Hebrang odgovara Kujundžiću: u ratnim godinama na snazi bila uredba o zabrani izlaska liječnika iz države – nikad nije tražio dozvolu

Bivši HDZ-ov potpredsjednik vlade i ministar zdravstva Andrija Hebrang reagirao je na otvoreno pismo koje mu je uputio predsjednik Hrvatske zore Milan Kujundžić opovrgavajući njegovu izjavu kako je on učinio bilo kakvu “nepravdu Kujundžiću u bolnici Dubrava 1992. godine” te objasnio za narod.hr zašto je prijateljevao i podržavao Milana Kujundžića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Drago mi je da je gospodin Kujundžić priznao da je u ratnim godinama 1993., 1994. pobjegao iz Hrvatske u inozemstvo iako je na snazi bila ratna uredba o zabrani izlaska liječnika iz države – takav propis sve zemlje u ratu donose”, rekao je Hebrang u svojoj reakciji na otvoreno pismo Kujundžića.

“Kao ratni ministar zdravstva, svjedok sam da nije tražio takvu dozvolu, niti je dobio da je tražio, i zato ga zovem dezerterom – jer je pobjegao protivno zakonskoj uredbi koja je tada bila na snazi”, kazao je Hebrang te dodao kako je Kujundžić “zaboravio priznati da je prije Amerike bio u Njemačkoj, također u ratnim godinama”.

“No, svejedno, njegovo priznanje rješava jednu veliku moralnu dvojbu – mora li političar svojim biračima podastrijeti istinu o svojem životu. Sada ju je podastro i sada njegovi budući eventualni birači znaju, ako ga zaokruže, da glasuju za čovjeka koji je napustio svoju zemlju kad ga je najviše trebala”, istaknuo je Hebrang.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrnuo se i na Kujundžićev ratni staž te objasnio kako je isti imao prilike i birati kako ući u sanitet – kao dragovoljac preko stožera, brigade ili saniteta MUP-a.

“Nije ušao ni u jedan. Dakle, sada to svi znaju i moj cilj je postignut – da se više nikada ne može kandidirati netko tko laže u svojoj biografiji”, rekao je Hebrang.

Hebrang nastavlja: “On mene naziva lašcem jer sam rekao ‘da ne lažem, samo nekad govorim istinu’. Naravno, svi znaju da je to obična udbaška podmetačina jer znaju da je kontekst moje izjave bio sasvim drugačiji”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Optužio me da sam sljednik nekakvog boljševičkog sustava. Za razliku od njega koji je bio u prijateljskim odnosima s boljševicima, dakle, s bivšim jugokomunistima, meni su boljševici ubili oca, zatvorili mater, meni promijenili prezime i učinili od mene siroče”, istaknuo je te dodao kako “te optužbe za boljševizam samo pokazuju da se on nikad iz svog boljševičkog okruženja nije uspio iščupati”.

“Demantiram da sam 1992. godine učinio prema njemu u bolnici Dubrava nekakav nepravedan potez. To je bila godina u kojoj smo bolnicu preuzeli jer je u njoj do kraja 1991. godine bilo zadnje zapovjedništvo JNA. Sve odluke o toj bolnici i zapovjedi dobivao sam 1992. izravno od predsjednika Republike, vrhovnog zapovjednika dr. Franje Tuđmana pa tako i one o kadrovskim promjenama koje su tada ugrožavale pružanje normalne zdravstvene zaštite”, prisjetio se Hebrang.

“I još samo jedna priča u koju se on ne razumije. On govori da nisam uživao povjerenje predsjednika Tuđmana, da sam uvijek lažima dobivao izbore itd. Čestitat ću mu kada će kao i ja biti, 24 godine u vrhu politike, 6 puta biran u parlament, 4 puta za potpredsjednika stranke, 10 godina ministar, potpredsjednik vlade i predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a. Kada će on to imati iza sebe, onda pristajem dalje s njim razgovarati o politici. Sada, kada iza sebe ima 3 gubitnička izborna pokušaja, doista ću pričekati da skupi ovoliko iskustvo”, istaknuo je Hebrang.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hebrang se osvrnuo i na najavljenu Kujundžićevu tužbu.

“Veselim se toj tužbi i već imam nekoliko desetaka svjedoka koji će posvjedočiti što je i kako je radio u ratnim godinama. S time svaku raspravu s njim zaključujem jer sam postigao osnovno, a to je da se uklone laži iz hrvatske politike i da se s istinitim biografijama dođe pred birače”, zaključio je Hebrang.

Andrija Hebrang ipak se dosjetio još odgovoriti na pitanje novinara Večernjeg lista zašto je Kujundžiću bio prijatelj i podrška.

“Kujundžić je 2003. godine došao meni kao potpredsjedniku vlade i uporno moljakao da ga uključim u politiku. Pitao sam ga gdje je bio u ratu jer ga nije bilo u stožeru saniteta kojem sam bio na čelu tijekom rata. On je iz stopa odgovorio: “Nisam bio u stožeru saniteta jer sam izravno ušao u sanitet brigade”. Ja sam povjerovao i imenovao sam ga za pomoćnika ministra”, prisjetio se Hebrang.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Morao sam ga smijeniti nakon tri mjeseca zbog toga što je izbilo u javnost da je posjetio Pavelićev grob. Nakon toga sam ga imenovao na dva mandata za ravnatelja bolnice u Dubravi i na moj prijedlog ga je Sabor izglasao u Vijeće HRT-a. Cijelo vrijeme, vjerujući da je čovjek koji govori istinu. Tek kad se kandidirao za predsjednika HDZ-a, onda su mi iz Ministarstva obrane javili: “Vara te 10 godina. Nismo te htjeli razočarati, a sad ćemo ti reći da nikada nije bio u sanitetu brigade”. Dakle, temeljio je svoju karijeru u kojoj sam mu ja pomogao, na velikoj fundamentalnoj laži. Par mjeseci nakon toga, Kujundžić je gostovao u emisiji kod Hloverke Novak Srzić na HRT-u”.

“Na njezino pitanje upućeno njemu kako ‘nešto nije u redu sa sudjelovanjem u Domovinskom ratu’, on je kao iz topa odgovorio Novak Srzić kako su ‘to davno riješili’ i kako je on ‘prvi zadužio pištolj u civilnoj zaštiti’. Dakle, druga stravična laž”, rekao je Hebrang te dodao kako je sve to provjerio.

“Kad se civilna zaštita počela naoružavati, on je već napustio državu. Podržavao sam ga jer nisam znao da se njegova kratkotrajna politička karijera temelji na takve dvije velike laži i zato mi je još draže što je sada priznao javnosti da je napustio Hrvatsku u doba rata”, dodao je Hebrang u odgovoru na Kujnudžićevo pismo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.