pripadnica i pripadnika, a zapovjednik je kontraadmiral Robert Hranj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.