U Sisačko-moslavačkoj županiji s olakšanjem je u petak dočekana vijest da je na sastanku premijera Andreja Plenkovića s upravom Petrokemije i Prvog plinarskog društva (PPD) ostvaren dogovor o nastavku opskrbe kutinske tvornice mineralnih gnojiva plinom, što znači da će se proizvodnja, čije je obustavljanje već pokrenuto, ipak nastaviti.
Na današnjoj sjednici Županijske skupštine u Sisku, posljednjoj u sadašnjem sazivu i to u vrijeme dok se još nije znalo za dogovor, na dnevni red je na prijedlog Zdenka Vahovca (SDP) uvrštena i rasprava o stanju u Petrokemiji.
Kako je tom prilikom rekao župan Ivo Žinić (HDZ), Petrokemija zaslužuje da se o njoj raspravlja, jer je ona s oko 1.650 zaposlenih najveće trgovačko društvo u županiji te mnogo znači ne samo za Kutinu i županiju, nego i za cijelu Hrvatsku.
Izrazio je uvjerenje da će se u dogovoru s Upravom i Nadzornim odborom Petrokemije te mjerodavnim ministarstvom i Vladom pronaći najpovoljnije rješenje. Budući da je upravo počela intenzivna poljoprivredna proizvodnja, naglasio je Žinić, proizvodnja u Petrokemiji je posebno važna za hrvatske poljoprivrednike.
Vijest o ostvarenom dogovoru kako će PPD nastaviti isporuku plina, na sjednici su županijski vijećnici primili s odobravanjem.
Premijer Plenković u petak je, s konferencije za novinare u Banskim dvorima nakon što se sastao sa čelnicima tvrtke dobavljača i kutinskog proizvođača umjetnih gnojiva, izvijestio kako je dogovoreno da PPD nastavi s opskrbom plina Petrokemiji,
Apelirao je na sindikate i sve zaposlenike da normalno nastave svoje aktivnosti, što je važno za Kutinu, za Moslavinu i u konačnici za hrvatsku poljoprivredu.
“Vlada kao većinski vlasnik Petrokemije angažirat će se na pronalaženju sredstava koja bi omogućila dodatnu likvidnost Petrokemije, a naravno da nas u perspektivi očekuje kvalitetan i ozbiljan proces restrukturiranja, pa i dokapitalizacija kako bi se osigurala dugoročna održivost”, istaknuo je premijer.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.