Saborski zastupnik Mosta i gradonačelnik Sinja Miro Bulj čestitao je Tomislavu Žigmanovu, predsjedniku Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, na ulasku u srbijanski parlament, a u tome je uspio unatoč činjenici da ga je pokušavao minirati Plenkovićev veleposlanik u Beogradu Hidajet Biščević koji ga je optuživao jer je na izbore izašao u koaliciji s vojvođanskim strankama, iako je svima bilo jasno da je to jedini način da Hrvati uspiju dobiti svog predstavnika.
> Bulj: Plenkovićev veleposlanik u Beogradu maltretira političkog predstavnika Hrvata Žigmanova
> Zašto veleposlanik u Srbiji Hidajet Biščević stalno napada Tomislava Žigmanova?
Bulj: Hrvati u Srbiji nemaju ista prava
„Notorni Biščević zamjerao je Žigmanovu to što je kritičan prema Vučiću i nazivao ga je etnobiznismenom, iako je Žigmanov ovaj politički uspjeh ostvario na općoj listi i zahvaljući koaliciji, a ne na temelju zajamčenog mandata kakvog imaju Srbi u Hrvatskoj. Za to su odgovorni Plenković i Biščević jer se nisu izborili da naši Hrvati u Srbiji na temelju reciprociteta imaju ista ili barem slična prava kao Srbi u Hrvatskoj. I onda imaju obraza još napadati političkog predstavnika Hrvata i to za račun četnika Aleksandra Vučića”, upozorava.
“Biščević je Žigmanova napadao jer se fotografirao sa mnom i to na moju zamolbu, što su Plenković i Biščević okarakterizirali kao pokušaj petljanja u odnose na hrvatskoj političkoj sceni i asistiranje nama iz Mosta u pokušajima rušenje Plenkovićeve Vlade. Već sam rekao, ako je i od Plenkovića i Biščevića previše je! Unatoč svemu tome, Tomislav Žigmanov je uspio biti izabran. Ne zato jer su se Plenković i Biščević za njega izborili, nego zato što je mudro ušao u koaliciju koja mu je to omogućila, a što je važno istaknuti jest da je s liste Žigmanova u Skupštinu Srbije ušao i Aleksandar Olenik, jedan od najdosljedniji boraca protiv Vučićeva četništva“, rekao je Bulj.
Bulj je istaknuo kako je, zahvaljujući hrvatskim vlastima, Srbija u praksi i dalje ne poštuje međunarodni sporazum o manjinama koji je s Hrvatskom sklopila 2004. godine, a koji je utemeljen na načelu reciprociteta.
Stoga Hrvatska manjina i dalje u Srbiji nema zajamčenog predstavnika u parlamentu, hrvatski predstavnici mogu sudjelovati samo na općim listama, nemaju posebne liste kao što predstavnici srpske nacionalne manjine imaju u Hrvatskoj.
„Srpska manjina u Hrvatskoj ima zajamčena tri zastupnika u Saboru, četiri državna tajnika, 11 dožupana, 40-ak dogradonačelnika i donačelnika. Kada je riječ o izdvajanjima za manjine, Hrvati u Srbiji po pripadniku dobivaju jedni kunu, a Srbi u Hrvatskoj 37 kuna. I onda još potlačenu hrvatsku manjinu zastupaju ovakvi poput Biščevića i Plenkovića”, upozorava Bulj.
“Srećom, imamo barem mudre predstavnike koji znaju unatoč svemu nadigrati i nepravedni izborni zakon i Vučića i Plenkovića i Biščevića!“, zaključuje Bulj.
> Žigmanov o izborima u Srbiji, Šešeljevim prijetnjama, napadima veleposlanika Biščevića