Dr. Tome Antičić: Dugoročna strategija Instituta Ruđera Boškovića jest povećanje znanstvenoga i gospodarskoga utjecaja

Zagreb, 7.10.2015 - 5,5 milijuna eura vrijedan program Europske unije - Elan mreže predstavljen je u Institutu Ruðer Boškoviæ. Na fotografiji ravnatelj Instituta dr. sc. Tome Antièiæ. foto HINA/ Tomislav PAVLEK/ iš

Dugoročna strategija Instituta Ruđera Boškovića (IRB) jest povećanje znanstvenoga i gospodarskoga utjecaja, te pozicioniranje među 50 najboljih znanstvenih instituta u razdoblju od deset do 20 godina, istaknuo je u srijedu ravnatelj IRB-a dr. Tome Antičić na predstavljanju ELAN mreže (European and Latin American Business Services and Innovation Network) – pet i pol milijuna eura vrijednoga programa Europske unije (EU) namijenjenoga prvenstveno inovativnim malim i srednjim tvrtkama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projekt je to koji okuplja 30 europskih i latinoameričkih institucija i tvrtki, a pokrenula ga je Europska komisija kako bi povećala gospodarsku prisutnost europskih tvrtki na tržištu Latinske Amerike, a istovremeno odgovorila na potrebe Latinske Amerike za znanjem i inovativnim tehnologijama. Voditelj projekta je vodeća španjolska R&D organizacija Tecnalia, partner na projektu je i IRB, a u njemu sudjeluje još i partneri iz Finske, Nizozemske, Norveške i Poljske.

Kako je rekao Antičić, taj projekt podupirat će inovativne male i srednje tvrtke u transferu novih tehnologija na nova tržišta s posebnim naglaskom na područja kao što su obnovljivi izvori energije, biotehnologija i bioekonomija, tehnologije vezane uz okoliš, zdravlje, informacijske i komunikacijske tehnologije (ICT), nanotehnologije i nove materijale.

Uz ocjenu da IRB i provodi svoju dugoročnu strategiju, Antičić je istaknuo da taj institut daje veliku važnost suradnji s gospodarstvom te je, s tim u vezi, i spomenuo odluku koju su donijeli u utorak da se patenti vrjednuju u znastvenome napredovanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ELAN mreža: nove poslovne prilike temeljene na novim tehnologijama

Koordinatorica IRB-ova tima dr. Maja Dutour Sikirić objasnila je da je IRB, s još nekoliko europskih partnera, član inicijalne grupe koja bi trebala potaknuti ostvarivanje ciljeva ELAN mreže prikupljanjem relevantnih informacija o stanju tržišta, pronalaženju izvora financiranja, ili pak stvaranjem mreže tehnoloških centara koji su spremni podržati razvoj novih ideja i povezivanje sa zainteresiranim investitorima.

Pri tomu nam je potrebna i pomoć medija, rekla je Dutour Sikirić i zahvalila predstavnicima ministarstava gospodarstva, maloga i srednjega poduzetništva te vanjskih poslova koji su se odazvali pozivu i sudjelovali na predstavljanju. Podsjetila je da je mreža rezultat analiza potreba EU-a da se europska industrija poveže s industrijama Latinske Amerike u čemu pak, ustvrdila je, mogu pomoći samo pouzdane informacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dutour Sikirić izvijestila je da će u narednih mjesec dana u šest zemalja Latinske Amerike biti održani skupovi na kojima će se tijekom tri dana razgovarati o ELAN mreži, a IRB će sudjelovati na tri takva događanja – u Čileu, Peruu i Kostariki. Nazočne je zanimalo i kako će male i srednje tvrtke namaknuti novac za ta i slična putovanja, a koordinatorica IRB-ova tima rekla je kako postoji mogućnost da to financiraju europski fondovi što bi se uskoro trebalo i znati, što je potvrdio i član IRB-ova tima dr. Tomislav Šmuc.

Liječnik Boris Labar pitao je li predviđen model u kojemu bi nekoliko tvrtki koordiniralo sve prikupljene informacije, a Dutour Sikirić odgovorila kako su analize dio ELAN projekta u koji poziva sve zainteresirane tvrtke uz napomenu da se taj projekt provodi do 2018. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.