HNS-ova ministrica Divjak o plagiranju i pregovorima o kolektivnim ugovorima

Zagreb, 5.02.2018 - Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak i državni tajnik Tome Antičić održali su konferenciju za medije. foto HINA/ Tomislav PAVLEK /tp

Pošto je Odbor za etiku u znanosti i visokom obrazovanju donio neobvezujuće mišljenje po kojem su citati u doktorskom radu predsjednika Ustavnog suda Miroslava Šeparovića “u najmanju ruku nekorektni”, ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak rekla je novinarima da je zakonodavni okvir prepreka da se stvari nazovu pravim imenom zbog čega u Hrvatskoj treba jasnije definirati što znači plagiranje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica je u sjedištu HNS-a na predstavljanju online platforme za javno i potpuno transparentno praćenje procesa obrazovne reforme najavila da će u tom smislu napraviti sve da u novom zakonu o znanstvenoj djelatnosti i viskom obrazovanju položaj Odbora bude jasno definiran.

Kazala je da joj je jako žao što je Ustavni sud osporio zakonski okvir, a sigurna je da će Hrvatski sabor prihvatiti zakonski okvir koji više neće dovoditi u pitanje odluke tog tijela.

Ustavni sud je u travnju prošle godine ukinuo mogućnost da Odbor odlučuje o pojedinačnim slučajevima kršenjima Etičkog kodeksa i zaključio da su za donošenje takvih mišljenja nadležni samo sveučilišta i fakulteti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica je rekla da nije vidjela dokumentaciju vezano za konkretan slučaj i da nije da njoj da prosuđuje o meritumu, no poručila je da njezino Ministarstvo zagovora politiku nulte stope tolerancije za bilo kakve nečasne radnje. Nije odgovorila na pitanje treba li predsjednik Ustavnog suda podnijeti ostavku.

„Ono što u Hrvatskoj moramo unaprijediti je standardizacija te teme, odnosno što znači plagiranje i zakonodavni okvir. Puno problema je nastalo u posljednje vrijeme jer je naš zakonodavni okvir takav da je nejasan u tome djelu. To je jedan od elemenata koji ćemo unaprijediti u zakonu o znanstvenom djelatnosti i visokom obrazovanju koji je u planu aktivnosti za ovu godinu“, najavila je Divjak.

Po njezinim riječima, zakonski okvir je “nešto što nas priječi i gdje imao prijepora”, a njoj bi, kazala je, bilo izuzetno važno da su zakonski okviri takvi da omogućuju djelovanje. „Izvršna vlast je tu da djeluje temeljem dobrog zakonodavnog okvira koji donosi Sabor“, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

predsjednik Odbora za etiku i znanost u visokom obrazovanju Ivica Vilibić, potvrdio je u utorak Hini vjerodostojnost u medijima objavljenog mišljenja toga odbora u kojem se kaže da su citati u doktorskom radu predsjednika Ustavnog suda Miroslava Šeparovića “u najmanju ruku nekorektni” čime je prekršio Etički kodeks. Predsjednik Ustavnog suda Šeparović izjavio je da je mišljenje Odbora za etiku i znanost u visokom obrazovanju pravno nepostojeće te da se protiv njega ne vodi postupak zbog plagiranja ni na Pravnom fakultetu niti na Sveučilištu.

Šeparović o plagiranju: ‘Mišljenje Odbora pravno je nepostojeće’

Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović izjavio je u utorak da je mišljenje Odbora za etiku i znanost u visokom obrazovanju, prema kojemu je Šeparovićev doktorski rad zbog nepravilnog navođenja izvora “u najmanju ruku nekorektan”, pravno nepostojeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ustavni sud je još 25. travnja 2017. uz moje izuzeće donio odluku kojom je ukinuo ovlasti koje je taj Odbor sam sebi dao da odlučuje o pojedinačnim slučajevima kršenjima Etičkog kodeksa i rekao je da su samo sveučilišta i fakulteti nadležni za donošenje takvih mišljenja, a da Odbor nema tu ovlast. Oni su to znali, jer ja sam ih o tome obavijestio, no oni su usprkos tome donijeli mišljenje u kojem su rekli da sam nekorektno citirao izvore. Kada sam to saznao odmah sam podnio kaznenu prijavu protiv svih članova tog Odbora jer su zlouporabili svoj položaji i ovlast odlučujući o nečemu o čemu nisu nadležni”, kazao je Šeparović Hini. Pritom je podsjetio da su odluke Ustavnog suda, s druge strane, obvezatne i moraju ih poštivati sve fizičke i pravne osobe.

Šeparović ističe da je riječ o staroj priči koju je protiv njega pokrenuo “osebujni profesor Miličić, za kojega njegove kolege kažu da je samoproglašeni stručnjak za plagijate“.

“Ja sam ga tužio pred Općinskim kaznenim sudom za klevetu i Općinskim građanskim sudom za naknadu štete. Ja sam taj svoj doktorat radio po svim standardima kako se to radi na Pravnom fakultetu, što je Pravni fakultet više puta potvrdio”, kazao je Šeparović.

Dodao je da je svakog autora kojega je citirao označio fusnotom u kojoj je naveo autora, ime, prezime, njegova djela i stranice koje je citirao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ni jedan autor protiv mene podnio prijavu, iako sam ih jako puno citirao. Protiv mene se ne vodi postupak ni na Fakultetu ni na Sveučilištu, što je Fakultet više puta potvrdio, a ono što se meni stavlja ne teret je da te citate nisam stavljao u navodnike. Pravni fakultet je više puta potvrdio, usmeno i pismeno, da navodnici nisu propisani, da su propisani ja bi ih koristio, nije bilo nikakvog razloga da ih ja ne koristim”, ustvrdio je Šeparović.

‘Kolektivni pregovori za osnovne i srednje škole nisu prekinuti’

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak izjavila je u srijedu novinarima da pregovori o granskim kolektivnim ugovorima (GKU) za djelatnosti osnovnog i srednjeg obrazovanja nisu prekinuti već se radi o stanici kako bi se razjasnila situacija oko reprezentativnosti sindikata.

Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske izvijestio je prošlog tjedna da je Vlada naprasno prekinula pregovore uz, kako tvrde, besmisleno i neutemeljeno obrazloženje, te najavio moguće štrajkove. Sindikat hrvatskih učitelja također je osudio potez Vlade koja je jednostrano preko medija prekinula pregovore i najavio organiziranje industrijskih akcija ne sjede li se uskoro za stol.

No, ministrica je na konferenciji za novinare na kojoj je predstavila online platformu za javno i potpuno transparentno praćenje procesa obrazovne reforme, ustvrdila da pregovori nisu prekinuti, a problem je nastao jer se sindikati međusobno spore radi utvrđene reprezentativnosti.

“Ne radi se o prekidu pregovora o GKU nego se o stanici da se razjasni situacija u kojoj smo se kao Ministarstvo našli, s obzirom da pitanje reprezentativnosti traži jasno tumačenje zakona“, rekla je Divjak.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja zatražilo je tumačenje tog problema od Ministarstva rada i mirovinskog sustava, iz kojeg im je stigla analiza rizika, rekla je Divjak dodavši kako je u dosadašnjim pregovorima dosta napravljeno, a Ministarstvo čeka da sindikati međusobno razriješe svoje odnose.

Glavni tajnik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske Nijaz Karić rekao je u utorak da su predstavnici Ministarstva rada uputili predstavnike Ministarstva znanosti da ne postoje prijepori za nastavak kolektivnog pregovaranja, odnosno da ne postoje razlozi za prekid pregovora.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja izvijestilo je u utorak da još nije dobilo nikakvu uputu od Ministarstva rada, te najavilo da će s predstavnicima sindikata pokušati idućeg tjedna postići dogovor o daljnjem procesu kolektivnog pregovaranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.