Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
15.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Bivši direktor Ine, Dragičević – na sudu zbog utaje poreza

Podijeli

Bivši direktor Ine Tomislav Dragičević (HNS)  jučer je na zagrebačkom Općinskom kaznenom sudu odbacio optužbe da je lažno prijavio prebivalište kako bi plaćao manji prirez zbog čega je, nakon prijave udruge Zviždač, krajem 2012. optužen za utaju i prijevaru u službi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dragičević je na sudu ponovio da živi u vikendici u Dubravi Pušćanskoj, a sud će konačnu odluku donijeti nakon što ispita 17 svjedoka koje je danas predložila obrana i državno odvjetništvo. suočiti s “kriminalom hrvatskih političkih elita” na štetu Ine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što se u javnosti pojavila priča o Dragičevićevom lažnom prebivalištu tužiteljstvo je zatražilo da Porezna uprava provjeri te tvrdnje, a poreznici su, prema pisanju medija, po potrošnji vode zaključili da u vikendici ne živi nitko.

Predsjednica udruge Zviždač Vesna Balenović potvrdila je da je njena udruga prijavu protiv Dragičevića podnijela DORH-u i USKOK-u  procjenjujući da je bivši direktor Ine prijavom fiktivnog prebivališta prevario državu za oko milijun kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Razlika prireza u Zagrebu i Dubravi Pušćanskoj od osam posto omogućila je Dragičeviću da si godinama dok je vodio Inu, na mjesečnu plaću od 140.000 kuna i na visoke naknade za članstva u brojnim Nadzornim odborima, protupravno prisvoji značajne sume novca”, ističe Balenović. No, navodi i da tužiteljstvo Dragičevića progoni zbog “sitnice”, ali da se nema snage suočiti s “kriminalom hrvatskih političkih elita” na štetu Ine. Dragičeviće je uz navedena primanja na odlasku iz Ine dobio i otpremninu od 6,8 milijuna kuna na koju se također plaća porez.

Predsjednica udruge Zviždač, Vesna Balenović je  prije 13 godina javno progovorila o kriminalu u Ini te zbog toga dobila otkaz.  Dokaze o sudjelovanju u krađi g. Dragičevića, zeta Slavke Dabčević Kučar, koji je na čelu Ine bio 10 godina, Vesna Balenović je osobno predala tadašnjem potpredsjedniku Vlade Slavku Liniću. Kako navodi – Slavko Linić  joj je zahvalio, obećao da će ih proslijediti Šimi Lučinu, tadašnjem ministru policije, da bi dokumenti nakon nekoliko dana završili na stolu Tomislava Dragičevića. Slavko Linić je tada kao potpredsjednik Vlade bio predsjednik Nadzornog odbora Ine.  Balenović podsjeća kako su ju i Slavko Linić i Tomislav Dragičević tužili za klevetu, ali su izgubili spor jer se nisu pojavili niti na jednom ročištu.

Dragičevića se povezuje s nizom pogodovanja kojima je oštetio Inu i dražvni proračun – odmah nakon što je imenovan za direktora Ine posao Ininog dobavljača dodijelio je tvtki Magma u vlasništvu Goranka Fižulića, tadašnjeg ministra gospodarstva u Račanovoj vladi  i predsjednik Skupštine Ine. Isto tako, poslove osiguranja imovine Ine otkazao je tvrtki koja je tada bila u vlasništvu države, baš kao i Ina, Croatia osiguranju  te ih  je prebacio na  Čačićevu osiguravateljsku kuću Aurum. Isto tako,  Dragičević je prodao  naftno polje Bijele noći u Sibiru za 74 milijuna dolara, a vrijednost mu je procijenjena na gotovo milijardu. Nedavno smijenjenog ministra financija Linića također se dovodi u vezu s nepovoljnom prodajom Bijele noći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Balenović smatra kako će, unatoč prikupljenim dokazima i ovaj put izostati potpora predstavnika vlasti.

“Nažalost, imamo Predsjednika Republike koji je skloniji izraziti razumijevanje za kriminal, nego u skladu sa svojim ovlastima i predizbornim obećanjima zahtijevati dosljednu borbu protiv kriminala i pravnu sigurnost za sve građane, bez izuzetka. Zbog ovakvog kaosa koji vlada, Europska povjerenica za pravosuđe Viviane Reding ima puno pravo kad kaže da je Hrvatsko pravosuđe najgore u Europi!“, ističe Balenović.

Nada se da će zaslužena kazna stići sve kriminalce, bez obzira na društveni status i politički rang.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora, uz povrat pokradenog novca, kako to predviđa zakon očekuje Dragičevića i vjerujemo da neće biti preinačena kao nebrojene puta, kada je politička krema bila u pitanju, u mjesec ili dva guljenja krumpira po javnim kuhinjama”, mišljenja je predsjednica Udruge “Zviždač”.

“Ukoliko Dragičević, kakvom odvjetničkom akrobacijom ili kakvim čudom, ipak uspije izbjeći evidentnu kaznenu odgovornost, onda ćemo sigurno svjedočiti još jednom skorom sudačkom promaknuću”, kazala je Balenović.

Na slijedećem ročištu zakazanom za 16. srpnja sutkinja će saslušati sedamnaest svjedoka, koje je predložila obrana i DORH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr/Agencije
Photo: FAH

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci