Predsjednik SDP-a Davor Bernardić ovih je dana, u intervjuu za Novi list, ponovno potegnuo pitanje revizije ugovora sa Svetom Stolicom. Iako je te ugovore spomenuo u kontekstu novog programa stranke, čije bi konture trebale biti poznate na jesen, a jedan od temelja bi mu trebao biti i sekularizam, iz SDP-a su naknadno stigla tumačenja da je riječ samo o osobnom viđenju njihova predsjednika, ne i o nečemu što će biti dijelom nove programske platforme, javlja Večernji list.
> Pet činjenica o ‘Vatikanskim ugovorima’!
U stranci ističu kako je radna skupina koja bi trebala izraditi novu programsku platformu SDP-a tek počela s radom te kako bi se smjernice programa trebale znati tek u rujnu, a Bernardić je, tumače, u intervjuu, tek naglasio značenje sekularne države, koja je kao jedan od ciljeva navedena i u postojećem programu, koji datira još iz vremena Ivice Račana.
U tijeku je, kažu, idejno trasiranje programa, u kojem neće biti mjesta konkretizacijama poput izmjene ugovora sa Svetom Stolicom. Naglašavaju kako su ugovori sa Svetom Stolicom potpisani još dok je Hrvatska bila u ratu te kako su se u međuvremenu znatno promijenile okolnosti u državi, ali i u Crkvi, u kojoj novi papa Franjo snažnije zastupa socijalnu pravdu i jednakost te kako bi se izmjene ‘Vatikanskih ugovora’ mogle naći u izbornim i drugim programima, na kojima će raditi programski savjeti stranke, ali kako nitko za sada ne može reći da će se to doista i dogoditi.
Među članovima radne skupine koja je zadužena za izradu novog programa stranke također se može čuti da zasad nije bilo govora o konkretnim programskim smjernicama pa ni o ‘Vatikanskim ugovorima’, no činjenica je da su se iz stranke i ranije povremeno plasirale slične ideje, uglavnom u vrijeme unutarstranačkih ili izbora u državi. Posljednji ih je potencirao Ranko Ostojić u utrci za predsjednika SDP-a, kada je o tome pisao i kardinalu Josipu Bozaniću tražeći sastanak, koji se na kraju nije dogodio.
Činjenica je, međutim, da se radi o međunarodnim ugovorima koji se ne mogu raskinuti jednostrano, osim u izvanrednim okolnostima. Da bi se pristupilo reviziji ugovora, nužno je, dakle, zatražiti suglasnost Vatikana, što do sada nije učinila ni jedna Vlada pa ni one koje je predvodio SDP.
Vlada Zorana Milanovića tako je 2012. u trenutku opće proračunske štednje, priopćila kako se ugovori sa Svetom stolicom neće dirati. U Crkvi jučer nitko nije htio službeno o komentirati Bernardićeve izjave.
> (FOTO) U Zagrebu prosvjedovali protiv ‘Vatikanskih ugovora’ – i širili dezinformacije
Dosad nikada nitko službeno nije zatražio od Vatikana promjenu u bilo kojem od četiriju ugovora Svete Stolice i Hrvatske (o gospodarskim pitanjima, o pravnim pitanjima, o suradnji na području odgoja i kulture te o dušobrižništvu u vojsci i policiji), a to bi svatko s ozbiljnim namjerama njihova razvrgnuća trebao napraviti jer je riječ o međunarodnim ugovorima.
Ugovaratelj za Katoličku crkvu u Hrvatskoj je Sveta Stolica, pa u Hrvatskoj biskupskoj konferenciji, zapravo, i nema sugovornika na tu temu kada bi netko s državne strane i došao ozbiljno razgovarati o promjeni ugovora.
Podsjetimo, vjeronauk je nakon Drugog svjetskog rata nasilno izbačen iz škola, a danas u osnovnim školama vjeronauk kao izborni predmet odabire 90 posto učenika, u srednjim školama njih 75 posto.
Hrvatskoj javnosti, a posebno onima koji se protive bilo kakvom davanju Crkvi novca iz državnog proračuna trebalo bi biti poznato, ako to ne znaju, da je Katoličkoj crkvi u Hrvatskoj oduzeto imovine čija se vrijednost procjenjuje u milijardama kuna, i da velik dio tih dobara neće biti uopće moguće vratiti.
“Samo u Zagrebu ima oko 35 tisuća nekretnina koje su oduzete od Crkve i njezinih institucija, a navodim samo neke od njih: Bolnica Sestara milosrdnica u Vinogradskoj, Muzej grada Zagreba, Klovića dvori, Građevinski fakultet na Svetom Duhu, Učiteljska akademija u Savskoj, veći broj vrtića i škola, oko 1000 stanova, većina zemljišta na kojem je izgrađen Novi Zagreb, i dr”, istaknuo je Dr. Velimir Blažević, umirovljeni profesor crkvenoga prava na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu za vjeraidjela.com.
Izvor: narod.hr/Večernji list
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.