„Vijeće je pokazalo kako se može gubiti vrijeme na državnoj plaći. Baš ništa se nije postiglo osim što se dalo nade onima koji žele zaustaviti dekomunizaciju u Hrvatskoj. Argumentacija rektora Tanjića pogodila je suštinu priče; doista, kao da se misli da su hrvatski građani nedorasli i u trajnoj potrebi idejne skrbi“ komentirao je zaključke Vijeća za suočavanje s posljedicama nedemokratskih režima za Narod.hr povjesničar dr. sc. Ivo Banac, profesor emeritus na Univerzitetu Yale i redoviti profesor povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
“Obmana koju nudi Plenkovićeva vlada”
„Riječ je o obmani koju Plenkovićeva vlada nudi kao jednu vrstu placeba u vrlo uzburkanoj društvenoj klimi, koja je daleko od Plenkovićeva poželjnog stanja „stabilnosti“. Pravila s iznimkama nisu pravila nego izrazi straha. Žao mi je što je lijep broj uglednika, koji bi morali biti pametniji i reći „ne“ kad to situacija zahtjeva. Premda, postavlja se pitanje jesu li to doista i prihvatili? Ključna nepoznanica u ovoj priči jest da se o dokumentima Vijeća nije glasovalo. Tako ne znamo koliko je članova vijeća bilo za, a koliko protiv. To je još jedan primjer muljaže vezane uz ovo suvišno tijelo, koje će svojim zaključcima, u to sam siguran, samo podjariti hrvatske idejne sukobe. Najbolje rješenje je odustajanje od svake zabrane i cenzure.“, poručuje dr. Banac.
> (VIDEO) Evo 4 zaključka oko kojih se Vijeće složilo: Oko Dokumenta – bez suglasja
U srijedu, 28. veljače Vijeće za suočavanje s posljedicama nedemokratskih režima na čelu s akademikom Zvonkom Kusićem predalo je predsjedniku Vlade Plenkoviću svoje zaključke i preporuke, u izrađenom dvodijelnom dokumentu. Izdvojeno mišljenje u odnosu na Dokument iznio je član Vijeća dr. Željko Tanjić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta.
U dokumentu se ističe da su „svi članovi suglasni da Dokument ne izržava u cijelosti stajališta nijednog pojedinog člana Vijeća, ali je rezultat doprinosa svakog člana Vijeća. Upravo je u tome i najveća vrijednost ovog dokumenta dijaloga.“ kaže se u zaključku.
Apel hrvatskih intelektualaca za slobodu mišljenja iz listopada- protiv selektivnih zabrana
Podsjetimo, o ovom Vijeću prof. Banac je govorio i u listopadu prošle godine, povodom objave “Apela hrvatskih intelektualaca za slobodu mišljenja, govora i povijesnog istraživanja“, kada je istaknuo:
“Vodila su nas zastrašujuća saznanja koja su procurila iz Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima, po kojima bi se išlo na selektivne zabrane raznih totalitarnih simbola, ali i narav opće javne rasprave o tim pitanjima, u kojoj se lako uočavaju posljedice mentaliteta autokratskih ideologija. Kao povjesničari znamo da se zabranama ništa ne postiže, a selektivnim zabranama samo raspiruje atmosfera građanskog rata”.