Subota, 5 travnja, 2025
11.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Sektor električne energije i u 2013. godini obilježio je daljnji pad potrošnje električne energije

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sektor električne energije i u 2013. godini obilježio je daljnji pad potrošnje električne energije kao posljedica smanjenja gospodarskih aktivnosti, piše u izvješću o stanju i rezultatima hrvatske energetike u 2013. godine, Saveza za energetiku Hrvatske.

Prošle je godine 11 posto potreba za električnom energijom pokriveno iz uvoza, a bez investicija energetski bi sustav do 2020. mogao doživjeti krah jer će dotrajale termoelektrane tijekom tog razdoblja izlaziti iz pogona, dok će predviđeni gospodarski razvoj uzrokovati značajniji porast potrošnje električne energije, istaknuto je u izvješću.

Udio uvoza u ukupnoj potrošnji električne energije znatno je manji nego 2012. godine kada je, zbog nepovoljnih hidroloških uvjeta,iznosio 29% što pokazuje veliku osjetljivost proizvodnje električne energije iz elektrana smještenih na teritoriju Republike Hrvatske o hidrološkim uvjetima.

Dodaju kako energetska bilanca pokazuje da je u Hrvatsku 2013. godine uvezeno 8,75 TWh, a izvezeno tek
6,77 TWh električne energije, pa prema tome gubici prijenosa iznose 2,2 posto.

Povlašteni proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije u prošloj su godini prihodovali 553 milijuna kuna, pokazuju podaci iz izvora Saveza za energetiku Hrvatske.

Zaključno s posljednjim danom 2013. godine, instalirana snaga svih postrojenja koja koriste obnovljive izvore energijeiznosila je 306,554 MW, a tijekom te godine iz tih je izvora proizvedeno 0,5996 TWh električne energije.

Usporedbe radi, potrošnja električne energije u Hrvatskoj je 2013. godine iznosila 17,3 TWh. Najveći iznos, onaj od 365,90 milijuna kuna (bez PDV-a), isplaćen je proizvođačima električne energije iz vjetroenergetskih postrojenja, a udio u isplatama iznosi 66,13 posto. Na drugom mjestu su vlasnici postrojenja na bioplin kojima je isplaćeno 86,515 milijuna kuna što je 15,64 posto od ukupnih isplata proizvođačima iz OIEiK. Treće mjesto zauzimaju vlasnici elektrana na biomasu kojima je isplaćeno 60,04 milijuna kuna (10,85%). Solarci su prihodovali 29,97 milijuna kuna (5,42%). Najmanje su prihodovali vlasnici elektrana na deponijski plin kojima je isplaćeno 16 tisuća kuna (0,00%), a na gotovo jednakoj razini nalaze se vlasnici mikrogeneracija kojima je isplaćeno 28 tisuća kuna(0,01%).

Za obavljanje navedenih energetskih djelatnosti dozvole su ishodila tri energetska subjekta, koji su u 2013. proizveli i distribuirali ukupno 33.435 t biodizela, što je smanjenje proizvodnje od 15,3 posto u odnosu na 2012, pokazuju podaci iz izvora Saveza za energetiku Hrvatske. Ovi subjekti raspolažu sa skladišnim kapacitetima od ukupno 1.768 m3, a ukupni kapacitet proizvodnje biogoriva u 2013. je iznosio 179 t/dan. Najveći udio u strukturi čini uljana repica sa 97,2 post, dok otpadno jestivo ulje čini samo 2,8 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: cosmosmagazine.com

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci