Utorak, 4 veljače, 2025
5.5 C
Zagreb
Pratite nas:

BSA i MUP pokreću kampanju u svrhu smanjivanja rizika od kibernetičkih prijetnji

Podijeli

Podijeli

Međunarodno udruženje proizvođača softvera BSA/The Software Alliance i MUP najavili su u utorak pokretanje zajedničke edukacijske kampanje usmjerenu prema poslovnim subjektima diljem Hrvatske u svrhu njihova informiranja o smanjivanju rizika od kibernetičkih prijetnji uklanjanjem nelicenciranih softvera sa svojih poslovnih mreža.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezanost između nelicenciranog softvera i malvera na računalima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kampanja je pokrenuta slijedom rezultata posljednje studije “Nelicencirnai softver i prijetnje kibernetičkoj sigurnosti”, koju je naručio BSA, a koja je potvrdila čvrstu povezanost između nelicenciranog softvera i malvera na računalima, rekla je na tiskovnoj konferenciji u Ravnateljstvu policije zastupnica BSA u Hrvatskoj Ivana Jurin Puhalo.

Po njezinim riječima, analiza koju je provela globalna analitička kuća IDC, pokazuje da s rastom stope nelicenciranog računalnog softvera u zemlji raste i broj incidenata povezanih s malverom. Stoga uklanjanje takvog softvera s poslovnih mreža može pomoći u smanjenju rizika od kibernetičkih sigurnosnih incidenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Globalno istraživanje BSA o softveru 2014. godine pokazalo je kako je 52 posto softvera instaliranog u Hrvatskoj tijekom prethodne godine bilo nelicencirano, u usporedbi s globalnom stopom od 43 posto.

U ovoj fazi kampanje BSA će poslati pisma na adrese više od 5000 poslovnih subjekta, malih i srednjih poduzetnika, diljem Hrvatske, u kojima će ih informirati o opasnostima korištenja takvih softvera, kazala je Puhalo.

“Ovakvom kampanjom želimo upozoriti poslovne subjekte na sve moguće rizike koje donosi njihovom poslovanju bilo kakav ‘ulaz’ neovlaštenih trećih osoba koji je moguć kroz različite malvere, želimo objasniti koliko je ugroženo njihovo poslovanje, ali i svakog od nas koji je povezan s napadnutim računalom”, rekla je Puhalo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki malver definitivno predstavlja prijetnju kibernetičkoj sigurnosti

Iako se ne može reći da je svaki malver povezan isključivo s nelicenciranim programom, svaki malver definitivno predstavlja prijetnju kibernetičkoj sigurnosti, istaknula je.

“Poruka je i poslovnim subjektima i građanima i državi u konačnici da smanjenjem stope nelicenciranih softvera i uklanjanjem takvih softvera smanjujemo mogućnosti (hakerskih) napada.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voditeljica Odjela za za visokotehnološki kriminalitet Službe gospodarskog kriminaliteta i korupcije pri MUP-u Kristina Posavec rekla je da je ova zajednička kampanja prilika da se u javnosti poveća svijest o štetnosti nelicenciranih softvera i računalnoj sigurnosti kao važnom elementu ne samo za poslovanje različitih poslovnih subjekata već i za sve građane koji koriste računala i internet.

“Pozdravljamo svaki oblik suradnje i edukacije bez kojih učinkovito suzbijanje ove vrste računalnih prijetnji i krimninaliteta ne bi bilo moguće”, rekla je Posavec.

Na tiskovnoj konferenciji upozoreno je na zabrinjavajući globalni rast otkupljivačkog softvera tzv. ransomewarea – radi se o aplikacijama koje “smrznu” računalo i onemoguće pristup podacima. “Počinitelji traže neku vrstu otkupnine, uplatu određene svote novaca, kako bi se omogućio pristup računalu, odnosno dekriptirali vaši podaci”, kazala je ona upozorivši građane da ne uplaćuju novac jer im se računala neće odblokirati te da takve slučajeve prijave policiji.

“Stopostotna garancija ne postoji, ali poštivanje nekakvih određenih mjera opreza i zaštite i pravila ponašanja u kibernetičkom prostoru može pomoći”, izjavila je Posavec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

BSA/The Software Alliance je vodeći globalni zastupnik softverske industrije ispred vlada i međunarodnih tržišta. BSA, čije je sjedište u Washingtonu a djeluje u više od 60 zemalja, predvodi programe usklađenosti koji promiču uporabu legalnog softvera i zagovara javne politike koje podupiru tehnološku inovaciju i potiču rast u digitalnoj ekonomiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci