Diskriminira li agencija Europske komisije heteroseksualne studente?

Foto: fah, snimka zaslona, montaža narod,hr

Agencija za mobilnost i programe EU na svojim je stranicama objavila kako je Europska komisija usvojila prvi godišnji program rada programa Erasmus+ za razdoblje od 2021. do 2027. godine uz proračun od 26,2 milijarde eura (u usporedbi s 14,7 milijardi eura za razdoblje 2014.-2020.). Za Republiku Hrvatsku za 2021. g. proračun iznosi više od 28 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bile bi to sjajne vijesti, da proučavanjem dokumenta “Nacionalni iznosi financijske potpore za Ključnu aktivnost 1 u području visokog obrazovanja” ne nailazite na stavke kojima se diskriminiraju heteroseksualni studenti.

> Zašto Splitsko sveučilište diskriminira heteroseksualne studente u odnosu na homoseksualne?

> Marijan Pavliček: ‘Natječaj Splitskog sveučilišta posljedica je neoliberalne politike Plenkovića i njegovih koalicijskih partnera’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Nakon sprdnje studenata i objave na Narod.hr-u: Nije više moguće potvrdom da ste LGBT dobiti dodatnih 1000 eura za Erasmus 

> Zašto agencija Europske komisije otvara mogućnost diskriminacije heteroseksualnih studenata?

Naime, osim što su navedeni iznosi financijskih potpora ovisno o programskim zemljama, kao i posebne kategorije i dodaci u studentskim mobilnostima te obveza da se u natječajima daje prednost kategoriji studenata slabijeg socioekonomskog statusa pred drugim kategorijama studenata s manje mogućnosti, navodi se i kako visoka učilišta vlastitom odlukom odabiru dodatne (neobvezne) podzastupljene ili ranjive skupine studenata koji mogu ostvariti pravo na dodatak za studente u nepovoljnom položaju sukladno Nacionalnom planu za unaprjeđenje socijalne dimenzije visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj 2019. – 2021.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među tim skupinama kao opcionalna kategorija navode se studenti pripadnici LGBT orijentacije, kojima je za ostvarivanje dodatka potrebna vlastita izjava. Iznos nije naveden, a prošle godine on je bio 200 eura mjesečno.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Studenti pripadnici LGBT orijentacije, u opcionalnoj su kategoriji kao i studenti čiji roditelji imaju nižu razinu obrazovanja, studentice u tehničkom području i studenti u humanističkom području, stariji studenti, studenti s djecom, studenti koji su završili strukovnu školu, studenti koji rade uz studij, studenti koji studiraju u mjestu izvan mjesta prebivališta, studenti djeca hrvatskih branitelja, studenti pripadnici romske manjine, studenti iz alternativne skrbi, studenti beskućnici i oni koji se nalaze u riziku od beskućništva, studenti iz ruralnih područja, manjih mjesta i otoka.

Na temelju čega je izabrana upravo “LGBT populacija”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Popis podzastupljenih ili ranjivih skupina studenata u visokom obrazovanju preuzet je iz Nacionalnog plana za unaprjeđenje socijalne dimenzije visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj 2019. – 2021. odnosno pripadajućeg popisa Podzastupljenih i ranjivih skupina u visokom obrazovanju u Republici Hrvatskoj koji je izradila Nacionalna skupina za unapređenje socijalne dimenzije visokog obrazovanja”, navodi se na stranici Agencije. 

U popisu podzastupljenih ili ranjivih skupina studenata u visokom obrazovanju o osobama koje su LGBT orijentirane navodi se: “U okviru istraživanja provedenog u sklopu projekta „E-Quality: Povezivanje kvalitete i socijalne uključenosti u visokom obrazovanju u Hrvatskoj“ studenti su istaknuli da su na visokim učilištima u 11 Hrvatskoj studenti pripadnici LGBT orijentacije potencijalno ranjiva skupina studenata u kontekstu društvene integracije. No, za ovu skupinu u Hrvatskoj još uvijek ne postoji sustavno prikupljanje podataka i nema dovoljno saznanja. Nalazi istraživanja provedenog na učenicima srednjih škola u Hrvatskoj (Jugović i Bezinović, 2015.) pokazuju da su učenici LGBT orijentacije češće od učenika heteroseksualne orijentacije izloženi relacijskom i fizičkom nasilju. Takvi podatci nisu prikupljeni i za studentsku populaciju. ”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.