Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
9.9 C
Zagreb
Pratite nas:

Bolnice ostaju bez lijekova zbog više od 2 milijarde kuna duga veledrogerijama?

Podijeli

U povodu upozorenja Koordinacije veledrogerija Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), koja je najavila moguću nestašicu lijekova, iz Ministarstva zdravstva priopćili su da neće doći ni do kakve nestašice lijekova, a sigurnost pacijenata neće biti dovedena u pitanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Višegodišnje dugovanje bolnica za lijekove trajni je problem koji se prenosio iz godine u godinu, a ova ga je Vlada naslijedila. U sklopu širih aktivnosti koje poduzima na uspostavi financijski održivog zdravstvenog sustava, Ministarstvo zdravstva radi na dugoročnom rješavanju te problematike, navodi se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zabrinjavajuće stanje: Dug prema veledrogerija narastao na tri milijarde kuna, prema bolnicama moguće ovrhe

Ministarstvo zdravstva svjesno je težine tog problema i na njegovu rješavanju intenzivno radi u suradnji s veledrogerijama, s kojima je dosad održano više sastanaka. Također se ulažu zajednički napori ministarstava zdravstva i financija. Prošle je godine problem bio riješen smanjenjem ukupnog duga u zdravstvu, tako što je Ministarstvo financija dodatno uplatilo 1,267 milijardi kuna po osnovi zakonske obveze države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koordinacija veledrogerija upozorila je kako ukupna dugovanja bolnica za lijekove i medicinski materijal iznose više od dvije milijarde kuna. Samo u posljednjih šest mjeseci dug je narastao za 500 milijuna kuna.

Ministar Kujundžić u Dubrovniku: Svakoj osobi kojoj je potrebna žurna intervencija, dobit će je

To će rezultirati s milijardu kuna novog duga nastalog samo u ovoj godini, što veledrogerijama ostavlja sve manje mogućnosti za ekonomsku opravdanost poslovanja, pa su sve jasnije naznake da bi se već u slijedećim tjednima mogla dogoditi nestašica lijekova, upozoravaju iz HUP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Kujundžić: „Uvest ćemo prioritetne liste čekanja i planiramo funkcijsko spajanje bolnica“

Dvadeset i četiri bolnice od njih 62 imaju rokove plaćanja dulje od 365 dana, dok šest bolnica plaća svoje račune u rokovima duljim od dvije godine, čime se značajno prekoračuju rokovi plaćanja propisani zakonom.

Među tim su bolnicama, kako se doznaje, i županijske bolnice u Dubrovniku, Vukovaru i Vinkovcima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Hina/sv

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci