Nedjelja, 23 veljače, 2025
7.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Carla Konta: Trebamo komisiju za „pomirenje prošlosti“ kako bismo prestali vući breme različitih interpretacija socijalističke Jugoslavije

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od kandidatkinja koju je Projekt Domovina preporučio svojim članovima, glasačima i simpatizerima na predstojećim parlamentarnim izborima je i dr. sc. Carla Konta iz VIII. izborne jedinice, koja je kao kandidatkinja HRAST-a zauzela 10. mjesto na listi HDZ-a.

Konta je rođena 18. srpnja 1986. godine, doktorica je znanosti, asistentica na Filozofskom fakultetu u Rijeci, te majka četvero djece. No i uz brojne obveze, našla je vremena za razgovor s nama i predstavljanje čitateljima Naroda.

Uz veliku obitelji i uspješnu karijeru, što biste rekli da vas je ipak najviše odredilo na vašem životnom putu?

Moram reći da me uloga supruge i majke ipak najviše odredila (smijeh), a potom su dolazili paralelno s tim poslovna ostvarenja i uspjesi, radi kojih sam neizmjerno sretna i zahvalna. Rođena sam u Rijeci u obitelji koja vuče talijanske korijene gdje sam završila talijansku osnovnu školu i gimnaziju. Nakon toga sam upisala studij povijesti u Italiji. Povijest je bila i ostala moja strast, a godine studiranja bile su i potraga za odgovorima o svojem identitetu, porijeklu, o prostorima koje volim, o mojoj Rijeci i Istri. Specijalizirala sam amerikanistiku na diplomskom studiju, dok sam se za vrijeme doktorata fokusirala na odnose Sjedinjenih Američkih Država i Titovog režima, kulturnim prijeporima, te sjećanjima na socijalizam kao politički i društveni poredak. Moj znanstveni razvoj tekao je paralelno s povećanjem naše obitelji, s prvim, drugim, trećim i četvrtim djetetom. Ponekad se i sama pitam što me to najviše pokretalo? Odgovor je gotovo uvijek isti – strast, ljubav prema obitelji i prema znanosti, te uz sve to prepuštanje Bogu i stalno vraćanje na njegov izvor po snagu i odgovore. Stvar je u tome da sam shvatila i prihvatila da je život često avantura i eksperiment kojem ne znamo uvijek konačan rezultat, ali vjerujući da Bog to vodi uvijek je zanimljivo i izazovno.

Što vas je ponukalo da se uključite u politiku?

Sve se dogodilo vrlo spontano i neplanirano, skoro pa intuitivno. Od malih nogu volim debatirati i nikad nisam imala poteškoća u izražavanju i argumentiranju svog mišljenja. Volim kad ljudi koji različito razmišljaju ili pristupaju nekom problemu mogu zajednički komunicirati i tražiti kompromise. Da, to je moguće, iako u Hrvatskoj izgleda tako nevjerojatno.

Pored toga, zaista vjerujem da možemo mijenjati svijet, na bolje. Po naravi sam „optimistični realist“. To je, vjerujem, plod moje vjere u Boga i mog dubokog uvjerenja da je s njim uz uloženi trud sve moguće. Uvijek postoji rješenje. Rekla bih da Hrvatskoj nedostaje jedna kvalitetna, životno potrebna, doza vedrine i optimizma, čak idealizma. Kroz iskustvo u inozemstvu naučila sam da je neizmjerno potrebno izgraditi društvo koje će nagrađivati rad, trud i individualne kompetencije, društvo u kojem će svi koji to žele dobiti priliku pokazati što znaju i koliko vrijede. To je ono što želim novim, mladim generacijama i zato sam tu.

Politički se svrstavam u demokršćansku platformu, u europskom desnom centru. U politici vidim priliku za snažniju afirmaciji kršćanskih ideala koju u Europskom parlamentu zastupa grupacija ECPM (European Christian Political Movement) koji s europskim pučanima dijeli sve pozitivne vrijednosti desnog centra: judeo-kršćansku tradiciju, osobnu odgovornost i slobodno tržište. Te vrijednosti ću kao zastupnica u Hrvatskom saboru nastojati posebno afirmirati.

Kao majci četvero djece, što mislite da je sve ključno promijeniti u Hrvatskoj kako bi se više žena odlučilo na isti korak kao i vi, tj. na povećanje obitelji?

Smatram da su nužne određene promjene, širina i fleksibilnost sustava koji bi omogućio majkama da ne moraju žrtvovati svoje profesionalne ambicije niti majčinski poziv i ispunjenje. U Hrvatskoj postoje određeni pomaci, ali smatram da oni kao takvi još uvijek nisu dovoljni. Toga smo posebno svjesni u Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji gdje oko 400 djece svake godine ostaje bez vrtićkog smještaja. Hrvatska ima porodiljini dopust po modelu 1+2 što je veliki pomak, iako je on još uvijek nedostatan da bi postigli onaj neophodni skok kada je riječ o demografskoj politici. Očigledno je da demografski rast ima onaj ključan utjecaj na ekonomiju, pozitivan primjer tome su Poljska, Brazil i Indija, zemlje visokog nataliteta i kao što vidimo njihov napredak je osjetan na svjetskom tržištu. Čvrsto vjerujem da će sa pozitivnim demografskim pokazateljima, sa sretnim obiteljima, naš narod rasti kako u ekonomskom pogledu tako i demografskom.

Smatram da je svakako potrebno promijeniti pogled na obitelji s više od dvoje djece, te takve obitelji poticati, a ne kao što je čest slučaj, marginalizirati. Potrebno je vratiti pozitivnu sliku obitelji kao temelja društva, jer ona to doista je.

Kao saborska zastupnica zagovarat ću i poticati onu najbitniju od svih mjera, koja je ključna za početak svih drugih promjena a to je pozitivna vizija majčinstva koja je već dugo zaboravljena. Uvjerena sam da uz veće mogućnosti za majke i žene koje to žele postati primjerice: fleksibilnije radno vrijeme, omogućen rad od kuće, “part time” poslovi i slično, omogućit će da imamo sretne i uspješne majke i zadovoljne ¨velike˝ obitelji.

Posljednjih nekoliko godina volontirate u udruzi Obiteljsko obogaćivanje koja kroz radionice i obradu „slučajeva“ iz obiteljskog života pomaže roditeljima da uživaju u odgoju djece te koristeći dostupne spoznaje iz psihologije, pedagogije i medicine pronađu put za sebe i svoju obitelj koji im najviše odgovara.

Smatrala sam važnim za nas kao obitelj pronaći mjesto gdje ćemo se zajedno oplemenjivati, rasti, razmjenjivati iskustva s drugim roditeljima kako bi doskočili nekim problemima i nedoumicama u našem odnosu, odgoju, razmišljanju zajedno s njima koji su to već prošli ili prolaze. Neki od parova su stariji od nas, samim time i iskusniji, dok su tu i oni mlađi kojima i mi možemo dati pokoji savjet.

Suprug i ja smo naš bračni i obiteljski život „obogatili“ tako da smo se uključili u rad udruge Obiteljsko Obogaćivanje koja, kao dio mreže International Federation for Family Development, potiče parove da profesionalno pristupaju odgoju i obrazovanju svoje djece, koristeći pritom metodu „case study“ koja se pokazala najboljom tehnikom učenja odraslih. Što je još važnije, udruga promovira kršćanski pristup odgoju kroz vrline, kreposti i dobar primjer što smatram ključnim za pozitivan odgoj i sretno djetinjstvo.

Kako mislite doprinijeti afirmaciji demokršćanskog pristupa politici? Kakav bi bio Vaš angažman u Hrvatskom saboru?

Kao znanstveni istraživač na doktoratu imala sam prilike duže boraviti u Italiji, SAD-u i Nizozemskoj. Upoznala sam tamošnje načine i opcije rješenja ekonomskih problema i ideoloških prepiranja koji su kod nas svakodnevnica. Kao saborska zastupnica i povjesničarka zalagat ću se za formiranje komisije za „pomirenje prošlosti“ na primjeru mnogih drugih tranzicijskih država koje su se razračunavale sa svojom komunističkom i nedemokratskom prošlošću. Takva komisija je neophodna za Hrvatsku gdje je ključno da završimo s ideološkim debatama koje već više od 70 godina muče ovaj narod. Hrvatska još uvijek vuče za sobom breme različitih interpretacija socijalističke Jugoslavije, o tome treba istraživati, otvoriti arhive, ali i sučeliti argumente i mišljenja. Mnoge zemlje sa sličnim problemom prošlosti su to riješile i nastavile dalje dok mi i dalje čini mi se „tapkamo u mraku“ po tom pitanju.

Kao saborska zastupnica zalagat ću se za pluralni pristup kurikularnoj reformi koja će uvažiti sva stajališta i vrijednosti. Na primjeru drugih zemalja, kao Ujedinjenog Kraljevstva, zalagat ću se za mogućnosti postojanja više nacionalnih kurikuluma. Danas, u obrazovanju 21. stoljeća, teško možemo govoriti o samo jednom, jednoznačnom pristupu obrazovanju: montessori program, personalizirani odgoj, katoličke škole, waldorfske škole, talijanske i druge manjinske škole, sve su to programi koji zaslužuju mjesto unutar šireg spektra školstva. Dakle, rekla bih više, a ne samo jedan nacionalni program. U različitosti i fleksibilnosti leži podloga inovacijama i kreativnosti.

Treća točka mog angažmana bit će lobiranje za smanjenje, odnosno „light“ verziju državne administracije što bi kao posljedicu prvo otvorilo prostor privatnom angažmanu pojedinaca, a uz efikasniji rad administracije svakako smanjilo redove i vrijeme čekanja na šalterima koji često traju cijeli dan. I sami kao roditelji iskusili smo cjelodnevna čekanja i obilaske pri rođenju svakog našeg djeteta. Tamo gdje se državna administracija vraća u svoje granice, buja privatna inicijativa, društvena odgovornost i kršćanska solidarnost.

Za kraj, što poručujete biračima?

Svojim biračima poručujem da gaje nadu u budućnost, da se ne daju smesti huškačkim govorima koje često čujemo s izbornih tribina, da budu pomirljivi u svojim riječima, ali čvrsti u svojim uvjerenjima, da intenzivno rade, ali traže pravednu plaću, a nadasve da šire oko sebe kršćanski optimizam i solidarnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

13 KOMENTARI

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci