“Gotovo u tišini opet Bleiburg pade!”, upozorava povjesničarka dr. sc. Vlatka Vukelić, nakon što je austrijski parlament zatražio zabranu okupljanja na Bleiburgu, te se ovogodišnja komemoracija Bleiburških žrtava održava na Mirogoju i Udbini.
Hrvatski sabor priopćio je u četvrtak da će se ovogodišnja središnja komemoracija žrtava Bleiburga i križnih puteva održati na zagrebačkom Mirogoju i u Svetištu hrvatskih mučenika na Udbini. Ovogodišnje obilježavanje održat će se u petak i subotu 13. i 14. svibnja pod pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora. U sklopu programa, u župnoj crkvi u Bleiburgu služit će se misa dok će veleposlanik Republike Hrvatske u Austriji položiti vijenac. Središnja komemoracija s polaganjem vijenaca i molitvom bit će na zagrebačkom Gradskom groblju Mirogoju, nakon čega je predviđena misa i u Svetištu hrvatskih mučenika u Udbini.
“Ovoga je puta izgovor neka globalistička besmislica koja se navodno dogodila na razini odluka austrijskog parlamenta. Još je besmislenije to što se komemorativno okupljanje na Bleiburgu prikazalo kao ‘političko okupljanje’, potpuno negiravši činjenicu ne samo pokolja cijelog jednog naroda koji je tamo simbolički započeo, nego i opće dehumanizacije i progona koji je od tada, pa idućih 50 godina bio u tijeku. (…)”, podsjeća dr. sc. Vukelić.
“Što po ovom pitanju radi hrvatska diplomacija? Ne, nije u redu samo ‘prebaciti’ komemoriranje negdje drugdje. Komemoriranje ima cjelovit smisao u koliko su svi simboli, sve činjenice i sve emocije povezani u cjelinu. (…) Okupljeni na Bleiburgu zorna su slika masovnog uništenja, a to je valjda nešto što je potomcima, ali i sljedbenicima nekih novih globalističkih režima nepodnošljivo.” – istaknula je povjesničarka dr. sc. Vlatka Vukelić.
> Nadbiskup Puljić s Jandrokovićem o Bleiburgu: Komemoracija 14. svibnja, detalji još nepoznati
Austrijski parlament zatražio zabranu okupljanja na Bleiburgu
Podsjetimo, Večernji je list 19. ožujka objavio da je odbor za unutarnje poslove austrijskog parlamenta odlučio zatražiti od ministra unutarnjih poslova da zabrani okupljanje u Bleiburgu.
Proizlazi to iz rezolucije koju je usvojio odbor Parlamenta za unutarnje poslove, a kojom se ministar unutarnjih poslova poziva da zabrani skup.
“Bilo je krajnje vrijeme da Ministarstvo unutarnjih poslova udovolji zahtjevu za zabranu sukladno Zakonu o skupštini. Austrija ima posebno osjetljivu političku zadaću koju mora izvršiti zbog zajedničke odgovornosti za najmračnije poglavlje naše povijesti, tijekom zločina nacionalsocijalizma i treba se suprotstaviti svakoj naznaci fašizma”, kaže guverner Koruške Peter Kaiser (SPÖ).
Dr. sc. Vukelić: “Simbol zla ostao je simbol zla”
Komentar dr. sc. Vlatke Vukelić u nastavku prenosimo u cijelosti.
“Vjerujem da ima i važnijih tema danas, no moj komentar upućen je stalnoj temi koja svakog umno slobodnog čovjeka opterećuje, a to je komemoracija na Bleiburgu. Gotovo u tišini opet Bleiburg pade!
Ovoga je puta izgovor neka globalistička besmislica koja se navodno dogodila na razini odluka austrijskog parlamenta. Još je besmislenije to što se komemorativno okupljanje na Bleiburgu prikazalo kao “političko okupljanje”, potpuno negiravši činjenicu ne samo pokolja cijelog jednog naroda koji je tamo simbolički započeo, nego i opće dehumanizacije i progona koji je od tada, pa idućih 50 godina bio u tijeku.
Bleiburg je važno mjesto memorije, mjesto sjećanja, simboličko mjesto početka svih patnji i mjesto najvećeg okupljanja izbjegloga i s pravom prestravljenog naroda i hrvatskih oružanih snaga. Ono nije urodilo plodom kako su očekivali, nije im bilo dozvoljeno predati se na način na koji su to navodno garantirale međunarodne konvencije i nije im bilo dozvoljeno priznati ratni poraz uz razumne argumente.
Simbol zla ostao je simbol zla i u vrijeme najgore represije, kako u Jugoslaviji, tako i na području hladnoratovske Europe. Ipak, to nikada nije zaustavilo okupljanja na Bleiburgu… zar danas hoće? A tko smo onda mi da sudimo onim strašnim vremenima europskih blokovskih podjela, kada danas u ujedinjenoj Europi čiji smo legitimni član imamo zabranu komemoriranja nad svojim mrtvima?
Što po ovom pitanju radi hrvatska diplomacija? Ne, nije u redu samo “prebaciti” komemoriranje negdje drugdje. Komemoriranje ima cjelovit smisao u koliko su svi simboli, sve činjenice i sve emocije povezani u cjelinu. Ako želimo komemoracije u “kontroliranim uvjetima” tada bi svako mjesto u Hrvatskoj cijeli svibanj obilježavalo komemoracije, jer su protivnici komunističkog režima bili ubijani po svim gradovima Lijepe naše. No te komemoracije nisu masovne, ne ujedinjuju na način da pokažu razmjere globalnog zločina. Okupljeni na Bleiburgu zorna su slika masovnog uništenja, a to je valjda nešto što je potomcima, ali i sljedbenicima nekih novih globalističkih režima nepodnošljivo.
Zamislite samo da Poljska zabrani komemoracije na svome tlu, jer one ometaju lokalno stanovništvo, neugodne su i slično, mislite li da bi Poljskoj kao katoličkoj zemlji to itko “oprostio”?”
> Doc. dr. sc. Vlatka Vukelić: ‘Povijesnim lažima iz Jugoslavije i danas se blati Hrvatsku’
Tekst se nastavlja ispod oglasa