Godinu iza nas obilježile su smjene i afere petero ministara u Vladi Andreja Plenkovića. Lovru Kuščevića, Gorana Marića, Tomislava Tolušića, Gabrijelu Žalac i Nadu Murganić zamijenili su novi ministri.
Bivši ministar Kuščević na meti USKOK-ovih izvida našao se zbog sumnje u nezakonitost prenamjene poljoprivrednog zemljišta, kod Gabriele Žalac provjeravalo se je li bilo protuzakonitog pogodovanja Josipu Stojanoviću, vlasniku tvrtke Jolly, a izvidi kod Tolušića vezani su za prijavu manje kvadrature kuće u Virovitici u imovinskoj kartici. USKOK provodi i izvide vezane uz poslove i imovinu bivšeg ministra Gorana Marića te s njim povezanih osoba.
Nakon što je premijer Andrej Plenković mjesecima branio Lovru Kuščevića, on je sam podnio ostavku.
>Istražitelji zainteresirani za Kuščevićevu imovinu: Ovo je 8 pitanja na kojih treba odgovoriti
> Pogledajte Kuščevićevu kuću koju iznajmljuje turistima, a 11 godina je nije upisao u katastar
> USKOK istražuje slučaj luksuznog Mercedesa iz dvorišta ministrice Žalac
Lovro Kuščević podnio je ostavku na mjesto ministra uprave, nakon što se njegovo ime povezalo s nizom afera oko prenamjene zemljišta i imovine u Nerežišćima na Braču.
Andrija Hebrang procijenio je da je Kuščević žrtvasvoje odluke vezane uz referendumsku inicijativu Narod odlučuje u kojoj je 400 000 građana u skladu s Ustavom dalo svoj potpis i zatražilo raspisivanje referenduma.
“Najmanja zloporaba položaja isključuje ga iz bilo kakve daljnje politike. Mislim da je Kuščević žrtva još jedne pogrešne svoje politike, a to je ukidanje referenduma koji je očito bio legalan i prošao. Kuščević je taj koji je zadržao situaciju da jedna manjina, kao što je SDSS, odlučuje o krupnim državnim pitanjima, poništio je 400.000 glasova i sad manjine odlučuju o sudbinskim pitanjima”, zaključio je Hebrang.
Razlozi za smjenu ministrice Gabrijele Žalac, među ostalim, leže u njezinoj „aferi s luksuznim autom“, poslovnim odnosima s Josipom Stojanovićem Jollyem te prometnoj nesreći koju je prouzročila vozeći bez valjane vozačke dozvole.
Tolušićevu smjenu oporba je tražila zbog nekretninskih afera i stambenoga objekta većeg od sto četvornih metara za kojeg je, po izbijanju afere, objašnjavao da je “roštiljarnica”, iako je objekt opremljen klima-uređajem, roletama i staklenim stijenama, dok je kuću u Virovitici, u kojoj živi, u imovinskoj kartici prijavio s upola manjom kvadraturom.
Nada Murganić nije otišla zbog korupcije, no u mandatu su joj se dogodile tragedije za koje je snosila političku odgovornost. Najprije je otac na Pagu niz balkon bacio svoje četvero male djece, a malo nakon toga u Đakovu je rastrojeni štićenik ubio socijalnu radnicu i teško ranio njezinog kolegu koji je poslije i umro. Zbog situacije, organiziran je i prosvjed socijalnih radnika koji su se žalili na teške uvjete rada.
Goran Marić, koji je u Vladu premijera Plenkovića prvo ušao kao ministar bez portfelja, da bi kasnije bio imenovan za ministra državne imovine, ostavku je također podnio osobno zbog navodnih imovinskih afera.
Nakon odlaska iz Vlade bivši ministri Goran Marić, Tomislav Tolušić i Lovro Kuščević aktivirali su svoje saborske mandate.
Tko su novi ministri?
Ministricu Gabrijelu Žalac zamijenio je Marko Pavić. Marka Pavića u Ministarstvu rada zamijenio je Josip Alardović, dosadašnji šef HZMO-a.
Umjesto Tomislava Tolušića ministrica poljoprivrede postala je Marija Vučković, njegova državna tajnica, a u fotelju ministrice demografije Nade Murganić sjela je Vesna Bedeković.
Ministra Gorana Marića koji je podnio nepozivu ostavku zamijenio je Mario Banožić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa