Inicijativa “Čuvamo naš park” u četvrtak je prozvala zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića što podržava gradnju crkve i župnog dvora u javno uređenom parku u Trnjanskoj Savici. Tvrde kako se tome protive stanari, a negativan stav ima i struka, odnosno Društvo arhitekata Zagreb (DAZ).
DAZ smatra da u kontekstu razvoja javnog prostora izgradnja crkve predstavlja korak unazad, a iz Inicijative također poručuju da nisu protiv gradnje crkve, nego protiv bilo kakve gradnje u parku.
Inicijativa u priopćenju podsjeća da “ovih dana ističe rok za podnošenje prigovora u postupku izdavanja lokacijske dozvole za izgradnju crkve i župnog dvora u parku na zagrebačkoj Savici” kao i da je taj zahtjev podnesen “u tišini, daleko od očiju javnosti”, ali da su se stanovnici Savice, koji se već godinama bore da sačuvaju svoj park od bilo kakve gradnje, uspjeli organizirati kako bi upoznali širu javnost s onim što se događa.
“Uslijedila je žestoka reakcija crkve, koja na službenim stranicama župe bl. Alojzija Stepinca protivnike gradnje u parku naziva manjinom na Savici kojoj ‘ne treba Bog čija se Riječ navješta u crkvama’, i gradonačelnika Milana Bandića koji izjavljuje kako je ‘žalosno da prosvjeduju oni koji su sljedbenici partije koja je četrdeset i pet godina branila rad crkve'”, navodi Inicijativa u priopćenju.
Grad i Crkvu poziva na dijalog kako bi se za gradnju crkve osigurala zamjenska lokacija, ali – odgovora nema.
“Odbijanje razgovora i nastojanje da se protivljenje gradnji u parku svede na razinu prepucavanja tko je ‘za’, a tko ‘protiv crkve’, svjedoči o tome da Grad nema stručnih argumenata za gradnju u prostoru javnog uređenog parka u gusto naseljenoj Trnjanskoj Savici. Budući da gradonačelnik neće iznositi valjane argumente za gradnju jer ih nema, ovim putem mu upućujemo valjani argument protiv gradnje u javnom parku u obliku očitovanja Društva arhitekata Zagreba (DAZ)”, ističe Inicijativa “Čuvamo naš park”.
DAZ drži da je za unapređenje kvalitete života i jačanja socijalne kohezije kvarta, nužno stvarati nove javne zelene površine i trgove te čuvati i vrednovati postojeće – stvarati i širiti mjesta druženja i socijalizacije na Trnjanskoj Savici te u tom kontekstu razvoja javnog prostora na Savici “smatra kako planiranje izgradnje crkve na lokaciji glavnog parka, kao jednog od nositelja kvartovskog identiteta i socijalnog kapitala, predstavlja korak unazad”.
“Primjeri poput crkve u Sigetu, za razliku od crkve u Travnom, govore o istovremeno optimalnom prostornom odnosu i udaljenosti prema stambenim sadržajima, kao i prikladnom davanju dovoljnog prostora i značaja onim religijskim. Aktualna predložena pozicija crkve na Savici predstavlja jedan od lošijih primjera tog međuodnosa upravo zbog njezine udaljenosti od ostalih sadržaja kao i prostornih odnosa”, smatra DAZ.
Inicijativa tome dodaje i da je prikupljeno 1200 potpisa stanara koji žele gradnju crkve na drugoj lokaciji, međutim, kako ističu, uz sve argumente protiv gradnje, zatražena je lokacijska dozvola, a gradonačelnik Bandić “gorljivo podržava njeno donošenje”.
“Stoga, nije jasno da li su institucije Grada u službi javnog interesa građana i građanki Zagreba ili su tu kako bi pogodovali pojedinačnim interesima, u ovom slučaju interesima jedne župe? Odgovor na ovo pitanje ćemo uskoro i saznati kada Grad odgovori na prigovore stanara Savice, no nadamo se da ćemo na ovom primjeru pokazati kako se o Zagrebu ne može odlučivati mimo javnog interesa njegovih građana/ki i protivno mišljenju struke”, zaključuje Inicijativa.
Podsjećamo, ovih se dana u medijima na različite načine govori o problemu izgradnje župne crkve blaženoga Alojzija Stepinca na Trnjanskoj Savici u Zagrebu. Na početku valja samo podsjetiti kako je župa osnovana 1999. godine, nedugo nakon što je 3. listopada 1998. godine sveti Ivan Pavao II. proglasio blaženim kardinala Alojzija Stepinca. Župa broji oko 12 000 stanovnika. Od osnutka vjernici se na misno slavlje nedjeljom okupljaju u predvorju Osnovne škole Jure Kaštelana, dok se tijekom tjedna već petu godinu okupljaju u Pastoralnom centru. Centar je uređen za osnovne svagdanje potrebe Župe, te uključuje kapelu s pedesetak mjesta, vjeronaučnu dvoranu i župni ured.
Ovih se dana, kao i nekoliko godina prije, točnije 2003., 2010. te 2013. godine, u javnosti postavlja pitanje zašto crkva na Savici ili barem zašto u „parku“, te se kao glavni razlog navodi narušavanje „jedine uređene zelene površine“ u samome naselju.
Dr. sc. Katarina Aladrović Slovaček: Bez razloga protiv crkve na Savici u Zagrebu
Pater Ike Mandurić: Što je zapravo problem kod izgradnje crkve na Savici u Zagrebu?
Javljaju se župljani, ali i onih koji to nisu, no smatraju da je crkva na Savici itekako potrebna.
Riječ župljana: ‘Neki svoje protivljenje crkvi na Savici zamataju u celofan brige o prirodi’
‘Želim da uz crkvu na zagrebačkoj Savici djeca imaju ono što ja nisam imala’
Tekst se nastavlja ispod oglasa