Intencija otvaranja Rodnih studija na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na lijevom mainstream braniku se brani svim sredstvima. Tako se u afirmativnom tonu o Rodnim studijima oglasio i – Faktograf.
Naime, u plaćenom oglasu na društvenoj mreži Facebook, Faktograf je pojasnio “uobičajenu reakciju desnice” o “nepostojećoj rodnoj ideologiji”. Uz to, izvukli su i citate političara koji su se otvoreno usprotivili pokretanju studijskih programa na Rodnim studijima. Među njima su Marijan Pavliček, saborski zastupnik Suverenista i Mostov Nikola Grmoja.
“Bez obzira ide li na odobrenje Agenciji za znanost i visoko obrazovanje ili direktno resornom ministarstvu, u javnosti pratimo pokušaje da se ovaj diplomski studij zabrani i prije nego je počeo s radom”, stoji na Facebook stranici Faktograf.hr.
Koje izjave Faktograf smatra spornima?
Kao sporne, Faktograf je u svom pomalo stripovskom izričaju, izdvojio izjave zastupnika Pavličeka i Grmoje.
Paviček se, naime, javno usprotivio uvođenju Rodnih studija kazavši da ima sina za kojega ne želi da sutra postane žensko, a prekosutra nebinarna osoba.
Čelni čovjek Suverenista uputio je u sabornici zahtjev ministru znanosti i obrazovanja Radovanu Fuchsu da ne odobri akreditaciju navedenih studijskih programa. Faktograf u ove navode domeće i Pavličekove “uobičajene izjave o uvođenju nepostojeće rodne ideologije”. (!)
Iz Faktografa su citirali i dio Grmojine izjave koju je dao u gostovanju na N1 televiziji.
“Moj stav je da takve gluposti nemaju veze sa znanošću, da je to jedan antiznanstveni studij na kojem bi se proizvodili nekakvi rodni komesari koji bi sve nas trebali uvjeravati da muškarac može roditi, da žena može postati muškarac. To nema veze s javnim obrazovanjem.”
>Šarić: Što su točno ‘rodni studiji’, nitko ne zna, pa ni profesorica Čakardić
Što je rodna ideologija prema Faktografu?
Faktograf se ponudio sveopćoj javnosti objasniti i što znači pojam rodna ideologija.
Ističu da su više puta pisali o tome da je “rodna ideologija (…) tzv. prazni označitelj, odnosno pojam u koji svatko može upisati značenje koje mu odgovara.”
Faktograf tvrdi da su “argumentaciju utemeljenu na denunciranju tzv. rodne ideologije u javni diskurs uveli pripadnici katoličkog klera i aktivisti neokonzervativnih udruga, da bi je zatim prihvatili i konzervativni političari“.
Dodaju da pojam rodne ideologije koriste “stranke desnice za mobilizaciju pristaša, plašeći ih izjavama poput one Pavličekove da će im “sin koji je muško, sutra biti žensko, a prekosutra nebinarna osoba”.
Faktograf, eto, kao “ministarstvo istine”, donosi zaključak i da su “Rodni studiji kao crvena krpa desnici”.
>Penava: Nećemo dopustiti implementaciju rodne ideologije u sustav
Rodne ideologije ima ili nema?
Uz Facebook objavu, Faktograf je stavio poveznicu na članak pod naslovom Rodni studiji ne predstavljaju “uvođenje rodne ideologije na velika vrata u obrazovanje”.
U njemu između ostaloga ističu i da rodne ideologije nema u Istanbulskoj konvenciji.
“Rodne ideologije nema u Istanbulskoj konvenciji, odnosno Konvenciji Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Rod se spominje prije svega jer se ta konvencija bori protiv rodno utemeljenog nasilja, prepoznajući da je nasilje nad ženama jedan od ključnih socijalnih mehanizama kojim se žene prisilno stavlja u podređen položaj u odnosu na muškarce.”
Zanimljiva su tumačenja u koja su se uprli brojni pobornici ne samo najavljenih Rodnih studija, već i rodne ideologije općenito.
S jedne strane, rodnu ideologiju se uporno želi determinirati kao nepostojeći i izmišljen pojam. S druge, pak, strane, sve je glasnija i agresivnija retorika koja rod definira kao “društveni konstrukt” i žuri s uvođenjem Rodnih studija.
Pa, ako je rodna ideologija nepostojeći, izmišljen “desničarski konstrukt”, čemu onda uopće nastojanja objašnjenja Faktografa da je nema u Istanbulskoj konvenciji?
Ako Faktograf Rodne studije naziva “crvena krpa desnici”, jesu li onda ovi studiji još samo jedan ‘dokaz moći’ ljevičarskih krugova koji institucionaliziraju svoje ideološke namjere?
Čini se kao puno truda oko nečega što, eto, “ne postoji”…
Što je Faktograf?
Faktograf se u javnom prostoru smatra “vjerodostojnim” medijem za provjeru istinitosti činjenica objavljenih u drugim medijima i na društvenim mrežama. Za to dobiva i izdašna sredstva. Ujedno je zadužen i za kontrolu (dez)informacija na Facebooku. To mu daje široki prostor za cenzuru i ograničenje dosega objava i profila koji nisu podobni njegovom ideološkom spektru.
Faktograf čine novinari aktivističke pozadine koji su svoj novinarski zanat stekli na Indexu, u Novostima, na portalu Lupiga i na N1. Dio je globalne “fack check” mreže. Njegova izvršna direktorica je LGBTIQ aktivistica Ana Brakus.
>Slučaj Ane Brakus: Kako se novinarka s ruba hrvatskog društva našla u ulozi vrhovnog svjetskog inkvizitora
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.