U tijeku su postizborni pregovori koji se nakon parlamentarnih izbora vode na hrvatskoj političkoj sceni.
Nakon prvotnih oduševljenja iz brojnih stožera nakon izborne travanjske noći, glave su se “ohladile”. Potrebno je sjesti i razgovarati. Pregovarati. Jer, za postizanje većine mandata koje bi stvorile buduću Vladu, potrebno je 76 ruku. Da može stvoriti većinu, uvjereni su i HDZ i stranke koje su ostale na ljevici.
Činjenica je da jezičak na vagi predstavlja Domovinski pokret. Bez ove stranke teško će se moći formirati ikakva skupina iole nalik na većinu. Stoga se nakon prvotnih neformalnih razgovora krenulo i u službene pregovore između brojnih političkih aktera.
Pregovori u tijeku
Kako je i najavljeno protekloga tjedna, nakon prvih službenih razgovora o slaganju potencijalne Vlade ili saborske većine, pregovori su nastavljeni.
U ponedjeljak je pregovarački tim Domovinskog pokreta razgovarao s predstavnicima SDP-a, a isti dan u večernjim satima s timom HDZ-a.
I dok je DP najavio da će nakon izbora razgovarati sa svima, ljevica opet ima svoju viziju Domovinskog pokreta.
Ljevica, naime, smatra da je DP, stranka posve im suprotnih svjetonazora, sasvim prihvatljiv potencijalni partner dok pregovara s njima. S druge strane, dok DP pregovara s HDZ-om, proglašava ih se radikalnom, pa čak i “crnom” desnicom.
>Rezultat Možemo u Zagrebu: Iza su HDZ-a i SDP-a, a pogledajte koliko je Tomašević dobio glasova
Dvostruki kriteriji ljevice
U nekoliko navrata wannabe premijerka Sandra Benčić (Možemo!), osvrćući se na programske točke Domovinskog pokreta, kazala je da je potrebno učiniti sve da se spriječi dolazak na vlast “najdesnije Vlade ikada”.
Pozvala je i predstavnike ostalih stranaka, uključujući i nacionalne manjine, da spriječe stvaranje većine s HDZ-om.
DP je nebrojeno puta prije parlamentarnih izbora najavio da s SDSS-om i Možemo! nikako neće ići. Tog se stava drže i dalje. No, da je Benčić kojim slučajem trebala kreirati većinu, nije isključeno da ne bi htjela posegnuti i za mandatima DP-a.
SDP-ov Peđa Grbin, pak, iako svjetonazorski blizak sa Sandrom Benčić i Možemo!, vjeruje da razgovori između DP-a i SDP-a “nisu vođeni pro forma”. SDP je kao glavne točke pregovora istaknuo “slučaj Turudić” i “Lex AP”. Dodao je da “ništa od onoga što je na stolu nije neprihvatljivo nijednoj strani”.
>SDP nakon izbornog razočaranja: Novi početak bez Peđe Grbina
Kontradiktornost Peđe Grbina?
Peđa Grbin je, čini se, i kontradiktoran. Nakon pregovora s Domovinskim pokretom u ponedjeljak, kazao je da je “stanje s pitanjem medijskih sloboda zabrinjavajuće”.
Naime, u ponedjeljak je objavljeno novo izvješće o slobodi medija u EU. Objavila je to Unija za građanske slobode za slobodu medija (Liberties).
Liberties je priopćio da je “europski medijski krajolik prošle godine bio obilježen velikom koncentracijom vlasništva nad medijima, neadekvatnim pravilima o transparentnosti vlasništva i brojnim prijetnjama neovisnosti i financijama javnih medija”, prenosi The Guardian.
Ukoliko Grbinova izjava aludira na nedavnu HND-ovu konferenciju za medije povodom mogućnosti ‘rezanja’ proračunskog novca Pupovčevim Novostima, kako to da mu je ponovno dobar Domovinski pokret koji smatra da Novosti trebaju biti na slobodnom tržištu?
Je li Grbinova izjava, između redova, poruka podrške Novostima? Smatra li i on, poput ostalih ljevičara, DP-ov prijedlog ukidanja financiranja Novosti iz državnog proračuna “prijetnjama neovisnosti”?
>Grbin sve više odaje dojam gubitnika, ali to ne priznaje javno
Grbinova nevidljiva ograda od DP-a
Je li i to Grbinova nevidljiva ograda od Domovinskog pokreta u slučaju da pregovori ne budu išli u smjeru u kojem je to on zamislio?
Ili je, pak, dvoličan i kada odgovornost prebacuje na Domovinski pokret?
Naime, Grbinova izjava da je SDP spreman na nove izbore “ako propadnu pregovori” te da je “sve u rukama DP-a” zanimljivo skida odgovornost s onoga tko je dobio 30-ak mandata više od DP-a. A to su upravo SDP-ove ‘Rijeke pravde’.
No, Peđa Grbin, sudeći prema njegovim (sada već odavno bivšim) stranačkim kolegama, ima teškoća s prihvaćanjem odgovornosti.
>Grbin poručio: Ovi rezultati nisu onakvi kakve smo priželjkivali
Pregovori s rezultatom na ‘jedno duže razdoblje’
Znakovite su dvije Grbinove izjave o pregovorima s Domovinskim pokretom.
“Da sam u bilo kojem trenutku osjetio da se tu radi o nečemu reda radi, ne bih bio na ovom drugom sastanku.”
“Vidjet ćemo može li to funkcionirati jedno duže razdoblje. Ako ne može, onda je najpoštenije da idemo na nove izbore.”
Kad je posrijedi mogućnost sastavljanja kakve-takve većine, ljevici je, eto, dobar i Domovinski pokret. No, ukoliko taj isti Domovinski pokret uspije složiti većinu s HDZ-om, nesumnjivo će onaj nevidljivi zid, izgrađen trenutno ‘politički korektnim’ izjavama ljevice, itekako postati vidljiv.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.