Dr. Ivo Lučić: Dok Europa i SAD komemoriraju žrtve komunizma, Filozofski fakultet, Sjeverna Koreja i Rusija slave ‘Oktobarsku revoluciju’

Foto: Narod.hr

Europski parlament donio je svoju poznatu Rezoluciju o osudi komunističkog režima. Bijela kuća 7. listopada obilježila je Dan žrtava komunizma, a u Moskvi, Sjevernoj Koreji i na zagrebačkom Filozofskom fakultetu taj dan obilježen je upravo na drugi način, kako to kaže dekanica.”, komentirao je za Narod.hr dr. Ivo Lučić, viši znanstveni suradnik s Hrvatskog instituta za povijest, član Vijeća za suočavanje s prošlošću, obavijest dekanice Filozofskog fakulteta u Zagrebu kojom brani postavljanje totalitarnih simbola na fakultetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Tko je Vesna Vlahović Štetić – dekanica Filozofskog fakulteta koja brani postavljenje totalitarnih simbola?

Podsjetimo, dekanica prof. dr. sc. Vesna Vlahović Štetić, psihologinja, brani postavljanje natpisa “Proleteri svih zemalja, ujedinite se” na zgradu Filozofskog fakulteta u Zagrebu i veličanje boljševičke “Oktobarske revolucije” tvrdeći: “Studentski zbor Filozofskog fakulteta odlučio je 7. studenog 2017. simbolički obilježiti jednu obljetnicu koje se ovih dana, na različitim mjestima i na različite načine, obilježava u čitavom svijetu“, ističe u obavijesti nakon mnogobrojnih medijskih napisa koji su osudili taj čin, ali dekanica ne vidi ništa problematično u veličanju simbola totalitarizma i bešćutnosti na milijunske žrtve i progone koje je komunistički režim nemilosrdno provodio.

> Znate li što o osudi zločina počinjenih tijekom totalitarnog komunističkog režima kažu Rezolucija Vijeća Europe i Deklaracija Hrvatskog sabora?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezolucija Vijeća Europe 1481 (2006) o potrebi međunarodne osude zločina totalitarnih komunističkih režima izdana je 25. siječnja 2006. u Strasbourgu od parlamentarne skupštine Vijeća Europe i koja snažno osuđuje komunističke zločine.

U rezoluciji Europski parlament poziva “sve komunističke ili post-komunističke stranke da u svojim zemljama, ako to dosad nisu učinile, ponovo procijene povijest komunizma i svoju vlastitu prošlost, jasno se distanciraju od zločina koje su počinili totalitarni komunistički režimi i da ih osude bez ikakvih nejasnoća.

> (FOTO) Do kada će Hrvatska tolerirati isticanje zastava i simbola pod kojima su počinjeni strašni zločini u Domovinskom ratu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijeće Europe, koje je posebice aktivno na području očuvanja Europske konvencije o ljudskim pravima i očuvanja demokratskih načela i načela pravne države, istaknulo je na potrebu da se apel iz ove rezolucije primijeni u praksi.

> Inicijativa EU 1481 o Vijeću za suočavanje sa totalitarnom prošlošću: Nema mjesta otvorenim apologetima lika i djela Josipa Broza Tita

Također, Hrvatski sabor već je 2006. godine, kao svojevrsni odjek Rezolucije 1481, donio vlastitu Deklaraciju o osudi zločina počinjenih tijekom totalitarnog komunističkog poretka u Hrvatskoj 1945.-1990. (dokument objavljen u “Narodnim novinama” br. 76/2006).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Željka Markić na Krugu za Trg: Ovdje sam u ime mojih baka i svih obitelji kojima je Titov režim nanio zlo

Nejasno je zašto hrvatske vlade od 2006. do danas u potpunosti ne provode niti Rezoluciju Vijeća Europe niti vlastitu Deklaraciju, dok se kod uvođenja brojnih promjena učestalo pozivaju na obveze prema europskim institucijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.