Dr. Trpimir Goluža: Churchillov poučak za shvaćanje hrvatske stvarnosti

Tijekom navodnih pristupnih pregovora Hrvatske za članstvo u Europskoj Uniji, a zapravo izvršavanja briselskih domaćih zadaća kako su to često definirali naši „pregovarači“, Hrvatska se prije desetak godina obvezala da će ukinuti pripravnički staž za sve doktore medicine koji će upisati studij medicine u Hrvatskoj nakon 1. srpnja 2013. godine, odnosno nakon ulaska Hrvatske u Europsku Uniju. Pri tome je zajamčeno da će studenti medicine tijekom fakultetskog obrazovanja steći sve potrebne vještine nužne za samostalan stručni rad te da će se tako stažiranje, zapravo, učiniti bespotrebnim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvršenje obećanja podrazumijevalo je određene promjene u studijskim programima hrvatskih medicinskih fakulteta. Iako je od danih jamstava prošlo više od deset, a od punopravnog pristupanja Hrvatske Europskoj Uniji gotovo punih pet godina, po pitanju prilagođavanja naših medicinskih fakulteta europskim standardima stjecanja kompetencija diplomiranih liječnika nismo se pomaknuli s početne točke. Fakultetski programi ostali su nepromijenjeni. Studenti s pravom i dalje smatraju da su po dobivanju diplome nedovoljno osposobljeni za siguran samostalan rad te da im je u tom pogledu potrebna dodatna edukacija. U tom, više od desetljeća dugom razdoblju Ministarstvo zdravstva, zdravlja, pa ponovo zdravstva vrtjelo se u krug, bez ikakvoga učinka. Ministri su se mijenjali. Osnivali su razna povjerenstva i radne skupine koje su Europskoj Uniji trebale prodati rog za svijeću – u stvarnosti zadržati staž, a papirnato prikazati da je isti ukinut.

„Ako ne želite riješiti problem ili rješenje želite odgoditi, osnujte povjerenstvo“, poznate su riječi velikog Winstona Churchilla, britanskog političara, državnika i Nobelovca koji je djelovao u prvoj polovici dvadesetog stoljeća. Najnoviji pokušaj aktualne zdravstvene administracije, koji datira od 11. travnja 2017. i osnivanja Radne skupine za uvođenje temeljne godine specijalističkog usavršavanja doktora medicine, najdrastičniji je primjer „churchillovskog pristupa“ hrvatskih institucija u rješavanju preuzetih obveza. Ne znam je li citirana Churchillova iskustvena spoznaja inspirirala primarijusa Željka Plazonića, državnog tajnika u Ministarstvu zdravstva i voditelja Radne skupine, u njegovu nastojanju rješavanja stažiranja diplomiranih doktora medicine, no činjenica je da je rad „Plazonićeve radne skupine“ potvrdio točnost Churchillove konstatacije i njegovu bezvremensku pronicljivost. Radna skupina je osnovana, problem nije riješen, a rješenje je odgođeno do daljnjega.

Drukčije nije niti moglo biti! Nakon konstituirajuće sjednice Radne skupine održane početkom svibnja 2017., primarijus Plazonić je slijedeću sjednicu sazvao tek nakon punih devet mjeseci, u veljači 2018. Da apsurd bude veći, nakon devet mjeseci hibernacije, primarijus se na drugoj sjednici nije niti pojavio. Tako je Radna skupina postala neradna, a rješavanje stažiranja nastavljeno je kroničnim prolongiranjem. Upravo onako kako kazuje Churchillov poučak!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nerad eksperata i nepovratno izgubljeno vrijeme, donijelo je tjeskobu studentima završnih godina medicine i nesigurnost i strah mladim tek stasalim liječnicima. Nezadovoljni životom u neizvjesnosti, svjesni nužnosti vlastitog angažmana u rješavanju problema koji ih opterećuju, studenti su odlučili javnim iskazivanjem nezadovoljstva i institucionalnim pritiskom potaknuti pozitivnu promjenu. Zalažu se za rješenje koje će svima u Hrvatskoj osigurati kvalitetniju i sigurniju zdravstvenu zaštitu. Sve dok visoki državni dužnosnici ne budu svoje dužnosti shvaćali kao mogućnost i odgovornost za izgradnju boljeg, pravednijeg i uspješnijeg društva, a ne trenutnom prilikom za iskazivanjem svoje moći i ostvarenjem osobnih probitaka, najperspektivnija hrvatska mladost intenzivno će razmišljati o odlasku iz Hrvatske. Dobar dio nje bespovratno će nas i napustiti.

U vremenu kad Hrvatska osim biološkog gubi i intelektualni potencijal vlastitog samoodržanja, obveza je svakog od nas ukazivati i upozoravati na štetne pojave u društvu. Neodgovorni, samodopadni, neosjetljivi, neefikasni i jalni ljudi na vodećim društvenim pozicijama izravna su prijetnja interesima ne samo studenata medicine već svih hrvatskih građana.

* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.