FER i HVIDR-a: Digitalne tehnologije u jačanju mentalnog zdravlja hrvatskih branitelja

Foto: fah

Predstavnici zagrebački Fakultet elektrotehnike i računarstva održali su u srijedu, u prostorima zagrebačke Udruge Hrvatskih vojnih invalida Domoviskog rata (HVIDR) seminar i interaktivnu radionicu pod nazivom “Digitalne tehnologije u jačanju mentalnog zdravlja hrvatskih branitelja”, s ciljem da se novim tehnologijama utječe na bolje psihičko stanje hrvatskih branitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projekt je predstavio profesor s FER-a i umirovljeni general Krešimir Ćosić, naglasivši kako je mentalno zdravlje jedan od prioriteta u modernom svijetu, a na taj su problem, primjerice, nedavno ukazale i britanska premijerka Teresa May te njemačka kancelarka Angela Merkel.

Čitav niz napora radi se danas u široj međunarodnoj zajednici da se unaprijedi mentalno zdravlje kao temelj zdravlja, u situaciji kada ljudi ostaju bez posla i opće nesigurnosti, ocijenio je.

Nove tehnologije pružaju nove mogućnosti, naglasio je prof. Ćosić, dodavši da je farmakoterapija došla do svojih granica te da u to područje ulaze i velike svjetske informatičke kuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Riječ je o tehnologijama kao što je umjetna inteligencija, virtualna stvarnost ili strojno učenje, koje mogu pomoći hrvatskim braniteljima”, objasnio profesor FER-a i umirovljeni general Ćosić.

Na seminaru i interaktivnoj radionici braniteljima će se demonstrirati sustav i digitalne tehnologije koji, rekao je, mogu jačati mentalno zdravlje hrvatski branitelji, izloženih stresovima, samoubojstvima i slično. To nije samo problem hrvatskih branitelja već širi društveni problem i traži širu pozornost, naglasio je prof. Ćosić.

Predsjednik HVIDR-e Grada Zagreba i Zagrebačke županije, Ante Tandara podržao je ovaj projekt i zahvalio Ćosiću na današnjem predavanju i radionici kazavši da su nedavno preuređene zagrebačke HVIDR-e, otvorene svim hrvatskim braniteljima i nevladinom sektoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadam se da će ovaj projekt nakon ovog seminara i radionice biti prepoznat od institucija Republike Hrvatske kako je prepoznat i u svijetu, rekao je. Znamo da je ovaj projekt prepoznao i NATO te da razne vojske svijeta za jačanje zdravlja svojih vojnika koriste digitalne tehnologije, istaknuo je Tandara.

Iz HVIDR-e navode kako seminar uključuje i dio istraživanja kojima je financijsku potporu dala Zaklada Adris te NATO-ov znanstveni odbor s grantom od 400 tisuća eura, u okviru čega sudjeluju istaknuta svjetska sveučilišta, kao što su Hadassah Hebrew University, Jeruzalem, Izrael i Emory University School of Medicine, Atlanta, SAD.

Na seminaru će održati i predavanja “Bihevioralno-kognitivni modeli anksioznosti”, o čemu će govoriti dr. Danijela Žakić Milas, Klinika za psihijatriju „Vrapče“ te „Sam svoj psihoterapeut uz pomoć suvremene tehnologije“, koje će održati dr. Miro Jakovljević, Klinika za psihijatriju Kliničkog bolničkog centra Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon seminara održava se interaktivn radionica “Prikaz fizioloških reakcija na stresne stimulacije, računalno potpomognuta kognitivno-bihevioralna terapija, autogeni trening primjenom tehnologije virtualne stvarnosti.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.