Dr. sc. Palić: ‘Matićevo je izvješće s pravne strane nepismen dokument’

Foto: Fah/Snimka zaslona (Fotomontaža: Narod.hr)

“Izvješće koje je za Europski parlament sročio zastupnik Predrag Matić je s pravne strane nepismen dokument. Ne znam tko je stvarni autor, ali na ispitu iz Ustavnog prava bi pao.”, podijelio je na svom Facebook profilu ustavnopravni stručnjak, dr. sc. Mato Palić komentirajući prijedlog Rezolucije o stanju u pogledu seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava u EU-u u kontekstu zdravlja žena (2020/2215(INI)), a koji se temelji na Izvješću Predraga Freda Matića, izvjestitelja Odbora za prava žena i rodnu ravnopravnost EP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Europska biskupska konferencija: Matićevo izvješće negira temeljno pravo priziva savjesti

>Matićev izvještaj u EP: Želi pobačaj proglasiti ‘ljudskim pravom’, učiniti besplatnim, ukinuti priziv savjesti…

>Matićev Odbor traži da EP izglasa ‘besplatan pobačaj’ u cijeloj EU, glasovanje 23. lipnja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kritičari ističu kako se Matićevom rezolucijom nameće pobačaj članicama EU – što je uplitanje u unutarnje uređenje država, a napada se i pravo liječnika na priziv savjesti.

Jučer se SDP-ov Predrag Fred Matić oglasio o kritikama upućenim na račun problematičnog izvješća, nazvavši ravnozemljašima sve koji misle drugačije od njega. „Samo onima koji danas misle da su žene drugorazredna ljudska bića i da takva trebaju i ostati nikada ništa nećemo uspjeti dokazati. Oni neka paze kuda hodaju da ne padnu s ruba ravne Zemljine ploče”. kazao je Matić. “Sutra je veliki dan za Europu i cijeli napredni svijet. Sutra odlučujemo o pozicioniranju Europe kao zajednice koja odabire živjeti u 21. ili 17. stoljeću. Ne dopustite da nas povijest zapamti kao ove druge”, kazao je u srijedu Matić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovačka je nedavno rezolucijom odbacila Matićevo izvješće, istaknuvši kako su “pitanja koja se tiču ​​zdravstvene politike i obrazovanja u nadležnosti nacionalnih država – članica EU”.

Izvještaj je moguće pronaći na stranicama Europskog parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.