DIP objavio podatke: Evo koliko su stranke potrošile, a koliko ‘zaradile’ u kampanji

dip
Izvor: Fah

Državno izborno povjerenstvo (DIP) objavilo je izvještaje političkih stranaka o dosadašnjem financiranju izborne promidžbe. Trošak promidžbe po listi odnosno kandidatu u jednoj izbornoj jedinici ne smije prijeći 199.084 eura, to znači da stranka koja se kandidirala u 10 izbornih jedinica ukupno na promidžbu smije potrošiti 1.990.840 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neke su liste već premašile polovicu mogućih sredstava, a finiš kampanje u kojem se troši “na sve strane” tek je pred nama…

>Predizborna analiza: Gdje će biti najžešća borba desnice, a gdje bratoubilački rat ljevice

HDZ-ova koalicija

Troškovi

U izvještaju koji je HDZ dostavio Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) stoji kako su dosad, u razdoblju od 14. ožujka do 8. travnja, za kampanju ukupno potrošili oko 975.000 eura. Pritom, financijski izdatak nije niti približno jednak u svim izbornim jedinicama. Primjerice, najviše je potrošeno za kampanju u trećoj (103.878,30 eura) i desetoj izbornoj jedinici (103.485,06 eura). S druge strane HDZ-ovci su najštedljiviji bili u petoj (68.629,50 eura) i jedanaestoj izbornoj jedinci (68.272,18 eura).

Donatori

Osim stavke troškova, izvještaji DIP-u sadrže i segment donacija. Iz dostupnih podataka koje je predao HDZ vidljivo je da su u to ime uprihodili ukupno 431.829 eura. Na donacijskoj listi moguće je pronaći više visokih dužnosnika HDZ-a, a među njima je i sam premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

SDSS za kampanju potrošio 64.000 eura, dobio donacije u visini od 36.800 eura

Samostalna demokratska srpska stranka (SDSS) Milorada Pupovca primila je ukupno 36.800 eura donacija za izbornu promidžbu, a potrošila nešto manje od 64.000 eura

Andrej Plenković donirao je 3900 eura, ministar vanjski poslova Gordan Grlić-Radman 3000, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović 2000, a isti je iznos uplatio i ministar graditeljstva Branko Bačić. Nešto manje darežljivi bili su Nina Obuljen Koržinek, Damir Habijan i Marin Piletić s po 1000 eura…

Od pravnih osoba najviše su donirale tvrtke Đurkin iz Čakovca, Koprivno kamen iz Splita i Jadranski pomorski servis iz Rijeke. Svaka je donirala po 10.000 eura.

>Predstavljamo I. izbornu jedinicu: Plenković na Kolakušića i Selak Raspudić, Bauk protiv Benčić

Rijeke pravde

Troškovi

Od 14. ožujka do 8. travnja koalicija “Rijeke pravde”, koju čine SDP, Centar, Glas, HSS, Reformisti i DO I SIP, potrošila je za izbornu promidžbu ukupno 1.083.000 eura. Kao ni u slučaju HDZ-a, rashodi po izbornim jedinicama nisu posve ujednačeni. Najviše je potrošeno u osmoj – 126.400 eura i devetoj izbornoj jedinici – 122.900 eura. Dosad je koalicija “Rijeke pravde” najmanje potrošila u drugoj izbornoj jedinci – 95.400 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Donatori

Ako se pogleda iznos koji je SDP-ova koalicija dobila na ime donacija i usporedi s troškovima vidljiv je veliki deficit. Naime, 83 donatora novčanim su prilogom podržali nastojanje koalicije da preuzme vlast. Ukupno su donirali 100.460 eura, dok su dosadašnji troškovi, kao što smo spomenuli, debelo premašili milijun eura.

Ivan Račan uplatio je 3900 eura, Arsen Bauk uplatio je 3010 eura, Mihael Zmajlović 2500, Siniša Hajdaš Dončić 2000, Željko Kolar 2000, Bojan Glavašević 1000…

Na popisu donatora ove koalicije tek su četiri tvrtke. Najviše su uplatile Grancigula d.o.o. iz Šibenika i Požgaj grupa d.o.o. iz Velikog Bukovca, svaka po 2500 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Predstavljamo II. izbornu jedinicu: Mogu li Josić i Raspudić pomrsiti račune Jandrokoviću?

Možemo

Troškovi

Lijevo-zeleni “aktivisti” okupljeni u stranku Možemo potrošili su do sedam dana prije izbora više od 395.000 eura. Zanimljivo, navedeni trošak raspoređen je u 10 izbornih jedinica na teritoriju RH. U 11. izbornoj jedinci (dijaspora) Možemo, usprkos tome što su istaknuli listu, nisu potrošili niti centa.

Najviše su potrošili u desetoj izbornoj jedinici gdje je nositelj Đuro Capor, skoro 69.000 eura, a najmanje u trećoj gdje je nositelj dogradonačelnik Zagreba Luka Korlaet – skoro 16.500 eura.

Donatori

Kao i uvijek, Možemosi imaju daleko najviše donatora od svi stranaka. Prema podacima DIP-a njih je točno 550 dosad je uplatilo ukupno 29.356,60 eura. Velikom većinom radi se o malom iznosima od po nekoliko desetaka eura. Ipak, ima iznimaka – najveći donator je zagrebački stomatolog Tomislav Lauc s 2.000 eura. Podsjećamo, zbog njegovog je imenovanja u upravno vijeće bolnice Srebrnjak Tomislav Tomašević morao platiti kaznu od 3000 kuna po odluci koje je donijelo Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.

Osim njega među većim donatorima je i Rada Borić sa 660 eura, dok je Tomašević iz svog džepa dao 200 eura, a zamjenica Danijela Dolenec 150 eura. Zanimljivo njihova “kandidatkinja za premijerku” Sandra Benčić zasad nije odlučila donirati niti centa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Most i Domovinski pokret

Most i njihovi koalicijski partneri od donacija su prikupili 7350 eura od šest donatora. Najviše je donirao Elvis Cerin – 1800 eura, a slijede ga s 1600 Mario Milanović-Litre i s 1300 Ljiljana Milanović-Litre. Zanimljivo, Nikole Grmoje nema na listi, kao ni drugih poznatijih mostovaca…

Domovinski pokret i partneri prikupili su još manje – 2885 eura. Doniralo im je ukupno pet donatora. Donator Hrvoje Marušić pritom je sam dao više od pola iznosa – 1485 eura, a tisuću eura je DP-ovoj koaliciji dala je tvrtka Domar iz Osijeka. Stephen Nikola Bartulica donirao je 300 eura. Na popisu nema predsjednika DP-a Ivana Penave i drugih istaknutih članova stranke…

>HBK o izborima: Ne možemo podržati one koji pobačaj stavljaju u Ustav i promiču rodnu ideologiju

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.