CitizenGo, zajednica aktivnih građana koji žele štititi život, obitelj i temeljna ljudska prava diljem svijeta upozorava na opasnosti novog HDZ-ovog Zakona o elektroničkim medijima. Ističu da se tim zakonom može uvesti verbalni delikt protiv bilo koga tko na internetu poruči nešto protivno nečijem rodnom identitetu te izražavaju zabrinutost što prikaz kako je koji zastupnik u Saboru glasovao o tom zakonu nije javno dostupan.
“HDZ-ova saborska većina izglasala je Konačni prijedlog zakona o elektroničkim medijima koji bi mogli rezultirati uvođenjem verbalnog delikta i drakonskim kaznama bilo koga tko na internetu kaže nešto protivno nečijem rodnom identitetu, rodnoj ideologiji ili iznese svoje ‘nepodobno’ mišljenje o drugim gorućim društvenim temama.
HDZ-ova Vlada odbila je sve amandmane kojima se željelo spriječiti mogućnost kažnjavanja osoba koje na internetu ne priznaju nečiji subjektivni osjećaj o vlastitom spolu kao objektivnu stvarnost!
Dok će se sukladno novom Zakonu o el. medijima moći locirati, identificirati, uhititi i transferirati društvene nepoćudnike koji progovore o opasnostima koje donosi rodna ideologija, o cenzuriranju svih koji se zalažu za pravo djeteta na oca i majku, o pravu svake ljudske osobe na život, o pravu na slobodu savjesti.
Dok Sabor i Vlada inzistiraju na tome da imenom i prezimenom stanete iza svakog svog komentara na internetu, istovremeno popis zastupnika koji su glasali za ili protiv Zakona o elektroničkim medijima nije javno dostupan.
Dakle, kad je riječ o dvostrukim kriterijima ovo je ogledni primjer.
Zakon je podržalo 77 zastupnika a njih 46 je bilo protiv.
77 zastupnika je sudjelovalo u stvaranju zakonskog okvira za cenzuru javnog govora.
Budući da bi zastupnici trebali odgovarati onima koji su ih birali u Sabor smo poslali zahtjev za pristup informacijama kako bismo znali koji su zastupnici, imenom i prezimenom podržali Zakon o elektroničkim medijima.
Odbijeni su amandmani zastupnika Nine Raspudića u kojima je predložio da se iz zakona izbriše spominjanje rodnog identiteta, koji se spominje u čak četiri važna članka zakona.
Odbijen je amandman Davora Ive Stiera, koji je podržala Marijana Petir, a koji je trebao služiti kao svojevrsna ‘interpretativna izjava’ za pojam rodnog identiteta u ovom zakonu.
Stier i Petir su ipak na kraju glasali za ovaj zakon.
> Petir i Stier objasnili za Narod.hr zašto su glasovali ‘ZA’ zakon kojim se nameće rodna ideologija
Konačni prijedlog Zakona o elektroničkim medijima uz mnoštvo nelogičnosti donosi i zakonsku osnovu za cenzuru i kažnjavanje građana zbog javnog govora putem elektroničkih platformi i promoviranje rodne ideologije!
Sve to stvara ne samo neposrednu pravnu nesigurnost za građane, nego i otvara mogućnost prekršajnih i kaznenih postupaka prema građanima na osnovu subjektivnih i arbitrarnih procjena ‘govora mržnje’.
Tako, naša kolegica Caroline Farrow u Velikoj Britaniji prolazi dugotrajan, skup i mukotrpan sudski postupak, te podnosi uznemiravanje njene obitelji, povrede privatnosti i druge oblike zlostavljanja samo zato što je na Twitteru muškarca koji se predstavljao kao žena oslovila u muškom rodu.
Finskoj parlamentarnoj zastupnici, Päivi Räsänen, prijeti zatvor zbog objavljivanja biblijskog citata na svom osobnom Twitter profilu.
Što će biti ‘govor mržnje’ naspram ‘rodnog identiteta’ u praksi i za što će građani biti kažnjeni, prema ovom zakonu odlučuju članovi politički imenovanog Vijeća za elektroničke medije koji su svojim odlukama već pokazali kako je njihova jedina uloga pratiti političku liniju koja ih je postavila u Vijeće.
Vrijeme izbora i vrijeme donošenja zakona su povezani!
Važno je kome dajemo svoj glas!
I važno je da političari nauče da njihove odluke imaju posljedice…” – poručuje CitizenGO.
Tekst se nastavlja ispod oglasa