(FOTO) Predsjednica nosila cipele po kojima su četnici 1991. prepoznavali branitelje Vukovara

Foto: fah

Tijekom obrane Vukovara braniteljima i civilima koji su zimu dočekali pod opsadom srpske vojske – podijeljene su čizme iz skladišta Borova – tzv. kanađanke, danas nazvane „zenge“ po Zboru narodne garde. Mnogo je svjedočanstava kako su četnici i JNA nakon pada Vukovara, iz povorki izdvajali sve one koji su nosili te čizme te ih mučili ili ubijali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takve iste cipele nosila je i predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović danas u Vukovaru na 26. obljetnici Vukovarske tragedije u Domovinskom ratu.

Na opasku novinara kako je u Vukovar došla obučena u vukovarske žute Borovske čizme, takozvane “zenge” koje su 1991. nosili hrvatski branitelji Vukovara, kazala je da time želi poručiti kako su Vukovaru potrebna radna mjesta za bolju budućnost.

Čizme su izrađivane od visokokvalitetne kože, po narudžbi američke tvrtke Royce, no kako 1991. godine narudžba nije isporučena zbog početka Domovinskog rata, čizme su ostale u Borovu. Podijeljene su braniteljima na prvoj crti, prenosi Nova TV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvornica Borovo do početka rata bila je pravi proizvodni gigant, zapošljavala je 24.000 radnika koji su na godinu proizvodili 20 milijuna pari obuće, 30.000 tona pneumatika te drugih gumarskih proizvoda. Danas tvrtka zapošljava oko 700 radnika, a u njoj se na godinu proizvede oko 400.000 pari obuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.