Zbog sustavnih graničnih kontrola koja se provode od petka na svim graničnim prijelazima zabilježena su čekanja, ponegdje i višesatna, što dodatno otežava Hrvatima koji planiraju doći doma za Uskrs, ali i onima koji odlaze u inozemstvo za blagdane.
Kolone su vidljive posebice na granici sa Slovenijom, pa se vozačima savjetuje da prije polaska provjere svoje dokumente i stanje u prometu na graničnim prijelazima, izvijestio je u subotu Hrvatski autoklub.
Na sljedećim graničnim prijelazima očekuju se duža čekanja (više od 30 min): Goričan; Mursko Središće; Dubrava Križovljanska; Otok Virje; Cvetlin; Macelj; Razvor; Lupinjak; Bregana; Bregana naselje (mala Bregana); Jurovski Brod; Maljevac; Pasjak; Rupa; Požane; Kaštel; Plovanija.
Pojačan je promet teretnih vozila na GP-ima: Bregana, Macelj, Pasjak i Rupa u oba smjera.
Promet osobnih vozila povremeno je pojačan i na prijelazima: Stara Gradiška i Slavonski Brod u oba smjera.
Budite strpljivi
Sustavne granične kontrole svih osoba koje prelaze granične prijelaze na svim granicama Europske unije, uključujući i nad građanima Europske unije na snazi je od 7. travnja. Granična policija detaljno će provjeravati svaku putnu ispravu svih osoba koje prelaze granicu, a zbog ovakve provjere, vrijeme trajanja granične kontrole na graničnim prijelazima bit će produženo.
Granična policija savjetuje da prije polaska provjerite vrijede li vam svi dokumenti, osobna iskaznica i/ili putovnica, prije putovanja provjeravajte stanje na graničnim prijelazima i pokušajte putovati onim putem gdje je manja gužva i u vrijeme kad se očekuje najmanja gužva. Ukoliko ste u mogućnosti, izbjegavajte putovanja vikendom jer je tada najveća gužva.
Zabrinutost za turističku djelatnost
Umaški gradonačelnik Vili Bassanese zabrinuo se za turističku djelatnost te je poslao u subotu pismo Vladi RH u kojem je izrazio zabrinutost jer će, kako navodi, mjere pooštrenog nadzora izazvati brojne teškoće stanovnicima Umaga, ali i cijele Istarske županije i Hrvatske, posebno vezano za turističku djelatnost.
“Svjesni smo da je podizanje razine sigurnosnih mjera potrebno, no ne možemo se oteti dojmu da Republika Hrvatska, kao punopravna članica Europske unije te značajna turistička destinacija, nije analizirala i procijenila sve učinke takvih mjera te poduzela alternativne mogućnosti zadržavanja sigurnosti uz nesmetani protok ljudi”, rekao je Bassanese.
Podsjetimo, Europska komisija je nedugo nakon terorističkih napada u studenome 2015. u Parizu predložila uvođenje sustavnih provjera u odgovorajućim bazama podataka svih koji ulaze u Europsku uniju kako bi se povećala sigurnost.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.