Bačić i Erlić novi ministri u Vladi: Hoće li se išta promijeniti oko ‘vrućeg’ pitanja obnove Banovine?

Foto: fah, montaža narod.hr

Nakon aktualnog prijepodneva u Saboru zastupnici su glasovali o povjerenju novim ministrima Branku Bačiću i Šimi Erliću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 129 zastupnika i zastupnica 77 je za, jedan suzdržani i 51 protiv. Iskazano je povjerenje Šimi Erliću. Od 127 zastupnika 77 za, 51 protiv čime je iskazano povjerenje i Branku Bačiću. Obojica su odmah prisegnula na dužnost.

> Odani Bačić postaje ministar i potpredsjednik Vlade: Prisjetite se njegovog puta od Blata do Banskih dvora

Branko Bačić, koji će biti i potpredsjednik Vlade, preuzet će od Ivana Paladine Ministarstvo graditeljstva, prostornog uređenja i državne imovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Zašto je Nataša Tramišak morala otići, ako je po Plenkoviću dobro vodila svoj resor?

Šime Erlić preuzet će od Nataše Tramišak Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU-a u kojem je dosad radio kao državni tajnik.

Čuđenje zbog Bačića

Uz nemalo čuđenje javnosti, predsjednik Vlade RH Andrej Plenković smijenivši nakon manje od godinu dana ministra Ivana Paladinu, na njegovo je mjesto postavio – Branka Bačića. Dakle, Plenkovićev najvjerniji kadar postaje šef resora koji je trenutačno pod najvećim povećalom zbog (ne)obnove Banovine i postaje ministrom prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je treći ministar na čelu Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine od potresa na Banovini i Zagrebu, a u zraku ostaje pitanje, ako je baš Bačić osoba koja će sve to pokrenuti, zašto ga Plenković odavno nije stavio na čelo tog resora. Ili barem onda kada mu je prije godinu dana uhićen ministar Darko Horvat?

>Dr. Kanački: Bačić obmanjuje javnost – novi zakon o referendumu znači maksimalno otežavanje narodnih inicijativa
>Bačić u obrani koalicijskog partnera: “Pupovac kao racionalni političar poštuje ustav i Daytonski sporazum u BiH”

Možda je zaboravio da Bačić ima neko prethodno iskustvo. Naime, bio je ministar zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva u 11. Vladi RH kojoj je na čelu bila Jadranka Kosor. Podsjetimo stoga na put novog ministra i potpredsjednika Vlade Branka Bačića od Blata na Korčuli do Banskih dvora.

Na čelu Općine Blato proveo 11 godina

Bačić je, kako smo pisali, rođen 7. lipnja 1959. u Dubrovniku te je završio Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bačić je kao načelnik Općine Blato u Dubrovačko-neretvanskoj županiji prvi puta biran 1993. godine, na čijem je čelu bio sveukupno tri mandata do 2004. godine.

Kumstvo s Vladimirom Šeksom

Jedno od njegovih prvih medijskih pojavljivanja dogodilo se 2003. godine, kada je zajedno s današnjim predsjednikom Ustavnog suda Miroslavom Šeparovićem kumovao svadbi 60-godišnjeg Vladimir Šeksa, dugogodišnjeg veterana HDZ-a.

Krajem iste godine, Branko Bačić postao je saborski zastupnik, a već 2004. odlazi iz Sabora u Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka Božidara Kalmete gdje obnaša dužnost državnog tajnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je bio zastupnik tek nekoliko mjeseci, Branko Bačić će 2008. po drugi puta biti izabran u Sabor s HDZ-ove liste te ponovno preuzima mjesto državnog tajnika u u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture.

Uzlet u Vladi Jadranke Kosor

Nakon pada Vlade Ive Sanadera zbog do danas nerazriješene korupcije, Branko Bačić 2010. postaje ministar u Vladi Jandranke Kosor gdje preuzima resor kao ministar zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. Iduće godine naći će se po treći puta na HDZ-ovoj listi za Sabor.

Za vrijeme Tomislava Karamarka, Bačić je ušao i četvrti puta u Hrvatski sabor, a peti puta za vrijeme Andreja Plenkovića postat će šefom Kluba zastupnika HDZ-a.

U HDZ-u od 1990., među prvima podržao Plenkovića za predsjednika stranke

Branko Bačić bio je zaposlen u Upravi za katastar i geodetske poslove na Korčuli, a u HDZ je ušao 1990., godine. Od ulaska u stranku do 2018. godine bio je član Općinskog odbora HDZ Blato, potpredsjednik ŽO Dubrovačko-neretvanske županije, član Središnjeg odbora i Nacionalnog vijeća HDZ-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon odlaska Sanadera 2008. godine, na XII. Općem Saboru HDZ-a izabran je za člana Predsjedništva, a godinu dana poslije postaje i glavni tajnik stranke.

U lipnju 2016., on i Franjo Lucić su kao članovi Nacionalnog vijeća HDZ-a ustvrdili da bi za njih najbolji kandidat za predsjednika HDZ-a bio Andrej Plenković, jer je osoba koja može vratiti povjerenje birača u HDZ, iako u to vrijeme nije bio službeni kandidat već je tek najavio kandidaturu.

Kao predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a posebno će se istaknuti u lipnju 2017. nakon raskida suradnje s Mostom i Plenkovićevog sklapanja neprirodne koalicije s HNS-om i odmetnutim zastupnicima SDP-a. Tada je politički tajnik HDZ-a Davor Ivo Stier dao ostavku na mjesto potpredsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova, a Bačić je ocijenio kako poštuje odluku no drži da je ona bila nepotrebna.

Bačić neposlušnim zastupnicima: Ulaskom u HDZ izgubili ste dio suvereniteta

Bačić je za Plenkovića obavljao posebno težak posao uvođenja stranačke stege kada je premijer gurao ratifikaciju Istanbulske konvencije uz pomoć lijeve oporbe.

Pojedini HDZ-ovi zastupnici u travnju 2018. odbili su glasovati za dokument koji na mala vrata uvodi rodnu ideologiju u hrvatsko društvo; pa je tako zastupnik Miroslav Tuđman tražio da se ili odgodi ratifikacija ili dozvoli glasanje po savjesti.

Bačić je na Tuđmanov zahtjev oštro reagirao poručivši: “Ulaskom u stranku izgubili ste dio svog suvereniteta. Oni koji će glasati protiv, trebali bi razmisliti o drugim političkim opcijama…nema glasanja po savjesti“. Zastupnik Davor Lončar, koji se također usprotivio Istanbulskoj konvenciji kazao je: “Tko si ti da ćeš mi određivati mogu li ja glasati po savjesti? Ja sam u HDZ-u od 90.-ih godina, koga sam pitao za mišljenje kada sam išao u Domovinski rat i branio Hrvatsku?”

Bivša blagajnica HDZ-a optužila ga za uništavanje dokaza o crnim fondovima

Niz neugodnih pitanja za HDZ otvorila su se 2010. godine kada se u medijima pojavila informacija da je bivši rizničar HDZ-a Mladen Barišić u trenutku kada je razriješen te dužnosti glavnom tajniku stranke Branku Bačiću donio dva milijuna kuna i 300 tisuća eura u gotovini, a koje je Bačić spremio u stranački sef i tek poslije proslijedio glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću.

Godinu dana poslije, bivša blagajnica HDZ-a Branka Pavošević USKOK-u je izjavila da je Bačića, čim je u srpnju 2009. postao glavni tajnik HDZ-a, upoznala s pojedinostima o crnom fondu, a da je on u roku od mjesec dana od preuzimanja dužnosti zatražio da donese bilježnicu s evidencijom o uplatama i isplatama te da je ta bilježnica u njezinoj i nazočnosti rizničara stranke i šefa Carine, Mladena Barišića, uništena.

Na pitanja o obnovi do daljnjega ne odgovaraju

Narod.hr jutros je poslao pitanja o obnovi Središnjem državnom uredu, a ovo je odgovor koji smo dobili:

“Sukladno novonastaloj situaciji i odlukom Vlade Republike Hrvatske da će se Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje integrirati u Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine nismo trenutno u mogućnosti davati izjave za medije.”
Koliko će sve to trajati i hoće li doista nešto se promijeniti, ostaje nam vidjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.