Bosna i Hercegovina – poligon odakle dolazi hibridni rat protiv Hrvatske

Foto: fah

Bosna i Hercegovina je poligon odakle su vodile i još uvijek danas vode brojne promidžbene i druge akcije protiv Hrvatske, koje se mogu nazvati i hibridnim ratom protiv naše zemlje, napisao je dr. Ivo Lučić za Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da je tome tako, svaki malo ozbiljni ljubitelj povijesti može potvrditi čak od 1878. i ulaska Austro-Ugarske vojske u Bosnu i Hercegovinu koje su kulminirale velikosrpskim činom ubojstva austrijskog prestolonasljednika 1914. Bile su to godine kada se „žuto-crna“ monarhija htjela transformirati u trijalističku monarhiju sa južnoslavenskom komponentnom u kojoj bi bili dominantni Hrvati, a specijalni rat je upravo počeo strahom od realizacije istog (zapravo već dulje je trajao) iz susjedne BiH ovim atentatom.

Da ne bi otišli predaleko u povijesno-političkom razmatranju, dovoljno je otići do druge točke, a to je stvaranje NDH. Upravo je BiH bila žarište pobune protiv vlasti NDH i mjesto gdje su se slile gotovo sve vojske sa teritorija nestale Jugoslavije, a osobito iz Srbije i Crne Gore. Sve značajne bitke u NDH (tzv. ofenzive) vodile su se na teritoriju Bosne i teritoriju Hercegovine kao mjestu gdje je napadnuta tadašnja hrvatska državnost.

Treća točka je Domovinski rat o kojemu ne treba trošiti previše riječi: napadi na Hrvatsku od Dubrovnika do Vukovara kretali su iz susjedne zemlje (Banjalučki, Tuzlanski, Trebinjski korpus), razne zakulisno-obavještajne igre Owenovsko-Ashdownovskog tipa, fiktivne Tuđman-Miloševićeve podjele BiH, pa sve do najnovijih igara „specijalnog rata“ sa slučajem Orašje i optužnicama za hrvatske generale i vojnike koji su oslobađale BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče novijeg doba, još za života Franje Tuđmana počela je borba za reintegraciju Hrvatske u Zapadni Balkan, a nakon smrti to se najjasnije koncentriralo u pojmu „detuđmanizacije“. U taj projekt uložen je golem novac, osobito da bi se ovladalo medijskom, političkom i intelektualnom scenom Hrvatske. Te planove poremetilo je grubo rečeno nekoliko važnijih procesa koji su se dogodili. Prvi je dolazak Vučića i Nikolića na vlast u Srbiji. Ta dva vodeća srbijanska političara imaju (javne) neskrivene simpatije za četništvo, a samim tim snažno izražen antihrvatski duh koji ne skrivaju, što je rabilo nametnute iluzije o ponovnom srpsko-hrvatskom bratstvu i jedinstvu.

Drugo je da je Hrvatska ušla u EU čime su pokrenuti neki pozitivni i drugi društveni procesi ( npr. suđenje Perković-Mustač), a koji su značajno doprinijeli osvješćenju Hrvata glede domaće i dijela međunarodne politike prema zemljama bivše Jugoslavije. Treći čimbenik bilo je pokretanje novina, portala i lokalnih televizija koje su znatno pridonijele izlasku iz gotovo stopostotne medijske blokade koja je trajala godinama (još uvijek je 90 posto medija u rukama detuđmanizatora, od javnih do privatnih medija i agencija).

Zbog toga sada, ipak, hrvatska javnost prilično jasno zna – BiH je prostor prelamanja interesa velikih sila, a one koriste za to velikosrpski nacionalizam. I tu Hrvatska ne može trajati sa strane kao od 2000. godine nadalje. Nakon što je konzistentna hrvatska politika prema BiH (referendum za samostalnost, priznanje BiH, naoružavanje Muslimana i Hrvata u BiH, primanje muslimanskih i hrvatskih izbjeglica iz Bih, logistika, nezamjenjiv doprinost HV-a oslobađanju BiH, Daytonski sporazum) doživjela progon iz javnosti na račun „priča i ćakula“ o podjeli Bosne, salvetama, prodaji Posavine i dr. krenulo se u završnu fazu prisezanja Srba (i Bošnjaka) na BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

BiH je središnji prostor prelamanja interesa velikih sila i njihovih bliskih saveznika. Američko-tursko-saudijska podrška Bošnjacima dugo je diktirala političke procese. U posljednje vrijeme sve je izraženija rusko-srbijanska potpora Republici Srpskoj. Odlazak Dodika prije referenduma na noge Putinu, kao i tempiranje optužnica Hrvatima nakon referenduma, nije nimalo slučajno.

Nova situacija nastala je nakon pokušaja „državnog udara“ u Turskoj, kada je došlo do tursko-ruskog zbližavanja, što posljedično i posredno znači i neku vrstu bošnjačko-srpskog savezništva, što se odmah i očitovalo u sporazumu Dodik-Izetbegović o mehanizmu koordinacije vezano za pristupni put BiH k EU.

Potpuno je jasno da se u BiH nastoje napraviti dvije stvari koje bi pridonijele „rješenju“: marginalizirati Hrvate BiH na status manjine i rubove političkog društva, te posve neutralizirati utjecaj Hrvatske na BiH (što bi za Hrvatsku sa više gledišta bilo katastrofa).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga se pažljivo pripremljen i provođen specijalni rat sada dinamički nastavlja slučajem Orašje i optužnica protiv onih koji su oslobađali BiH od fašističke tvorevine nastale ubijanjem i etničkim čišćenjem – Republike Srpske.

Danas je glavna meta informacijskog ratovanja potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević. On je prepoznat kao karizmatičan ratni zapovjednik i blizak suradnik premijera Plenkovića. Krstičević je uz ministra Medveda i najjača spona Vlade s hrvatskim braniteljima, ali i simbol pobjede u Domovinskom ratu.

Njegovim uklanjanjem s ministarskog položaja postiglo bi se više ciljeva. Vlada bi bila znatno oslabljena i otvorena napadima „nezadovoljnika“ iz braniteljskih struktura.

Izazvale bi se ili produbile podjele i sukobi unutar braniteljskih struktura. Spriječila bi se ili odgodila reforma sigurnosnog sustava u pravcu stvaranja koncepta domovinske sigurnosti. Bio bi oslabljen i hrvatski utjecaj na BiH i njezin angažman na euroatlantskom putu BiH što je, očito, jedino hrvatski interes.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A Hrvatska bi bila ponovno kriminalizirana, te bi Oluja i oslobađanje Hrvatske i BiH ponovno bilo moguće nazivati ofucanim, ali i opasnim nazivima poput „genocida“, „novog kosovskog egzodusa“, „ustaške HV“ i slično.

Stoga, ne bi se trebalo čuditi ako se uskoro pojave informacije da je Hrvatska vojska imala „male Jasenovce“ u Bosni i Hercegovini u kojima je upravo ona izvršila najveće zločine u proteklim ratovima, pa možda i u povijesti.
Već viđeno u Hrvatskoj i nikada se nije prestalo događati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.