MOL će rado prodati svoj udjel u Ini, ako se ne uspije složiti s hrvatskom Vladom o dva ključna načela, kazao je financijski direktor te mađarske naftne kompanije Jozsef Simola u intervjuu CNBC-u, dok agencija Bloomberg piše da je za kupnju Ine zainteresirana američka Klesch grupa, prenosi HRT.
Dva ključna kriterija na kojima će inzistirati je da Ina bude vođena kao profitabilna tvrtka i da zadrže kontrolni udio. Ako to ne uspije, rado ćemo prodati tvrtku, kazao je Simola. Istaknuo je da je MOL Inu zapravo ponudio hrvatskoj Vladi te da je ponuda i dalje na stolu.
Financijski direktor MOL-a potvrdio je da za kupnju Ine postoji interes nekoliko kompanija, ali ih nije želio navesti. U razgovorima smo s američkom vladom i vidimo pozitivan razvoj. Kao što je najavljeno jučer, hrvatska Vlada napokon je prihvatila pomoć SAD u posredovanju, odgovorio je Simola.
Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak potvrdio je u ponedjeljak da je Ministarstvo na zadnjoj sjednici Vlade dobilo suglasnost da može angažirati podupiratelja pregovora u slučaju Ina-MOL te da će ga angažirati u sljedećih nekoliko tjedana. Također je kazao da će do kraja godine biti održana još jedna runda pregovora s MOL-om. U ponedjeljak je predstavnik vlade SAD-a pozvao Hrvatsku i Mađarsku da postignu konsenzus o budućnosti Ine.
Bloomberg: Klesch zainteresiran za Inu
Američka agencija Bloomberg objavila je jučer kako Klesch grupa, u vlasništvu američkog milijardera Garyja Klescha, želi kupiti MOL-ov 49,1-postotni udio u Ini.
Prema informacijama koje je Bloomberg dobio iz dva anonimna izvora, Klesch grupa, koja se bavi proizvodnjom i trgovinom naftom, metalima i kemikalijama te ima sjedište u Ženevi, već provodi dubinsko snimanje (due diligence) u Ini.
Gary Klesch rekao je u intervjuu u rujnu da želi kupiti pet ili šest rafinerija u Europi. No, na jučerašnje pitanje Bloomberga o Ini, glasnogovornica Klesch Groupa Stacie Bowers odgovorila je da zasad nema komentara.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.