Bivša HNS-ova ministrica Divjak negoduje zbog gledanja utakmica u školama – nastavnica je podsjetila na ‘Školu za život’

divjak djeca nogomet
Foto: Fah, iStock by GettyImages; fotomontaža: Narod.hr

Bivša HNS-ova ministrica obrazovanja Blaženka Divjak, poznata po neuspješnoj “Školi za život” i kontroverznoj školi na daljinu uvedenoj tijekom pandemije koronavirusa, reagirala je na izjavu ministra znanosti i obrazovanja Radovana Fuchsa kako će se u školama moći gledati prijenos nogometne utakmice između Hrvatske i Maroka, ako je većina za to. Ministar je napomenuo da će se propušteno gradivo zbog gledanja utakmice morati nadoknaditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Nakon debakla na izborima bivša HNS-ova ministrica Divjak se vraća u akademske vode
> (VIDEO) Hasanbegović: ‘Ocjena mandata ministrice Divjak je nula sa zabranom ponovnog upisa i ponavljanja razreda u bilo kojoj školi’

“Moja je poruka bila ta da učenici mogu u školama gledati utakmicu, ako se ravnatelji, učitelji i nastavnici tako dogovore, odnosno ako postoji konsenzus u školi. To ne znači da učenike treba raspustiti kućama. Naglašavam još jednom, ako postoji dogovor o gledanju utakmice u školi, tada propuštene sate nastave treba nadoknaditi. No, na školama je da odluče, uz uvjet da se ne gubi gradivo. To je poanta priče”, rekao je Fuchs.

Dodao je da on kao ministar „definitivno ne donosi odluku hoće li ili ne škole omogućiti praćenje prijenosa nogometne utakmice“.

Takve su odluke, zaključio je u komentaru za Jutarnji list, isključivo u ingerenciji škola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Divjak nije jasno koji se odgojni ishodi ostvaruju gledanjem utakmica

Divjak se u komentaru čudila koji se to odgojni i obrazovni ishodi ostvaruju gledanjem utakmica.

> Nikolina Nakić: ‘Divjak pilatovski pere ruke, kao da nije mjesecima od visokoobrazovanih ljudi radila idiote’
> Nino Raspudić: Divjakičin pokus, traljavost i nekompetentnost dovode do debakla, pri čemu je netko i materijalno profitirao
> Fijasko Škole za život Blaženke Divjak: Porazni nalazi prešućenog istraživanja

“Čitam i ne vjerujem da je ministar rekao da će djeca u školama gledati nogometne utakmice Svjetskog prvenstva u Kataru. Nadam se da je izjava izvađena iz konteksta. Na stranu činjenica da to ministar ne može samo tako odlučiti, osobito bez suglasnosti roditelja i plana nadoknade sati nastave.
Naime, nije jasno koji odgojni i obrazovni ishodi se ostvaruju gledanjem utakmica, a niti je li uopće ijedna škola dostavila takav nerazumni zahtjev nadležnom ministarstvu.

Ovo Svjetsko prvenstvo prate brojne kontroverze od samog dobivanja domaćinstva pa do surovog odnosa prema radnicima koji su radili na izgradnji stadiona. Poginule su i povrijeđene na tisuće potplaćenih stranih radnika te bismo trebali razmisliti o bojkotu Svjetskog prvenstva u Kataru i njegovih sponzora, a ne o preporuci gledanja. O tome bismo trebali govoriti učenicima jer je to moralna i etička dilema, koja može naći svoje mjesto u kurikulumu npr. Međupredmetne teme Građanskog odgoja i obrazovanja”, zaključila je Divjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na tu objavu nanizao se niz komentara, a između ostalih, čini se, i jedne nastavnice koja je podsjetila bivšu Plenkovićevu ministricu na propalu “Školu za život” i istaknula da se uvijek kada je Janica skijala gledalo televiziju i navijalo, kao i da su se oblačili dresovi uoči nastupa hrvatskih rukometaša, vaterpolista…

“Nije li cilj Škole za život bio oživotvorenje škole! Integracije, korelacije… A Vi sada pitate koji predmet?! ?
Mi ćemo gledati (to sam odlučila i prije nego li je ministar dao izjavu). Bit će nam to krasni integrirani dani. Međupredmetnih veza za poželjeti! I da, neće nam biti prvi put! Uvijek kad je Janica skijala, palio se televizor i navijalo, dresovi oblačili uoči večernjih nastupa rukometaša, vaterpolista…??????”, zaključila je komentatorica, vjerojatno nastavnica, koja prati bivšu ministricu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

> ‘Škola za život’ učiteljima je postala ‘škola bez života’
> Dr. sc. Srećko Listeš: ‘Škola za život atak je na odgoj i obrazovanje, a digitalizacija u nastavi obična je prijevara’
>Neuspjeh ‘Škole za život’ ministrice Divjak: Preko 90 posto učenika dobilo bi dovoljan ili bi palo iz logičkog zaključivanja

Divjak jadikuje o nepravdama i zatiranju osnovnih ljudskih prava

Blaženka Divjak smatra da je nastavnica nije pažljivo pročitala, pa je nastavila jadikovati o nepravdama, patnjama i zatiranju osnovnih ljudskih prava.

“Mislim da niste pažljivo pročitali, jer ja ne pitam koji predmet već koji ishod. Ishod može biti međupredmetni. Međutim, samo gledanje utakmice profesionalnog nogometa na stadionu koji je izgrađen na krvi i izrabljivanju neće doprinijeti niti jednom ishodu. Volim sport i radujem se uspjesima naših sportaša, ali to ne znači da zatvaram oči pred nepravdom, patnjama i zatiranjem osnovnih ljudskih prava”, tvrdi Divjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Roditelji osnovnoškolaca nezadovoljni školom na daljinu: ‘Ovakvim obrazovanjem djeca su nam preopterećena
> Roditelji osnovnoškolaca o školi na daljinu: ‘Djeca nam sustavno provode dane pred ekranom, obrazovanje se svelo na manijakalno rješavanje liste zadataka’ 

Gospođa, koja je sudeći prema komentarima nastavnica, dodatno je odgovorila na primjedbu jedne pratiteljice da prisiljava djecu gledati nogomet uz previše obveza i da ne zanima sve nogomet.

“Nikoga ja ne prisiljavam, ja uživam s učenicima u aktivnosti koja ih zanima. To je prilika za osobni rast u mnogim područjima. Tko može, neka shvati!”, poručila je.

Jedan od komentara: “Kako ove dvije godine tijekom korone niste ništa takvo primijetili?”

Neki od komentatora zapitali su bivšu HNS-ovu ministricu je li mislila na ljudska prava tijekom pandemije koronavirusa?

“Blaženka Divjak pohvalno je da mislite na probleme zatiranja ljudskih prava! Pitam se kako ove dvije godine tijekom korone niste ništa takvo primijetili? Ni zatiranje ljudskih prava, ni diskriminaciju, ništa??”

Podsjetimo, bivša HNS-ova ministrica Divjak učestalo je bila izložena kritikama, zbog “Škole za život”, a posebno zbog škole na daljinu koja je bila uvedena zbog pandemije koronavirusa.

Bila je ministrica znanosti i obrazovanja u Vladi Andreja Plenkovića od lipnja 2017. do srpnja 2020., a nakon debakla na izborima vratila se u akademske vode. Nije bila članica političke stranke, a u koalicijskoj Vladi bila je u kvoti Hrvatske narodne stranke – liberalnih demokrata.

Više o radu bivše ministrice Andreja Plenkovića možete pročitati na poveznici ili u nekom od sljedećih tekstova:

> Fijasko ‘Škole za život’: Zbog propusta u nabavi udžbenika Hrvatska ostala bez 6,4 milijuna kn europskog novca
> Bandićev pročelnik Lovrić optužuje Divjak: ‘Projekt “Škola za život” samo je paravan za osobni biznis, puno nas košta i jako šteti’
>(VIDEO) Dr. sc. Hasanbegović: ‘Andrej Plenković i Blaženka Divjak provode ideološko-koruptivni eksperiment i nasilje nad hrvatskim obrazovnim sustavom’
>Ivica Šola: Ministrica Divjak bacila je molotovljev koktel na djecu i obrazovanje
> Miroslav Dorešić: Je li akademska zajednica ušutkana novcem HNS-ovih trgovaca zastarjelom informatičkom opremom?

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.