General Milivoj Petković, jedan od osuđene hrvatske šestorke, pušten na slobodu

Foto: Fah

General HVO-a Milivoj Petković i bivši načelnik glavnog stožera HVO-a prijevremeno je pušten iz zatvora u Bruxellesu. Ondje je služio je 20-godišnju kaznu koju njemu i još petorici Hrvata 29. studenog 2017. izrekao Haški sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Odvjetnica Alaburić: Presuda Hrvatima u BiH nije presuda Hrvatskoj

> Nazor: Uloga Hrvatske i Hrvata u ratu u BiH bila je pozitivna; Jakovina: U Hrvatskoj je dijalog nemoguć

Presuda kojom su šestorica bosanskohercegovačkih Hrvata osuđeni za “udruženi zločinački pothvat” kojemu je cilj bio uspostava etnički čistog teritorija „Hrvatske banovine“, a sredstvo za ostvarenje tog cilja zločini nad Muslimanima u BiH, a kojom se također implicira da je i vodstvo Republike Hrvatske bilo dijelom toga pothvata, izazvala je ogorčenost i snažne reakcije hrvatske javnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluka o prijevremenom puštanju donesena je nakon odsluženja dvije trećine kazne. Petković, kao visoki vojni zapovjednik HVO-a, prihvatio je krivnju i odgovornost za ratne zločine. Poslijepodne ga je na splitskom aerodromu dočekala obitelj, javlja HRT.

– Njegov odnos prema ljudima i u haškom pritvoru i poslije u zatvoru i ponašanje općenito, uključujući naravno, iskazivanje pijeteta prema žrtvama, sve skupa je bilo, pretpostavljam, zaista toliko učinkovito da je, evo donesena ova odluka koja je vrlo važna i zbog prakse sadašnjeg suda u puštanju okrivljenika, odnosno osuđenika izjavila je Vesna Alaburić, odvjetnica generala Milivoja Petkovića, koja ga je pratila i 2004. godine kada je bila potvrđena optužnica Haškog suda.

Do kraja dosuđene kazne ne smije govoriti u javnosti o temi suđenja

Haški sud objavio je u četvrtak navečer da je pustio generala Milivoja Petkovića na prijevremenu slobodu pod uvjetom da do kraja dosuđene kazne poštuje ograničenja među kojima su i ona da ne govori u javnosti o događajima koji su bili tema njegova suđenja i da se ne bavi politikom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluku o njegovoj prijevremenoj slobodi donio je predsjednik Mehanizma za međunarodne kaznene sudove, koji je preuzeo poslove Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju, Carmel Agius 16. prosinca.

On je osuđen u predmetu u kojemu se šestoricu bosanskohercegovačkih Hrvata osudilo za “udruženi zločinački pothvat” u BiH 1993.-1994.

Sud je tada pravomoćno osudio na 25 godina zatvora bivšeg predsjednika vlade Herceg Bosne Jadranka Prlića, bivšeg ministra obrane Brunu Stojića te bivše načelnike glavnog stožera HVO-a Slobodana Praljka i Milivoja Petkovića na po 20 godina zatvora, bivšeg zapovjednika vojne policije Valentina Ćorića na 16, a načelnika Ureda za razmjenu zarobljenika Berislava Pušića na 10 godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 2020. bio u belgijskom zatvoru

Nakon izricanja presude general Praljak odbacio je presudu rekavši da on nije ratni zločinac i popio je otrov iz bočice u sudnici te umro u bolnici u Den Haagu.

Milivoj Petković je 22. rujna 2020. bio prebačen iz haškog pritvora na odsluženje kazne u belgijski zatvor.

Petković se, prema odluci Mehanizma, obvezao da će u slučaju puštanja na prijevremenu slobodu živjeti u Hrvatskoj i provoditi vrijeme s obitelji i tri unuka.

Njegova kazna istječe 9. listopada 2027. kada će prestati važiti ograničenja određena odlukom o puštanju na prijevremenu slobodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.