Agencija 2×1 komunikacije provela je redovito istraživanje javnog mišljenja CroElecto za veljaču 2019. godine, čije rezultate donosi N1.
HDZ bi, da se ovaj mjesec održavaju izbori za Hrvatski sabor u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici, unatoč blagom padu u odnosu na prošli mjesec, osvojio najviše glasova – 26,37%.
SDP bi zabilježio 18,11% te tako potvrdio rejting od protekla dva mjeseca. Živi zid broji 10,50% i, poput HDZ-a, nastavlja dinamiku blagoga pada.
Most ne samo da se vratio na četvrto mjesto, nego je zabilježio i najveći rast. S prošlomjesečnih 6,09% podigao se na 7,93%.
Neovisni za Hrvatsku vratili su se, nakon prošlomjesečnog skoka, na rejting iz prosinca. U veljači bi NHR biralo 5,36%. GLAS je šesta stranka s 5,04% te ujedno i posljednja stranka iznad petpostotnog praga.
START Dalije Orešković, iako ispod tog praga, nastavlja rasti (4,07%). HSS broji 1,50%, Pametno i IDS dijele isti postotak (1,39%), a posljednja stranka iznad jedan posto je HNS (1,18%). Neodlučnih je 12,86% ispitanika.
Ankete za Europski parlament
Da se iduće nedjelje održavaju izbori za Europski parlament HDZ bi mogao računati na 26,27%, odnosno četiri mandata što je prilično daleko od šest mandata kojih su u HDZ-u najavili kao svoj cilj i koliko daju druge agencije
SDP bi samostalnim izlaskom na EU izbore u veljači dobio 20,02% i tim rezultatom stekao tri mandata. Amsterdamska koalicija ostvarila bi rezultat 14,09% i dva mandata.
Takav poredak podudara se s trenutačnim stanjem u europarlamentu gdje Pučani, Socijalisti i Liberali čine koalicijsku većinu u parlamentu i Europskoj komisiji.
Na četvrtom je mjestu Živi zid s podrškom od 9,85%.
Most je u odnosu na prošli mjesec prestigao NHR te broji 8,69%, dok NHR drži 7,52%.
Te tri stranke osvajaju prema ovakvom stanju po jedan mandat. Ispod praga su koalicija Hrasta i HKS-a (1,69%) te HNS (1,48%) koji na ove izbore izlazi samostalno. Neodlučnih je 10,38% ispitanika.
Važno je naglasiti da su, za razliku od istraživanja za Hrvatski sabor, na ovom su ispitanicima ponuđene liste između kojih su birali.
Također treba naglasiti kako Amsterdamska koalicija na izborima 26. svibnja neće moći nastupiti pod tim imenom, nego isključivo s imenima stranaka koje čine koaliciju.
Napomena:
Istraživanje je provedeno 18.2. – 27.2. na reprezentativnom uzorku od 1041 ispitanika stratificiranom po administrativnoj podjeli Republike Hrvatske na županije i njihove strukture te dodatno mjerenom po društvenim i demografskim značajkama (starost, stupanj obrazovanja, radni odnos, spol) uz brojidbenu pogrješku uzorka +/-3% (SP 95)
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hr.n1info.com