Grad Zagreb pohvalio se u veljači kako je osobama koje tijekom zimskih mjeseci borave na otvorenom i nemaju drugi odgovarajući smještaj osigurao novi kvalitetniji prostor za prenoćište od 300 m2 u Ilici 29, s odvojenim smještajem za dvadesetak korisnika i korisnica i uz odvojene sanitarne čvorove.
Prostor je u funkciji od 4. veljače 2024. od 19h, a korisnicima je osiguran suhi obrok i topli napitak. Uskoro će biti dva mjeseca od otvaranja prenoćišta za beskućnike i već stižu kritike na način na koji funkcionira.
Korisnici i zagrebački humanitarci ističu kako je u prenoćištu premalo mjesta te kako korisnicima nije omogućeno korištenje kuhinje kako bi si pripremili topli obrok. Na Facebook stranici FB inicijative od srca do srca za beskućnike i potrebite objavljena je i fotografija koja pokazuje kakva je gužva prilikom ulaska u prenoćište u ulici.
>Tomašević uvodi red u parking? Sjetite se slučaja Kekin
”Teta Vesna imate kaj kuvano”
“Nismo mi slučajno tražili 30+5. Gužva je u prenoćištu, svaki dan isto, guranje, premalo mjesta, presporo upisivanje. Što još reći, redomat treba uvesti”, poručila je zagrebačka humanitarka Vesna Ribarć iz FB inicijative od srca do srca za beskućnike i potrebite pa dodala što su joj korisnici poslali u poruci.
“Teta Vesna imate kaj kuvano? Ovdje nam ljudi gladuju.”
I drugi članovi inicijative svjedoče lošem stanju u prenoćištu.
“Svaki put kad odem tamo gledam i ne vjerujem, gužva je kao da se dijeli suho zlato, a riječ je samo o vojničkim krevetima i mesnom doručku! Svaku večer. Vrlo tužno i ponižavajuće. Vrlo stresno za te ljude.
Dođe i do svađe, naguravanja, prepucavanja, nervoza vlada tamo… Zato me onaj gospodin kaj je nedavno svirao gitaru razveselio, digao je to tmurno raspoloženje. Mora se omogućiti druga prilika svim ljudima”, posvjedočila je iz prve ruke članica inicijative.
“Klupa nije krevet, ulica nije dom… vrijeme je isteklo”
Stanje u prenoćištu samo je jedan od razloga zašto će u utorak inicijativa održati konferenciju za medije nakon što su već nekoliko puta prosvjedovali u Zagrebu zbog situacije s beskućništvom.
Konferencija će se održati u utorak 26. ožujka u 17,45 sati kod stare lokomotive na zagrebačkom Glavnom kolodvoru pod sloganom “Klupa nije krevet, ulica nije dom… vrijeme je isteklo.” Na konferenciji će govoriti koordinatorica FB inicijative Vesna Ribarić i volonterka Žana Grmšek, prenosi Zagreb.info.
“Dana 13. veljače 2024. na Trgu sv Marka Humanitarna udruga “Fajter” i FB inicijativa “Od srca do srca za beskućnike i potrebite” održala je miran prosvjed na kojem smo iznijeli nekoliko zahtjeva (u prilogu). Zahtjeve smo uputili na više adresa, između ostalih i na Vladu RH, resorne ministre, Pučku pravobraniteljicu za ljudska prava te prema Gradskoj upravi Zagreba, odnosno gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću i Gradskom uredu za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, a na znanje Crvenom križu Grada Zagreba, Centru socijalne skrbi grada Zagreba, te medijima.
Početkom ožujka još smo ih pisanim putem potakli na odgovor, ali do sada se nitko nije očitovao. Tražili smo i sastanak u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava i socijalne skrbi te se nudili kao partner u rješavanju problema u realizaciji socijalne politike, međutim nitko se ne obazire na to. A mi se u svom svakodnevnom, volonterskom i humanitarnom radu susrećemo sa nizom situacija koje bismo lakše mogli rješavati da se uključe i oficijelne institucije. Čija je to, uostalom dužnost i djelatnost!
Stoga još jednom javno želimo upozoriti na probleme beskućnika, obespravljenih branitelja i sve više socijalno ugroženih. Molimo vas da se odazovete našemu pozivu i pomognete nam u osvješćivanju javnosti o problem beskućništva”, poručila je koordinatorica FB inicijative od srca do srca za beskućnike i potrebite Vesna Ribarić.
>Lovrić (Plavi grad): Tomašević zakida novorođenčad i vrijeđa vjerske osjećaje građana
Zahtjevi za Grad i Vladu
Još jednom ponavljaju svoje zahtjeve prema Vladi i Gradu.
“Kako je u tijeku izborna godina, a u programima stranaka ne nazire se naglašen stav o rješavanju socijalnih problema posebno osjetljive skupine građana, potrebno je žurno postupanje u okviru mogućeg”, poručili su te istaknuli zahtjeve prema Vladi RH.
“Žurno pokrenuti postupke usklađivanja Zakona o socijalnoj skrbi u kojem treba redefinirati pojam beskućnika i njihova prava, a vezano uz obvezu izmjene i dopune čl.11. Zakona o prekršajima koji definira skitnju, te uskladiti Zakon o prebivalištu i Zakon o osobnoj iskaznici, s obzirom da Ustav RH svim građanima osigurava jednaka prava na kretanje, dom, rad itd. U praksi događa se to da osoba s osobnom iskaznicom iz nekog drugog mjesta ne može ostvarivati prava iz socijalne skrbi u drugom mjestu u kojem želi živjeti te ga se tretita skitnicom, iako se ne može tako tumačiti prema Zakonu o socijalnoj skrbi.
@zagrebinfo zagrebački branitelj već tri godine živi kao beskućnik ? #zagrebinfo #zagreb #črnomerec #beskućnici #odsrcadosrca ♬ original sound – zagreb.info
Hitno osnovati Domove, centre, stambene zajednice i prenoćišta za beskućnike, pružiti im svu pomoć utvrđenu Zakonom o socijalnoj skrbi, kako bi se radno sposobni vratili u svijet rada. Smjestiti s ulica bolesne beskućnike, one koji ne mogu odlučivati o sebi te se pobrinuti za branitelje beskućnike. Provesti reviziju zdravstvene sposobnosti primatelja MSN, ograničiti njeno trajanje i zapošljavati ih u suradnji s HZ-om, prekvalificirati ih ili dokvalificirati umjesto uvoza radne snage.
Institucionalno, u sinergiji između policije, socijalnog rada, prekršajnih sudova i nadležnih ministarstava, rješavati status svakog pojedinca individualno, zbrinuti branitelje beskućnike kao i ostale ljude u potrebi i konačno utvrditi pravi broj beskućnika i tako im vratiti dostojanstvo te ukloniti stigmu socijalne isključenosti, posebno zbog toga što ubrzano raste broj prikrivenih beskućnika. Njihovo zdravstveno stanje je sve lošije s velikim porastom depresije koja ima za posljedicu njihovu opuštenost i česti bijeg u opijate”, zahtjevi su prema Vladi.
Zahtjevi prema Gradu Zagrebu
“Tražimo otvaranje trajnog prenoćišta s dnevnim/poludnevnim boravkom, po mogućnosti na zapadnom dijelu grada, sa minimalno 30 kreveta za muškarce i 5 kreveta za žene jer postojeće rješenje je opet samo tzv. privremeno gašenje požara, dok po ulicama lutaju mnogi bolesni i umorni.
Treba omogućiti svim socijalno ugroženim građanima korištenje javnih kupaonica i besplatno pranje rublja. Treba reorganizirati Prihvatilište Velika Kosnica tako da dio ostane prihvatilište s ograničenim trajanjem i pripremom korisnika za povrat u svijet rada, dio pretvoriti u dom za stare, nemoćne i socijalno ugrožene građane, a dio u hospicij koji je nužan jer građani zaslužuju dostojanstveni odlazak”, zaključuju iz Inicijative.
Tekst se nastavlja ispod oglasa