Utorak, 7 siječnja, 2025
12.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Ekonomisti banaka i u 2015. očekuju pad BDP-a

Podijeli

Glavni ekonomisti šest najvećih hrvatskih banaka okupljeni u klub pri Hrvatskoj udruzi banaka (HUB) za ovu godinu prognoziraju pad BDP-a od 0,8 posto, što je nešto lošije u odnosu na njihovu srpanjsku prognozu koja je predviđala pad od 0,7 posto, a pesimističniji su i u pogledu 2015., pa sad očekuju gospodarski pad od 0,2 posto, umjesto ranije prognoziranog rasta od 0,7 posto, objavljeno je iz HUB-a, piše HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njihove sadašnje prognoze identične su onima MMF-a, odnosno za 0,1 postotni bod ispod prognoze Europske komisije.

Kao glavni razlog promjene očekivanja za 2015. i većeg pesimizma ekonomista banaka navodi se kretanja na najvažnijim izvoznim tržištima. Ipak, iz HUB-a naglašavaju da prosječna očekivanja pada BDP-a za 2015. godinu nije osobito reprezentativno radi toga što su mišljenja šest ekonomista glavnih hrvatskih banaka podijeljena. Njih troje očekuju pad, do najviše 0,5 posto. Dvoje prognoziraju stagnaciju, odnosno nultu stopu rasta, a jedan i dalje očekuje rast za skromnih 0,2 posto.

Ekonomisti banaka prognoziraju i da će se realna javna potrošnja i dalje smanjivati, i to za 1,9 posto ove i za 1,5 posto 2015. godine, a nastavit će padati i osobna potrošnja, ali slabijim stopama, od 0,6 posto ove i 0,2 posto sljedeće godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Investicije bi sljedeće godine konačno mogle zabilježiti blagi rast od 0,5 posto, očekuju ekonomisti banaka, koji prognoziraju i blagi rast stope nezaposlenosti, do 17,7 posto potkraj ove i 17,9 posto potkraj 2015. Procjenjuju i da će uslijediti ‘buđenje’ inflacije u 2015., koja bi se prema njihovim prognozama ipak trebala zadržati bitno niže od povijesnog prosjeka.

Također očekuju neuspjeh fiskalne konsolidacije – deficit opće države (prema ESA metodologiji) ove godine oko 5,7 posto, a sljedeće 5,5 posto. Njihova se, pak, prognoza javnog duga podudara s vladinom – omjer javnog duga i BDP-a iznosit će oko 82 posto krajem 2014., tj. oko 87 posto potkraj 2015. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hrt
Photo: Marcel Grieder, flickr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci