Grabar-Kitarović: Depopulacija i iseljavanje ključni problemi, potrebna decentralizacija i jačanje gospodarstva

Vukovar, 14.01.2016. - Trodnevni boravak predsjednice Republike Kolinde Gabar-Kitaroviæ u Vukovaru gdje je privremeno izmjestila svoj ured, službeno je poèeo u èetvrtak sveèanim podizanjem državne zastave ispred Palaèe Srijem u kojoj je sjedište Vukovarsko-srijemske županije. Na fotografiji predsjednica Grabar-Kitaroviæ prilikom odavanja poèasti svima koji su svoj život dali za slobodnu i neovisnu Hrvatsku kod Križa na ušæu Vuke u Dunav. foto HINA / mm

Trodnevni boravak predsjednice Republike Kolinde Gabar-Kitarović u Vukovaru gdje je privremeno izmjestila svoj ured, službeno je počeo u četvrtak svečanim podizanjem državne zastave ispred Palače Srijem u kojoj je sjedište Vukovarsko-srijemske županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grabar Kitarović: Želim biti bliže građanima

Kolinda Grabar Kitarović odlučila je izmjestiti svoj ured kako bi bila bliže građanima i kako bi Vukovar, barem na nekoliko dana, na simboličan način, bio glavni grad Hrvatske.

“U ovom gradu postoji, nažalost, puno problema, kao i u ostalim dijeliovma Hrvatske. Nismo nikako zadovoljni dosadašnjim odnosima vlada ni prema Vukovaru niti prema krajevima koji su bili okupirani ili pogođeni ratom. Još uvijek treba puno raditi te učiniti puno više za unaprjeđenje životnih uvjeta”, poručila je Kolinda Grabar-Kitarović ispred Palače Srijem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvjerena da će nova hrvatska Vlada uskoro biti sastavljena, Grabar-Kitarović rekla je kako će Vladu poticati da posebnu pozornost posveti upravo krajevima poput Vukovarsko-srijemske županije. Ponovila je i kako političari u Vukovar moraju dolaziti i u ostale dane, a ne samo 18. studenoga, kako bi razgovarali, ne samo o prošlosti, već i kako poboljšati uvjete u kojima žive građani Vukovara.

Nova Vlada treba više pažnje posvetiti Vukovaru

“Potičem novu hrvatsku Vladu da posveti pozornost i Vukovaru i svim hrvatskim krajevima jer Hrvatska nije samo Zagreb. Hrvatska je i Vukovar i Knin i Dubrovnik i Petrinja i Pula i druga mjesta. Duboko vjerujem da je ravnomjerni razvoj Hrvatske jedini preduvjet da zadržimo naše ljude u zemlji”, poručila je Grabar-Kitarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grabar-Kitarović: potrebno decentrailizirati Hrvatsku i ojačati gospodarstvo

Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović poručila je u četvrtak iz Vukovara kako je Hrvatsku potrebno decentralizirati i ojačati njezine gospodarske aktivnosti, istaknuvši da se u potrebi jačanja gospodarske i investicijske klime suglasila i s mandatarom Tihomirom Oreškovićem za njihova jučerašnjeg susreta na Pantovčaku.

“Ušli smo u EU i NATO i onda smo u jednom trenutku prestali razmišljati o tome gdje vidimo Hrvatsku za pet, deset, petnaest ili dvadeset godina, što je neophodno ukoliko želimo napredovati i razvijati se”, kazala je predsjednica u svom novom privremenom uredu u Vukovaru, gdje je razgovarala s predstavnicima Vukovarsko-srijemske županije te njezinih gradova i općina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodala je kako ju je iznenadilo koliko je u Hrvatskoj u posljednjih nekoliko godina zaustavljeno razvojnih projekata, a bez kojih, naglasila je, nema otvaranja novih radnih mjesta niti napretka.

Ne smijemo se u potpunosti oslanjati na EU i europske fondove, istaknula je Grabar Kitarović i dodala da EU fondove treba što je moguće bolje iskoristiti, ali da Hrvatska mora aktivirati vlastite resurse kako bi potaknula razvoj.

Zauzela se za izmještanje pojedinih državnih institucija izvan Zagreba, spomenuvši za primjer Ministarstvo poljoprivrede koje bi, ili barem jedan njegov dio, moglo biti izmješteno u Osijek. “Držim da se to, dakako, ne može učiniti preko noći, ali tomu moramo težiti jer moramo decentralizirati Hrvatsku kako bismo je doveli do ravnomjernog razvoja”, rekla je predsjednica.

Kao jedan od ključnih problema s kojim se Hrvatska suočava navela je i depopulaciju te iseljavanje, posebice mladih u druge zemlje, iznoseći podatak da je samo u Njemačku u godinu dana iselilo 93.000 osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na svečanosti je vukovarsko-srijemski župan Božo Galić upozorio na teško stanje u gospodarstvu te županije, a vukovarski gradonačelnik Ivan Penava izrazio je zahvalnost predsjednici što privremenim izmještanjem ureda u Vukovar “odaje priznanje tomu gradu”.

Prije podizanja državne zastave, predsjednica Grabar-Kitarović zapalila je svijeću kod Kamenog križa na ušću Vuke u Dunav i odala počast poginulima i nestalima u agresiji na Vukovar 1991.

U palači Srijem potom je zakazala sastanak s čelnim ljudima Vukovarsko-srijemske županije, kao o njenih gradova i općina.

O obnovi vodotornja

Nakon susreta s predstavnicima lokalne samouprave i uprave, koji su nakon uvodnih govora predsjednice i župana bili zatvoreni za novinare, Grabar Kitarović razgovarala je i s vukovarskim gradonačelnikom Ivanom Penavom o projektu obnove vukovarskog Vodotornja, jednog od simbola stradanja tog grada u Domovinskom ratu.

Penava je nakon sastanka novinare izvijestio da je pedsjednica prihvatila pokroviteljstvo nad projektom obnove Vodotornja, rekavši kako je Vodotoranj simbol otpora agresiji 1991., ne samo Vukovara nego i cijele Hrvatske. “Moramo misliti na prošlost, ali se i hrabro suočiti s izazovima budućnosti”, rekao je Penava i ocijenio kako je Vukovar nakon procesa mirne reintegracije ostao prepušten sam sebi.

Prije primanja za građane, Grabar-Kitarović razgovarat će u svom privremenom uredu i s čelnicima Zajedničkog vijeća općina (ZVO) te Zajednice povratnika Hrvatske, a obići će i Muzej vučedolske kulture. U programu je i boravak predsjednice u Vinkovcima gdje će u četvrtak poslijepodne posjetiti Udrugu osoba s invaliditetom “Bubamara” kojoj će tom prigodom predati ček s novcem koji je prikupljen na donatorskoj večeri u Chicagu, a na kojoj je nazočila i predsjednica. Posjetit će i vinkovačku Udrugu hrvatskih brojnih obitelji “8+”.

Grabar-Kitarović: Vukovar će narednih dana simbolično biti glavni grad RH

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izrazila je u četvrtak zadovoljstvo što boravi u Vukovaru, u kojemu je otvorila svoj privremeni ured, kao i time što će taj grad heroj, kako je rekla, u narednih nekoliko dana na simboličan način biti glavni grad Republike Hrvatske.

“Mislim da je to priznanje svemu onome štoje Vukovar značio, ali i što bi trebao značiti za Hrvatsku, pa se samim tim više moramo usredotočiti na život u gradu kakav je danas i unaprijediti ga kako bi Vukovar, koji je grad heroj, u budućnosti postao grad uzor razvitka i ostanka ljudi na ovim prostorima“, izjavila je novinarima Kolinda Grabar-Kitarović, nakon što je obišla Muzej vučedolske kulture i Vodotoranj.

Potvrdila je da je prihvatila pokroviteljstvo nad obnovom vukovarskog Vodotrnja, kao simbola otpora, borbe i hrvatskog zajedništva, zbog čega ga treba i očuvati.

Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava, koji je bio u pratnji predsjednice, rekao je kako su gradske vlasti zamislile da se u toranj što manje dira u arhitektonskom smislu. Uz toranj, koji je jedan od najprepoznatljivih simbola grada Vukovara, izgradilo bi se panoramsko dizalo, a na vrhu vodotornja bi bio vidikovac.

Namjera je jasna, da se objekt otvori posjetiteljima, kazao je Penava i dodao kako će se cijeli projekt, koji bi koštao 16,7 milijuna kuna bez PDV-a, financirati donacijama, marketinškim akcijama, ali i prikupljanjem dragovoljnih priloga od svih hrvatskih građana.
Vukovarski Vodotoranj ustupljen je prije tri godine na upravljanje Javnoj ustanovi Memorijalnom centru Domovinskog rata, ali je prije godinu dana odlukom gradskih vlasti Vukovara vraćen u nadležnost Grada Vukovara. Ta je odluka tada pravdana nezadovoljstvom planovima koje je Javna ustanova Memorijalni centar Domovinskog rata imala s tim objektom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.