HDZ: Vladi se ne žuri povući europske novce

HDZ-ovi saborski zastupnici izrazili su danas nezadovoljstvo jer Zakon za uspostavu institucionalnog okvira za korištenje strukturnih i investicijskih fondova Europske unije (ESI) do 2020. godine nije donijet ranije, uz konstataciju kako se Vladi ne žuri povući novac iz EU fondova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto stotine milijuna eura čekaju i što čini Vlada da uđu u hrvatski financijski sustav, pita Zvonko Milas (HDZ) i zaključuje kako se, očito, Vladi nikud ne žuri jer je šest mjeseci čekala da Saboru predloži zakon.

Zakon je u proceduru trebao doći ranije i to redovno kako bi se na vrijeme mogli uključiti svi zainteresirani subjekti, kaže Milas i tvrdi da je hitnost čak suprotna duhu i slovu upravljanja europskim fondovima koji zahtijevaju partnerstvo i uključenost svih zainteresiranih.

Pravo je pitanje zašto taj zakon nismo imali još prije godinu dana, dakle kad je Hrvatska ulazila u Europsku uniju, rekao je Goran Marić (HDZ).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srđan Gjurković (HNS) odgovara da se zakon nije moglo donijeti ranije jer je Europska komisija tek u ožujku članicama EU predstavila uvjete vezane uz povlačenje novca iz fondova.

Podsjetio je da su članice tek ove godine dostavile partnerske sporazume kojima se ugovara strategija za optimalno korištenje europskih fondova.

Draženko Pandek (SDP) uvjeren je da predloženi zakon dobro i precizno definira preduvjete za povlačenje novca iz fondova, te da je “dovoljno širok da ga neće biti potrebno mijenjati u slučaju da dođe do promjena u sustavu državne uprave”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vesna Škare Ožbolt (DC) ističe da Hrvatska do 2020. ima na raspolaganju 11,7 milijardi eura, no nije sigurna da će imati snagu i sposobnost povući taj novac.

Podsjeća kako je Vlada najavila da će se najveći dio fondova usmjeriti u velike infrastrukturne projekte koji, smatra, neće osigurati gospodarski oporavak i otvaranje novih radnih mjesta. Umjesto toga treba ulagati u mala i srednja poduzeća s kojima Hrvatska treba tražiti komparativne prednosti.

“Ministar Branko Grčić najavio je da u portfelju ima preko 200 projekata u vrijednosti 20 milijardi kuna koji će se financirati iz fondova. Gdje su ti projekti, gdje ih se može vidjeti, kakvi su”, upitala je Škare Ožbolt zatraživši da Ministarstvo regionalnog razvoja i EU fondova objavi što namjerava financirati iz tih fondova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uspostava institucionalnog okvira jedan je od preduvjeta za korištenje financijskih alokacija dodijeljenih Hrvatskoj do 2020. godine, rekao je zamjenik ministra regionalnog razvoja i europskih fondova Jakša Puljiz.

Zakonom se utvrđuju fondovi koji se provode u Hrvatskoj, a to su Europski fond za regionalni razvoj, Socijalni fond, Kohezijski fond, Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj i Europski fond za pomorstvo i ribarstvo.

Puljiz uvjerava da provedba zakona neće trebati dodatna financijska sredstava u državnome proračunu, što brine Ivana Šukera (HDZ). Neozbiljno je, kaže, tvrditi da za provedbu institucionalnog okvira neće trebati dodatnih sredstava, dodatnog zapošljavanja i tehničkog opremanja.

Pa mi smo ove godine samo zbog jednog softver kasnili s određenim procesima 5-6 mjeseci, podsjeća Šuker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važno je da niti jedan projekt nije kasnio zbog toga što akreditacija nije dobivena u prvom pokušaju, odgovara Puljiz i tvrdi da “u ovom trenutku Hrvatska ima jedan od najboljih softvera za praćenje sustava upravljanja i kontrole”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.