Branitelji traže prekid pregovora o ulasku Srbije u EU, iz MVEP tvrde: Srbija neće suditi braniteljima

Foto: fah

Splitske braniteljske udruge zatražile su u ponedjeljak da Hrvatska prekine pregovore o ulasku Srbije u Europsku uniju i otvaranju poglavlja 23 i 24 dok Srbija ne ispuni njihove uvjete, a u slučaju da Vlada postupi drugačije to će smatrati izdajom nacionalnih interesa i poduzeti akcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članovi Koordinacije udruga veterana borbenih postrojbi Splitsko-dalmatinske županije, braniteljskih udruga Grada Splita, te stradalničkih udruga iz Domovinskog rata grada i županije na konfernciji za novinare poručili su da Srbija prije otvaranja dvaju poglavlja mora surađivati u identifikaciji i otkrivanju sudbine nestalih osoba, osigurati zaštitu prava žrtava i pristup pravdi bez diskriminacije, ukinuti Zakon o općoj jurisdikciji nad procesuiranjem ratnih zločina, surađivati s haškim sudom i prihvatiti sve presude i odluke, primjeniti pravni okvir za zaštitu manjina i obeštetiti sve žrtve i Hrvatsku zbog šteta nastalih tijekom agresije.

Predsjednik Hrvatskog društva logoraša Ivan Turudić rekao je da su otvorenim pismom Vladi, upućenim početkom travnja, željeli upozoriti da se bez ispunjenja tih zahtjeva ne smije dozvoliti otvaranje poglavlja, a kamoli ulazak Srbije u EU, a svako odstupanje od toga smatrat će se izdajom nacionalnih interesa.

“Svjedoci smo da do toga nije došlo, a dobili smo informacije da će se odstupiti od nekih stvari, te će se potpisati suglasnost Srbiji za otvaranje dvaju poglavlja”, kazao je Turudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska neće dopustiti da Srbija sudi braniteljima

Srbija u ponedjeljak u Bruxellesu na Međuvladinoj konferenciji otvara poglavlje 23 o pravosuđu i temeljnim pravima, a u pregovaraču poziciju EU-a integrirano je pet zahtjeva Hrvatske, među kojima je i da Srbija mora izbjegavati sukobe nadležnosti pravosuđa, što znači da neće moći sudski goniti hrvatske branitelje, izjavio je visoki izvor u ministarstvu vanjskih i europskih poslova.

Hrvatska sada, pojasnio je isti izvor, u tom europskom dokumentu – pregovaračkoj poziciji – ima uporište za suspenziju zakona o univerzalnoj jurisdikciji i to postaje jedna od obveza Srbije prema Europskoj uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Srbija mora izbjegavati sukobe nadležnosti pravosuđa (…) mora preispitati svoje zakonodavstvo, a spomenuti zakon bi s današnjim danom de facto trebao biti suspendiran”, tvrdi izvor u ministarstvu i poručuje da Beograd “neće suditi našim braniteljima”.

“Bez ispunjenja te obveze Srbija neće moći u EU. Hrvatska to neće dopustiti”, kazao je izvor u ministarstvu.

Uz suspenziju zakona o univerzalnoj jurisdikciji, Srbija bi usvajanjem tog europskog pregovaračkog okvira trebala osigurati prava žrtvama rata, uključujući i plaćanje odštete, u potpunosti sudjelovati sa susjednim državama u rješavanju problema nestalih osoba, surađivati s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Den Haagu te prihvatiti sve odluke i presude haškog tribunala i provoditi svoj postojeći pravni okvir koji se tiče prava manjina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se suradnje s Haškim sudom tiče, predsjednik ICTY-a Carmel Agius i glavni tužitelj Serge Brammertz su početkom lipnja izrazili žaljenje što je “Srbija skrenula s puta pune suradnje sa Sudom”.

Viši sud u Beogradu je sredinom svibnja donio rješenje da nisu ispunjeni svi uvjeti za uhićenje Petra Jojića, Vjerice Radete i Jove Ostojića, optuženih da su utjecali na svjedoke u postupku protiv Vojislava Šešelja, čije izručenje Haški sud traži već godinu i pol dana. Šešelj još uvijek nije izručen Sudu, a spomenuta trojica nastavljaju obnašati dužnosti zastupnika u srbijanskoj Narodnoj skupštini.

Provođenje obveza iz zajedničkog europskog pregovaračkog stajalište jedini je put napretka Srbije prema EU, ističe izvor i dodaje da “ako bi Srbija odlučila nepoštivati mjerila, neće napredovati”.

“Tu ćemo onda biti tvrdi”, kazao je isti izvor, dodajući da Hrvatska pritom nikako nema namjeru “nastupati trijumfalistički”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Provedba obveza, tj. europeizacija Srbije pomoći će u stvaranju zdravih temelja za dugoročno poboljšanje odnosa Hrvatske i Srbije”, pojašnjava izvor u MVEP-u i podsjeća da je europski put Srbije u interesu Hrvatske.

Evaluacija provođenja obveza Srbije radila bi se svakih šest mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.