Božo Mikuš, predsjednik sindikata naftnog gospodarstva, ocijenio je danas kako je nanesena ogromna šteta Hrvatskoj, koja se broji u milijardama, jer je seizmičko 2D snimanje hrvatskog Jadrana norveške tvrtke Spectrum bilo nepotrebno i nezakonito, bez javnog natječaja. Ustvrdio je i da najave ministra Vrdoljaka o Hrvatskoj kao “maloj Norveškoj” nisu utemeljene.
Mikuš je pokazao kartu perspektivnih nalazišta u Jadranu objavljenih na Spectrumovoj web stranici, te ju usporedio s kartom izdanom u Naftaplinovoj monografiji iz 1987. godine i ustvrdio da su dobiveni rezultati identični.
“Spectrumova karta je dobivena najmodernijom tehnologijom, a druga je dobivena čime? Drvenim plugom? Potpuno je isto. Tko tu radi budalu od nas i radi štetu državi?,” naveo je Mikuš.
“Prvo što sam naučio u naftnom biznisu je to da je lažljivac onaj koji na temelju seizmičkih podataka govori da na nekom području ima nafte ili plina,” rekao je Mikuš na upit novinara baca li se novac poreznih obveznika snimajući nešto što već imamo. To znači da najave ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka o “maloj Norveškoj” nisu utemeljene.
Mikuš je na konferenciji za novinare u Zagrebu naveo i kako su u međuvremenu INI oduzete tri istražne koncesije još 2011. godine Drava, Sava i sjeverozapadna Hrvatska, također na nezakonit način.
“Navršava se treća godina da INA tu ne može istraživati i nikoga nije briga. Nas je briga. Ne možemo šutjeti o tome, prešli su sve podnošljive granice,” smatra Mikuš.
Govoreći o dodjeli koncesije norveškom Spectrumu, Mikuš se pozvao na Zakon o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika koji je na snazi od 30.srpnja. 2013. a u kojemu piše da je za istraživanja potrebno raspisati međunarodne i javne natječaje te provesti svu proceduru propisanu zakonom, a mjerenja se trebaju provoditi u skladu sa zakonom.
Mikuš naglašava da je INA 2012. napravila puno detaljnije istraživanje na 45.773 km, dok je Spectrumova analiza pokrila 12.280 km.
“Spectrumova analiza pokrila je samo 2d snimanja, dok je INA pokrila i 7.365 km2 3d seizmičkih snimanja, te izbušila 150 istražnih bušotina diljem Jadrana”, rekao je Mikuš i istaknuo kako “uz sve te podatke koje je iznio, istraživanja provedena od strane Spectruma nisu bila potrebna”.
“INA je sve podatke predala države i po zakonu, ti podatci su vlasništvo države. Država bi te podatke trebala prodavati, a ne omogućavati nekakvome Spectrumu da zarađuje na račun države,” izjavio je Mikuš.
Vrijednost Ininih radova mjeri se milijardama kuna, a svi podaci predani su državi koja ih uz dobru naknadu može ustupiti potencijalnim investitorima. Ti podaci više su nego dovoljni za bilo koje daljnje postupanje i postavlja se pitanje tko i iz kojih razloga omogućava Spectrumu izvrsnu zaradu na štetu države i Ine, upitao je Mikuš.
Opravdano je sumnjati da je država Inine podatke ustupila Spectrumu što pak povlači sumnju što i koliko zapravo snima Spectrum. No, Spectrum ne može “svoje” podatke prodavati tj. ustupati trećima bez odobrenja Ministarstva gospodarstva, a budući da prodaju na veliko reklamiraju možda su takvo odobrenje već dobili, upozorava Mikuš. Stoga, Ministarstvo gospodarstva ne smije Spectrumu dopustiti prodaju podataka, jer oni su snimanja radili “u svrhu znanstvenog istraživanja”, a ne istraživanja ugljikovodika, istaknuo je.
Glavni povjerenik sindikalne podružnice Rafinerije nafte Sisak i koordinator EKN-a u INI, Željko Jurašinović koji je izjavio da se on i ostali u sindikatu protive zatvaranju rafinerije Sisak koje bi je prenamijenilo u regionalni distribucijsko-skladišni centar.
Prema Jurašinoviću, nitko ne može odlučivati o sudbini rafinerija bez suglasnosti Vlade Republike Hrvatske, pa je apelirao na Vladu “da zauzme jasan i čvrst stav, jer će tako najbolje zastupati i braniti nacionalne interese.”
Izvor: narod.hr
Photo: narod.hr