Nakon što je glavni urednik Glasa Koncila Ivan Miklenić prošli tjedan u svom komentaru iznio kritičko promišljanje o pokušajima Tomislava Karamarka i vodstva HDZ-a da sruši premijera Oreškovića, a time i vladu desnog centra u kojoj i sam HDZ sudjeluje – glavni tajnik HDZ-a uputio je zahtjev tajniku Hrvatske biskupske konferencije Encu Rodinisu da se o tome očituje.
Jasno je da je vodstvo HDZ svojim upitom željelo izvršiti pritisak na Hrvatsku biskupsku konferenciju, kako bi ublažili ovu vrlo jasnu kritiku koja im je upućena putem Glasa Koncila. Pri tom nije jasno zašto je g. Milošević tražio da se očituje HBK kad je Glas Koncila, katolički tjednik koji izlazi još od vremena komunizma, od 1962., u vlasništvu Duhovnog stola zagrebačke nadbiskupije koja je ujedno i izdavač Glasa koncila.
Inače, Nadbiskupski duhovni stol je središnje upravno i savjetodavno tijelo Zagrebačke nadbiskupije koje pomaže nadbiskupu Bozaniću u upravljanju nadbiskupijom.
Što se tiče Hrvatske biskupske konferencije (HBK), ona je tijelo utemeljeno 1993., godinu dana nakon međunarodnog priznanja Hrvatske za sve katoličke biskupije ne području Hrvatske. Čini ju 17 (nad)biskupija te jedna samostalna nadbiskupija – zadarska i Vojni Ordinarijat.
HBK nije nadređen biskupima i nadbiskupima koji su članovi konferencije, već predstavlja koordinacijsko tijelo, dok svaki biskup o svojoj biskupiji/nadbiskupiji odlučuje potpuno samostalno. Predsjednik HBK je od 2012. Zadarski nadbiskup Želimir Puljić, a podpredsjednik kardinal Josip Bozanić.
Odgovor tajnika HBK, msgr. Enca Rodinisa tajniku HDZ-a, g. Miloševiću, donosimo u cijelosti:
“Na Vaše pitanje ovime odgovaramo da izneseni stavovi nisu službeni stavovi Katoličke crkve u Hrvatskoj, već mišljenje pojedinca, osobni i potpisani stav gosp. Ivana Miklenića, glavnog urednika Glasa Koncila. On jedini za te napise odgovara”, navodi Rodinis u svom dopisu Miloševiću.
“Ujedno ovime napominjemo da gosp. Ivan Miklenić za iznošenje takvih stavova nije ovlašten ni od jedne mjerodavne vlasti Katoličke Crkve u Hrvatskoj”, zaključuje Rodinis.