Odluka Arbitražnog suda od 29. lipnja 2017. nema nikakvog pravnog učinka temeljem jednoglasnog zaključka Hrvatskog sabora od 29. srpnja 2015. i ona Hrvatsku ni na koji način ne obvezuje, priopćili su iz Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU).
> 5 činjenica o arbitražnom sporazumu iz 2009.
Gilbert Guillame, predsjednik Arbitražnog suda u graničnom sporu Hrvatske i Slovenije, počeo je u četvrtak popodne čitati presudu u tom predmetu, koju službeni Zagreb zbog “teške povrede arbitražnog postupka” neće priznati. Predstavnici Hrvatske nisu se pojavili u sudnici u Den Haagu niti će država primiti presudu. Hrvatska je izašla iz arbitraže pozivajući se na članak 60. Bečke konvencije koji dopušta razvrgnuće sporazuma u slučaju njegove “teške povrede”.
Sud je donio odluku. Većinu Piranskog zaljeva dodijelio je Sloveniji, a dobila je i slobodan prolaz kroz dio hrvatskog mora.
Mediji u BiH smatraju da je Slovenija arbitražom dobila što je očekivala
Najveći broj bosanskohercegovačkih medija ipak je isticao činjenicu da je arbitražom Slovenija dobila pravo na veći dio Savudrijske vale kao i koridor koji bi njene teritorojalne vode povezao s međunarodnim.
Portal “Dnevnog avaza” konstatira kako je ovime završena dugogoišnja pravna bitka no podsjeća i na činjenicu kako Hrvatska odluke Arbitražnog suda ne kani priznati pa ostaje pitanje što dalje.
I čitani portal Klix podsjeća kako su hrvatska vlast i oporba uoči objavljivanja odluke bili su jedinstveni u stajalištu po kojemu je arbitražni sporazum za Hrvatsku nevažeći, no dodaje i kako Slovenija inzistira se odluka Arbitražnog suda o graničnom sporu mora poštovati.
Portal banjolučkih “Nezavisnih novina” u naslovu ističe kako je Slovenija dobila vlasništvo nad tri četvrtine spornog zaljeva.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.