Evo što treba znati o bankarskim naknadama – kojih ima preko 400

Foto: snimka zaslona

Banke “gule” potrošače kroz različite naknade u poslovanju s građanima, o čemu je izvijestio HRT. Vjerojatno nismo niti svjesni koliko novca godišnje odvajamo za njihove naknade. Na godišnjoj razini te brojke penju se i do tisuću kuna. Ako se tome pridodaju kamate, možemo shvatiti da smo te novce mogli i bolje potrošiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ana Knežević, predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača pojavila se u studiju “Dobro jutro, Hrvatska”. Pozvana je i Hrvatska udruga banaka, no nisu imali sugovornika na ovu temu, kao ni Hrvatska narodna banka (HNB) kojoj je također poslan upit.

Knežević je u emisiji izjavila kako definitivno postoji previše bankarskih naknada. Prema podacima Hrvatske narodne banke (HNB), banke obračunavaju negdje oko 400 naknada ukupno.

“Hrvatska narodna banka će morati u studenom objaviti 13 najreprezentativnijih naknada svih banaka, tako da ih mi kao potrošači možemo uspoređivati. Mogu vam reći da se te naknade u iznosima drastično razlikuju i to će biti velika pomoć potrošačima – da mogu pogledati što jedna banka uzima prilikom jedne transakcije, a što druga”, kaže Knežević i dodaje da potrošač tako može odabrati onu banku koja je za njega povoljnija, odnosno koja mu manje uzme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosječni potrošač, kaže Knežević, plati oko 1000 kuna za naknade – “za većinu kojih ni ne zna, iako bi nas banka morala informirati”. Po Zakonu o naknadama banke će također krajem godine klijentima morati dostaviti obračun svih naknada tako da znaju koliko im je banka na osnovu njih uzela.

Moći će se pratiti 400 reprezentativnih bankarskih naknada. “Kada smo to analizirali, šalili smo se kako se sam ulazak u poslovnicu još ne naplaćuje, a sve drugo da”, komentira ovu brojku Knežević i nastavlja: “Neke banke čak naplaćuju i kada izgubite karticu pa ih obavijestite, ta telefonska obavijest vas košta 15 kuna. Dakle, nešto nevjerojatno”. Hrvatska narodna banka bi po svojoj funkciji, kaže Knežević, trebala kontrolirati poslovanje banaka i njihov odnos prema potrošačima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.