AZOO potvrdio da je objavio skandalozni dokument o seksualnom odgoju djece od rođenja

Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Agencija za odgoj i obrazovanje potvrdila je portalu Narod.hr da je sa svojih mrežnih stranica uklonila sporni dokument o spolnom odgoju male djece, ali iz odgovora nije jasno zašto je bio objavljen i zašto je uklonjen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inicijativa CitizenGO nedavno je pokrenula je peticiju protiv skandaloznih “standarda” o spolnom odgoju kojima se potiču seksualne aktivnosti kod male djece. “Standardi” su objavljeni na mrežnim stranicama državne Agencije za odgoj i obrazovanje, koja je pod nadležnošću ministra obrazovanja Radovana Fuchsa.

Sporni dokument o seksualnim uputama tiče se djece u dobi od 0 do 4 godine. Dokument je naknadno uklonjen sa stranica Agencije.

Dokument eksplicitno povezuje malu djecu sa seksualnim praktikama

“Dokument ‘Standardi spolnog odgoja u Europi – Okvir za kreatore političkih odluka, obrazovne i zdravstvene institucije i stručnjake’ promovira ‘seksualni odgoj’ za djecu od 0-4 godine, uključujući praktične vježbe u cilju stjecanja vještina ‘izražavanje vlastitih potreba, želja i granica, na primjer u kontekstu igre doktora’ – što predstavlja promicanje spolnog uznemiravanje najmlađe djece”, piše u peticiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
AZOO objavio, pa nakon pokretanja peticije uklonio skandalozni dokument o ‘seksualnom odgoju’ djece

Navode se i primjeri sadržaja, između ostaloga odjeljak 1.3 koji je naslovljen: “Zašto bi spolni odgoj trebao početi prije četvrte godine. Na stranici 26. navodi se kako bebe “često diraju, katkada i genitalije”, a djeca od 2-3 godine “često pomno istražuju svoje tijelo i genitalije te ih pokazuju drugoj djeci i odraslima” te da “oni vole sjediti nekome u krilu i uživaju dok ih se mazi”. Djecu bi po ovim Smjernicama trebalo učiti svijesti o rodnom identitetu od rođenja (str. 40).

Uredništvo portala Narod.hr poslalo je upit Agenciji sa zamolbom za pojašnjenje je li Agencija doista objavila taj dokument, što je njegov sadržaj i koji mu je cilj te zašto je uklonjen.

AZOO potvrđuje da je objavio skandalozni dokument

U nepotpisanom odgovoru, Agencija samo potvrđuje da je zaista objavila dokument i da ga je kasnije uklonila. Razlozi objave dokumenta kao i njegova uklanjanja ne spominju se. Agencija također u odgovoru ni jednom riječju ne ulazi u sadržaj dokumenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Agencija u odgovoru tvrdi kako su regionalni ured Svjetske zdravstvene organizacije za Europu i njemački Savezni centar za zdravstveno obrazovanje 2010. godine objavili publikaciju “Standardi spolnog odgoja u Europi – okvir za kreatore političkih odluka obrazovne i znanstvene institucije i stručnjake”.

>Opasna kampanja: CESI ‘gura’ u škole spolni odgoj kojem temelj nije biologija, već ideologija

Nadalje, Agencija piše kako je 2013. na svojim mrežnim stranicama objavila publikaciju “Standardi spolnog odgoja u Europi”. Valja pretpostaviti da je riječ o publikaciji istog sadržaja kao i navedeni dokument Svjetske zdravstvene organizacije i njemačke državne agencije. No u dopisu Agencije ne navodi se zašto je objavila sporni dokument, kao ni to smatra li te “standarde” doista standardima koji trebaju vrijediti i u Hrvatskoj.

AZOO se ne osvrće na sadržaj dokumenta o seksualiziranju djece

Tvrdi kako je skandalozni dokument objavila kada je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta donijelo Odluku o uvođenju, praćenju i vrednovanju provedbe kurikuluma zdravstvenog odgoja u osnovnim i srednjim školama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tom odlukom Ministarstvo je zadužilo Agenciju za odgoj i obrazovanje za provođenje stručnog usavršavanja učitelja, nastavnika i stručnih suradnika glede sadržaja i tema zdravstvenoga odgoja“, navodi se u dopisu. Znači li to da se učitelji trebaju usavršavati u skladu s tim spornim dokumenom, ostaje otvoreno.

Umjesto pojašnjenja, Agencija samo naglašava da spornom smatra informaciju o tome kad je dokument objavljen, premda je to u cijeloj priči najmanje važno. Agencija naglašava da “nije riječ o novoobjavljenom dokumentu, kako se to predstavlja u javnosti”, već o dokumentu iz 2010. godine koji se “od 2013. godine nalazi na mrežnim stranicama Agencije”.

>Bivši SDP-ovci traže spolni odgoj u školama; pozivaju se na ovaj dokument koji je usvojila HDZ-ova Vlada

“Dokument je uklonjen s mrežne stranice www.azoo.hr“, stoji dalje u dopisu, bez objašnjenja kada je uklonjen i zašto.

Je li zdravlje ‘sve što ne boli’ i u kakvom je to odnosu sa seksualiziranjem male djece

Umjesto daljnjeg objašnjenja, Agencija u dopisu podsjeća da je Ministarstvo znanosti i obrazovanja 2019. godine donijelo Odluku o donošenju kurikuluma za međupredmetnu temu Zdravlje za osnovne škole i srednje škole u Republici Hrvatskoj. Ni jednom riječju nije navedeno u kakvom je odnosu ta odluka sa spornim skandaloznim dokumentom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umjesto toga, Agencija upućuje na svrhu “učenja i proučavanja međupredmetne teme Zdravlje stjecanje znanja i vještina te razvijanje pozitivnoga stava prema zdravlju i zdravom načinu življenja da bi se omogućilo postizanje poželjnih tjelesnih, duševnih i društvenih potencijala učenika i njihovo osposobljavanje da sami preuzmu brigu o svojemu zdravlju.”

Podsjeća da je u tim temama naglasak “na sveobuhvatnom pristupu zdravlju uz uvažavanje definicije Svjetske zdravstvene organizacije koja zdravlje definira kao tjelesno, mentalno i socijalno blagostanje, a ne samo kao odsutnost bolesti“.

Ta definicija, iz koje proizlazi da čovjek nije nužno zdrav ako nije bolestan, zaslužuje poseban osvrt stručnjaka i upućuje na možebitne nepreciznosti ili svojevrsnu “izgubljenost u prijevodu”. No, u ovom slučaju ona i nije u prvom planu, odnosno pozivanjem na nju Agencija samo odvlači pozornost od skandaloznog dokumenta.

Na kraju dopisa, Agencija samo napominje da se tema nadovezuje “na Nacionalni program Živjeti zdravo – područje zdravstveno obrazovanje, kao i druge nacionalne programe i strategije usmjerene na očuvanje zdravlja djece i mladih”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.