Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) zbog mjera suzbijanja epidemije koronavirusa odgađa krajnji rok prestanka odašiljanja televizijskih signala u sustavu DVB-T/MPEG-2 i potpuni prelazak na novi sustav DVB-T2/HEVC za najmanje 6 mjeseci, priopćeno je u krajem ožujka iz te agencije.
Svi stanovnici Hrvatske moći će nastaviti pratiti televizijske programe putem postojeće opreme koju trenutačno koriste najmanje do novog datuma prelaska, koji neće biti prije kraja studenoga ili početka prosinca 2020.
O točnom novom datumu prelaska javnost će biti pravovremeno obaviještena, a Vijeće HAKOM-a će u međuvremenu donijeti odluke o izmjeni svih potrebnih dozvola za uporabu radiofrekvencijskog spektra za zemaljsku televiziju pod istim uvjetima.
Odluku o odgodi ta je regulatorna agencija donijela jer je neizvjesno koliko dugo će epidemiološke mjere trajati, a ističu i da će borba protiv zaraze u Hrvatskoj i svijetu znatno utjecati na raspoloživost i dostupnost prijamnika hrvatskom stanovništvu, dok je sada najvažnije osigurati neprekinuto informiranje svih stanovnika, kao i provođenje nastave za sve učenike putem televizijskih programa.
Podsjećaju da je u Hrvatskoj u tijeku prelazak sa DVB-T sustava sa standardom kodiranja MPEG-2 na napredniji DVB-T2 sustav odašiljanja, uz napredniji standard kodiranja H.265/HEVC. Gledatelji zemaljske televizije u ovom trenutku do konačnog prelaska mogu pratiti postojeće televizijske programe na oba standarda, zavisno od prijamnika koje koriste (DVB-T ili DVB-T2), zaključuje se u priopćenju.
Podsjetimo, u rujnu 2019. počelo je emitiranje TV signala visoke rezolucije. Riječ je prelasku sa starog na novi digitalni sustav. Građani će trebati nove televizore, ali ne svi i ne odmah. Morat će ih nabaviti oni čiji televizori ne mogu primati HEVC signal, a takvih je 44 posto. Ako je novi televizor prevelik izdatak – može se kupiti samo Set Top Box, koji se spaja na stari prijamnik.
Emitiranje programa u HD rezoluciji već je počelo.
U planu je bilo da se stari i novi digitalni signal istodobno odašilju sve do 30. lipnja 2020. godine, ali taj je rok sada pomaknut za najmanje 6 mjeseci, pa vremena za prilagodbu još ima.
Kada se stari signal ugasi oni koji do tada ne budu imali odgovarajući prijamnik ostat će bez televizijskih sadržaja.
Gledatelji koji žele nastaviti gledati televizijske programe trebat će ili kupiti novi televizor koji ima mogućnost prijema DVB T2 u HEVC u načinu kodiranja, ili kupiti takozvane set up boxove, kaže Mate Botica, direktor tvrtke Odašiljači i veze za HRT.
Novi standard uvodi se po direktivi Europske unije po kojoj se dio mreže oslobađa za širokopojasni internet.
– Prvenstveno će to značiti bolju sliku. A osim toga prelaskom na novi signal oslobodit će se novi frekvencijski prostor kako bi mi mogli imati kvalitetnu mobilnu telefoniju. Kako bi mogli zadovoljiti glad za prijenosom podataka, objašnjava Ivo Majerski, koordinator za komunikaciju HAKOM-a.
Dobra je vijest da nove televizore neće morati kupovati svi. Trošak će imati jedino gledatelji koji se koriste običnim kućnim antenama. Za njih je najpovoljnija opcija – kupiti novi digitalni prijemnik.
– Samo 44% kućanstava gleda televiziju isključivo s tih zemaljskih odašiljača s kojih ide ovaj novi signal. Svi ostali imaju neki drugi način gledanja televizije. Ili je to iPTV ili kabelska ili satelitska i oni neće morati ništa mijenjati, dodaje Majerski.
One s novijim televizorima promjena signala neće udariti po novčaniku. Većina televizora kupljenih u 2017. i poslije već je spremna za novo digitalno doba.
Prilikom kupnje valja obratiti pozornost na sitna slova. Bitna stvar koju treba gledati je da piše DVB T2. Dvojka je ta razlika od prošlog prijamnika koji je prije bio unutra, objasnila je za Potrošački kod Tea Ravlić, prodavačica televizora.
Pri kupnji televizora budite oprezni, osobito kad je riječ o sniženjima na kojima će se najvjerojatnije prodavati stariji modeli prijamnika bez oznake DVB T2.
Izvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.