Poduzetnici, ustanove, bolnice, crkve… svi su oni višestruko veće račune za plin već dobili.
> Ministar Ćorić: Gradonačelnik Tomašević je odgovoran za znatno veće račune za plin
> Samostan klarisa dobio račun za plin od 25.000 kuna: ‘Ne znamo kako ćemo platiti toliki iznos’
RTL-ov reporter o poskupljenju računa za plin je razgovarao je s prvim čovjekom gradske plinare Zagreb Jeronimom Tomasom.
Zašto je došlo do tako velikih razlika u cijenama?
Prije svega, to su geopolitički razlozi, a isto tako zbog COVID krize došlo je do povećanja potražnje za energentima i samim tim do povećanja cijene.
Je li se moglo prevenirati?
Nije, plinski biznis je takav. U trenutku ugovaranja cijena koje se ugovaraju sa strane nabave, trebalo bi zaključiti na strani prodaje i to nije napravljeno, tako da smo imali situaciju gdje smo s kupcima imali zaključane količine, a s druge strane smo imali varijabilne cijene koje nisu bile zaključane i čekao se trenutak da se zaključaju, ali taj trenutak nije nikad došao.
Tko bi za to trebao odgovarati?
Bivša uprava, definitivno!
Po kojoj cijeni je plin mogla nabaviti bivša uprava, a po kojoj ste ga vi morali nabaviti?
Najbolja ilustracija za to je da je u prosincu 2021. cijena plina bila 10-ak puta veća, nego što je bila recimo godinu prije, tako da je to ogromna razlika i ogromni skok cijena.
Izbjeći se ne može poskupljenje plina za građane
Koliko ste do sada zaprimili prigovora i jesu li ispostavljeni račini podmireni?
Zaprimili smo između 6 i 7 posto prigovora u odnosu na ukupan broj poslanih računa sektoru poduzetništva. Dio računa je u cijelosti podmiren, a za dio računa još nisu dospijeća pa ne znamo hoće li biti plaćeno i u kojoj mjeri.
Što ćete poduzeti po ovom pitanju?
U ovom trenutku traju pregovori između resornog ministarstva, isto tako predstavnika vlasnika oko iznalaženja najboljeg rješenja za sve strane.
Koje bi bilo najbolje rješenje?
To ovisi o pregovorima koji su u tijeku i njihovim rezultatima.
Što će biti s računima za siječanj?
Kao što sam rekao, ovise direktno o ostatku pregovora, ali ti računi će biti i do 30 posto manji nego što je to bilo u prosincu.
Zašto?
Zbog pada cijena na burzama.
Što očekuje kućanstva od 1. travnja?
To ovisi i o aktivnostima Vlade, i to je regulirana djelatnost. Što se tiče količina njih imamo, što se tiče cijena – one će rasti zbog rasta cijena, ali ne u značajnoj mjeri kao kod poduzetnika.
Neki energetičari govore da bi cijena plina za kućanstva mogla porasti do 70 posto, što vi na to kažete?
Moguće je, da. To je realno povećanje. Cijena plina raste znatno više.
Preporučujete li onda ljudima da prijeđu na neki drugi energent?
Definitivno plin.
Kako ga plaćati onda?
Ja se nadam da to neće potrajati, ali vidjet ćemo što će se događati. Nitko to nije mogao očekivati, to je nešto što će se definitivno mijenjati u budućnosti.
Koliko ovako dugo može?
Teško je to reći.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/rtl.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.