Aktualna predsjednica i HDZ-ova kandidatkinja Kolinda Grabar-Kitarović dala je intervju za Slobodnu Dalmaciju.
Opažate li razlike između aktualne kampanje i one 2014., kada ste se natjecali za prvi mandat? Kako komentirate suparnike i njihove poruke?
– Razlika je velika. Tada smo išli po pobjedu da bismo Hrvatsku izvukli iz podjela, apatije i negativne spirale, što su bile posljedice štetnih politika Milanovićeve Vlade. Ni jedna država nije imala tako dugu krizu kao Hrvatska, a razlozi za to su podizanje poreza, zaduživanje i nedostatak bilo kakve konstruktivne vizije. Tada smo rekli veliko “ne” bahaćenju, a “da” radu i odgovornosti i izvukli Hrvatsku iz ponora. Danas je situacija bitno drukčija, hrvatsko gospodarstvo raste, plaće rastu, a Hrvatska je prepoznata u svijetu.
Izazovi koji danas stoje pred nama jesu sigurnost granica, ilegalna imigracija, daljnja ulaganja u sigurnost, zaustavljanje iseljavanja i preokretanje negativnih demografskih trendova, ali i izazov da ne nasjednemo na populističke dosjetke onih koji nude jednu tabletu za sve probleme, a to je da se povećanjem ovlasti rješavaju svi problemi. To je politikantstvo, pojednostavljivanje koje može dobro zvučati, no najmanje od svega trebaju nam lažni proroci.
Nemam potrebe komentirati poruke suparnika, to će učiniti glasači koji, vjerujem, mogu prepoznati razliku između ozbiljne politike i programa i dosjetki za društvene mreže.
Neki protukandidati smatraju da ovlasti predsjednika trebaju biti veće, drugi da se predsjednica ili predsjednik treba birati u Saboru.
– I jedno i drugo su alibi-argumenti. Narod želi imati predsjednicu ili predsjednika koji se biraju izravno i čiji izborni legitimitet omogućava da on ili ona budu glas naroda, glas svih državljana prema drugim stupovima vlasti, da bude korektiv. S druge strane, koncentracija moći u jednoj osobi – jer čujem i čitam da bi neki kandidati tužili, sudili i zatvarali i još podosta toga – pokušaji su dodvoravanja jednom dijelu birača jer jako dobro zvuči “evo, kad ja dođem na vlast i kad povećamo ovlasti, svi problemi će biti riješeni”. Ali to je iluzorno, ljudi koji to govore ne poznaju temelje političkog sustava koji funkcionira kao sustav spojenih posuda. Rekla sam već i prije, treba nam stručna i ozbiljna rasprava o preciziranju ovlasti predsjednika RH, ali za to sigurno nije vrijeme tijekom kampanje. U sljedećemu mandatu okupit ću stručnjake, pa ćemo čuti relevantna mišljenja i stavove, a u ovakvom zavaravanju glasača neću sudjelovati. To je podcjenjivanje naroda. S postojećim ovlastima može se mnogo napraviti samo ako se želi i ako se ne traži alibi.
Što biste izdvojili kao uspjehe prvog mandata?
– Ukratko, rezultat. Hrvatska je danas prepoznata i bolje pozicionirana u vanjskopolitičkim odnosima nego ikada prije, a u odnosu na to kakav je status imala Hrvatska prije šest ili sedam godina, razlika je nebo i zemlja. U zadnjih nekoliko godina napravili smo velik iskorak, ravnopravno razgovaramo sa svim svjetskim državnicima, sudjelujemo u odlučivanju u EU-u, za Hrvatsku se zna u svijetu. To se odražava i na unutarnje prilike, na gospodarstvo, nova radna mjesta i na sve drugo. Preokrenuli smo puno trendova, najveći izazov ostaju negativni demografski trendovi, vrijeme je da ih pozitivno preokrenemo, a upravo o tome govorim u programu za idući mandat.
Smatrate li da će vašoj kampanji štetiti otpjevana rođendanska čestitka Milanu Bandiću, kao i kolači za njega ako završi u zatvoru?
– Neće. To sam rekla ironično, jer se ne mogu složiti da se ljude unaprijed osuđuje a da im sudski nije dokazana krivnja. I to vrijedi ne samo za Bandića, nego i za sve ostale državljane.
Kritizirani ste i zbog dodjele povlaštenih mirovina dužnosnicima-klericima Vojnog ordinarijata. Zbog čega ste donijeli takvu odluku?
– Raditi u Hrvatskoj vojsci nije samo posao, i to nije običan posao. Tko god nije bio u vojnim čizmama, teško može shvatiti kakav je to posao, zvanje koje zahtijeva i snagu duha i vjeru. Vjerujem da svećenici iz Vojnog ordinarijata, koji su s hrvatskim vojnicima 24 sata na dan, u bilo koje doba dana ili noći, u svakoj situaciji, zaslužuju mirovinu koja im po zakonu pripada. Donosim odluke jer vjerujem da su ispravne. To je odgovornost koja ide uz ovu dužnost. Oni nisu samo klerici, oni su ujedno i psiholozi i psihijatri, prijatelji, a često i obitelj.
Jeste li spremni za javna sučeljavanja s protukandidatima? Bojite li se retorike Zorana Milanovića tom prigodom?
– U bilo koje doba, s bilo kime, spremna sam se sučeliti, a s rezultatima vladavine Zorana Milanovića sučeljavam se i ja i nekoliko vlada već godinama. Retorika podjela i vrijeđanja strana mi je i protiv toga se aktivno borim, bez ikakvoga straha, naprotiv, takvu smo viziju bahate Hrvatske već jednom porazili. I opet ćemo.
Tijekom priprema za predsjedničku kampanju Hrvatska je bila suočena s najvećim štrajkom u svojoj povijesti. Kako komentirate njegov tijek i epilog? Bili ste prilično suzdržani.
– Bila sam dosljedna u zagovaranju cjelovite reforme školstva od samog početka. Imala sam jasan stav, ali isto tako moramo biti svjesni da je to primarno posao Vlade i sindikata. Najvažnije je da su djeca u školama, a nije upitno da će se o sustavu vrednovanja učitelja, policajaca, medicinskih sestara, carinika i drugih morati napraviti ozbiljna i cjelovita analiza i urediti sustav. Obrazovanje je ključ budućnosti, toga moraju svi biti svjesni.
Jeste li sigurni u punu podršku HDZ-a? Ne bojite se afere poput one “WhatsApp”, s čijim se akterima obračunao premijer Plenković?
– Hrvatska demokratska zajednica velika je obitelj i znam da imam potporu stranke s kojom sam rasla i sazrijevala. Svi mi dijelimo zajedničke vrijednosti domoljublja, državotvornosti, a budućnost Hrvatske vidimo na temeljima koje je postavio dr. Franjo Tuđman, a to je zajedništvo hrvatskog naroda. Naravno da ima različitih mišljenja, danas smo slobodna zemlja i dobro je da ima različitih stavova. Jednoumlje više nikada ne smije biti obrazac ponašanja u Hrvatskoj i ne sumnjam da članice i članovi HDZ-a stoje iza politike koju zastupam i provodim.
Veliko iskušenje za Hrvatsku je sigurnost granica, posebno s BiH. Ondje se događa prava migrantska kriza, Hrvatska ne pušta izbjeglice. Pribojavate li se dramatičnog razvoja događaja?
– To su teme koje nadilaze mandat ili dva, a nadilaze i ideološke ili stranačke podjele te imam odgovornost djelovati u tom području, pogotovo kao vrhovna zapovjednica Oružanih snaga. Globalno se događaju dinamični procesi i pojavljuju izazovi na koje moramo biti spremni sad, jer kada se dogode, a nismo spremni – bit će kasno. Pritisak na naše granice u sljedećim će desetljećima biti pojačan, ovo čemu svjedočimo samo je uvod u ono što slijedi, i kao predsjednici posao mi je osigurati državne granice i naš način života, mir i blagostanje za sve naše obitelji. Vratili smo vojsku u gradove diljem Hrvatske i nastavit ćemo proces opremanja jer sigurnost države nema alternative. Iako je Hrvatska članica NATO saveza, mi moramo biti spremni obraniti svoje granice u svakom trenutku, i to činimo. Bit ćemo spremni za izazove koji dolaze, tu nema dvojbe.
Za što ćete se zauzimati u drugome mandatu kad su u pitanju Hrvati u Bosni i Hercegovini?
– Hrvati imaju dvije domovine, koje su branili i obranili – Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. Ne zaboravimo, Split se branio na Kupresu u travnju 1992., Bosna i Hercegovina se oslobađala na Kupresu u listopadu i studenome 1994. godine. Nisam dopustila i neću dopustiti da Bosnu i Hercegovinu prisvaja jedan narod. Hrvati su konstitutivni narod u Bosni i Hercegovini od pamtivijeka, a nemali dio našeg naroda koji ne živi u Bosni i Hercegovini potječe upravo iz Bosne i Hercegovine. Stoga, štiteći Hrvate u Bosni i Hercegovini, Hrvatska štiti i sebe, svoje korijene, identitet, povijest i čast.
Često spominjete da je iseljena Hrvatska potencijal, dok su se neki kandidati zalagali za to da se ukine pravo glasa hrvatskim iseljenicima? Gdje je istina?
– Politiku gradim na temeljima pomirbe, odnosno zajedništva hrvatskog naroda. Gdje god živjeli, mi smo jedan narod i svatko mora imati mogućnost participirati u demokratskom životu naše domovine. Mislim da trebamo prestati govoriti o “onoj” ili “ovoj” Hrvatskoj. Sve je to naša Hrvatska, sve su to naši ljudi, a mnogi iz iseljeništva bili su ovdje kad se hrvatsku državu branilo i stvaralo. Njihova je ruka ispružena i danas. A danas to znači da zajedno sudjelujemo u razvoju, u izgradnji Hrvatske kao zemlje u kojoj svatko ima svoje dostojanstvo, u kojoj se svatko osjeća slobodno i u kojoj može ostvariti svoj potencijal.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Slobodna Dalmacija
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.