Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Andrija Mikulić u srijedu su u palači Dverce priredili tradicionalno novogodišnje primanje za novinare.
Predsjednica Hrvatskih novinara i publicista (HNiP) Katja Kušec ukazala je tom prilikom na neke od gorućih problema hrvatskog i cjelokupnog novinarstva, a predsjednik Hrvatskog novinarskog društva (HND) Saša Leković izrazio je želju za javnom raspravom o medijima. Saša Leković, poznat je inače po skandalu ‘priče s prepiljenim vijcima’, zapravo lažne vijesti. Navodni atentat na Lekovića, koji je mimo ikakve logične policijske ili državne procedure dobio status incidenta, zahvaljujući i SDP-ovom Nenadu Staziću, postao je međunarodni problem kojim se nanosi šteta Hrvatskoj. Do današnjeg dana nismo vidjeli nikakvo službeno izvješće o navodnom atentatu.
Kušec: Za tzv. ‘fake news’ ne trebaju novi zakoni, već provedba postojećih
Katja Kušec rekla je da se “neobjektivnost i relativizacija istine i objektivnog izvještavanja” tijekom protekle godine najbolje mogla vidjeti u slučajevima neprincipijelnih medijskih napada na javne osobe: dok su jedni bili proglašavani žrtvama i pravednicima prije svake istrage ili pravosudnoga epiloga, drugi su jednako tako bez ikakvih jasnih dokaza bili optuživani i teško vrijeđani, i to samo na osnovi indicija ili izjava suprotstavljene strane”.
Kušec je rekla da je “taj problem usko povezan i sa problemima definicija govora mržnje i satire, gdje se sasvim proizvoljno određuje tko širi govor mržnje, a tko ima tobože pravo na umjetničku slobodu govora, gdje se onda šire neopisivi izrazi prostaštva i mržnje, a sve pod egidom umjetničkih sloboda”.
“Držimo da se pri regulaciji ovih područja, kao i po pitanju tzv. ‘fake news’, lažnih vijesti, ne trebaju donositi nikakvi novi zakoni, nego da je potrebno provoditi postojeće zakone, a jednako tako struka mora obratiti više pozornosti na novinarsku etiku”, rekla je Kušec te poručila da donošenje novih zakona, u današnje vrijeme, kako je rekla, “svojevrsnog medijskog jednoumlja ponovno može vrlo lako prerasti u oruđe medijske cenzure i u to ime donositi proizvoljno određene političke korektnosti”.
“No, usprkos svim ovim problemima, možemo ipak reći da je hrvatski medijski prostor još uvijek donekle demokratičan, a to prije svega zahvaljujući upornim pojedincima, novinarima, koji ne odustaju od objektivnog novinarstva niti u uvjetima medijskog ostracizma, odnosno njihovog izbacivanja iz velikih korporativnih medija. Da bismo vratili narušenu ravnotežu objektivnosti, potrebno nam je još više medija koji se žele obraćati sada zanemarenoj publici, a to su obični ljudi koje više nitko ništa ne pita i koji više i ne prate klasične informativne medije jer u njima ne nalaze ni istinu, ni vlastitu kulturu, a ni govora o vlastitom načinu života”, istaknula je Kušec.
Svoje obraćanje završila je, kako je rekla, “s jednom dobrom statistikom” koja kaže da je prošle godine zabilježen najmanji broj slučajeva smrti novinara u posljednjih 14 godina. “Iako broj od 65 nastradalih kolega nikako nije povod za slavlje, trend smanjivanja smrtnih slučajeva je pojava koju treba pozdraviti. Želim Vam doista sretnu i blagoslovljenu i uspješnu 2018. u ime Hrvatskih novinara i publicista”, poručila je Kušec.
Leković: U 2018. želim javnu raspravu o medijima i sufinanciranju iz gradskog proračuna
Predsjednik Hrvatskog novinarskog društva (HND) Saša Leković zahvalio je na pozivu te rekao da je na novogodišnjem primanju bio prije dvije godine, prošle godine nije bio jer je prekasno dobio poziv, a ove godine ga je dobio “jedva na vrijeme”. “Ali”, rekao je, “to je puno bolji prosjek od poziva ostalih političara koji me ne zovu čak ni da razgovaramo kada odlučuju o medijima i novinarima. “Znači, ovo je dva od tri, je dosta dobro”, dodao je Leković.
Rekao je i da ne zna hoće li ga zvati slijedeće godine zato što u prigodnim situacijama ipak voli reći nešto što misli da je bitno.
> Čičak žestoko odgovorio predsjedniku HND-a Lekoviću: On i dalje razmišlja na totalitaran način
Mislim da novinari i političari ili političari i novinari, potpuno svejedno, ne trebaju biti neprijatelji, jer koliko god to bilo fraza, mislim da smo “na istom zadatku”, a to je – da nam društvo svakog dana u svakom pogledu sve više napreduje.
> Predsjednik HND-a se pita kako odgovoriti Željki Markić ‘bez da opsuje’
“Svatko ima u tome svoju odgovornost i svatko ima svoj dio moći tako da moć političara proizlazi iz toga što smo ih birali da u naše ime vladaju našom zajednicom, društvom, državom, a moć novinara je da kontroliraju kako političari vladaju i, ako političari zloupotrijebe tu moć, da novinari to vrlo jasno kažu”, rekao je Leković. Dodao je kako, međutim, nitko nije savršen pa ponekad i novinari zloupotrebljavaju svoju moć, a to je onda kad rade posao političara i kad rade za političare, a ne za narod. Svatko od novinara zna kako radi i je li radi onako kako misli da bi trebalo, kazao je.
Leković je poručio i da ima dvije novogodišnje želje: prva je da se u ovoj godini konačno javno raspravlja o medijima u Zagrebu i o sufinanciranju medija iz zagrebačkog proračuna, a druga želja mu je da se s Gradom Zagrebom nastave razgovori o osnivanju Muzeja medija.
Podsjetio je da je prije dvije godine na novogodišnjem primanju gradonačelnik Bandić prihvatio poziv da Grad sudjeluje u toj akciji, imali su i sastanak, bilo je nekih obećanja, no ostalo je na tome pa se nada da će njegova druga novogodišnja želja biti ispunjena.
Bandić poručio novinarima: Vi ste me stvorili, da vas nema, ne bi bilo ni mene
Gradonačelnik Bandić istaknuo je da je oko 400 novinara koji aktivno djeluju “u javnom prostoru grada Zagreba” te im je zahvalio što su “sve zore, sva jutra, sve večeri, sva popodneva” proveli s njim, svake godine, iz godine u godinu.
“Hvala vam na onome što ste napisali dobro, ono što smo radili. Posebno vam hvala na onome što ste napisali kritički, da nešto naučimo, da idemo dalje, jer vi ste mene stvorili, da vas nema, mene ne bi bilo. Ja vas sve grlim i volim, ja sam takav čovjek, i onda kad me najviše šibate”, rekao je Bandić novinarima.
Podsjetio se i stare izreke – “Drag mi je Platon…”, a novinarima je poručio da su mu “oni dragi, ali da mu je istina još draža”.
Rekao je da mu je omiljeni francuski književnik Albert Camus koji kaže: “Sreću i uspjeh će vam oprostiti, samo onda ukoliko smognete snage da je podijelite s drugima”, te poručio da želi sve svoje mandate, pa i sedmi, podijeliti s novinarima.
Poručio je da mu je najveći gušt u životu kada nakon tisuće napisanih stranica, nakon izbora, sjedne na Trg bana Jelačića te mu oni koji su imali “najoštrije pero” kažu: “Bandiću, legendo, sorry, bio si u pravu”.
Zagrebački gradonačelnik kaže da nije uvijek u pravu, a nisu ni novinari nego da je istina negdje na sredini. “Hvala vam što stalno mjerimo tu istinu iz vlastitog kuta i vlastitog aršina. Ali, nemojmo nešto zaboraviti – da je dobrobit građana ovoga grada naš zajednički cilj”, poručio je.
Bandić je rekao i kako vidi da u hrvatskom novinarskom svijetu cvijeta pluralizam jer postoje dva novinarska društva te poželio da slijedeće godine budu tri. “Ako imamo više stranaka, zašto ne bi imali i više udruga novinara. Ako pluralizam cvijeta na stranačkom javnom prostoru, zašto ne bi i u novinarskom”, rekao je Bandić.
Novinarima i njihovim najmilijima zaželio je puno uspjeha i sve dobro u 2018. te da imaju “sportsku odjeću” da ga mogu pratiti, odnosno da se prate međusobno 365 dana po 16 sati, jer onda je, kaže Bandić, rezultat izvjestan.
Predsjednik Gradske skupštine Andrija Mikulić novinarima se obratio kao kolegama i prijateljima te im zahvalio na suradnji u 2017.
“Držim da smo dobro i kvalitetno radili. A je li možemo bolje – pa vjerojatno možemo”, rekao je Mikulić te poručio novinarima da su im vrata Gradske skupštine otvorena, a ako nešto u 2017. nije bilo u redu, nada se da će to ispraviti.
Podsjetio je da su u Gradskoj skupštini modernizirali novinarsku sobu te poželio da 2018. bude barem na razini 2017., ako ne i bolja.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/sš
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.