Hrvatska ne ulazi u OECD, odgođeno širenje organizacije koja zastupa tržišno gospodarstvo

epa07594334 Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) Secretary-General Angel Gurria (C-R) and South Korean Foreign Minister Kang Kyung-wha (C-L) attend the plenay session during the ministerial council meeting on 'Refounding Multilateralism' in Paris, France, 23 May 2019. The OECD Ministerial Council Meeting, will gather leaders and ministers on 22 and 23 May in Paris, during OECD Week. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Članice Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) u četvrtak su odgodile odluku o širenju na nove zemlje kandidate iz Europe i Latinske Amerike, među kojima je i Hrvatska, no glavni tajnik Angel Gurria opovrgava da je taj proces blokiran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne, proces nije blokiran”, kazao je Gurria na konferencije za novinare u povodu godišnjeg okupljanja OECD-a na kojem nije dano zeleno svjetlo kandidaturama Hrvatske, Brazila, Argentine, Perua, Rumunjske i Bugarske.

>Nakon Slovenije i Mađarske, SAD također blokira hrvatski ulazak u OECD, ministarstvo se brani da nisu spremni primiti novu članicu

“Neki puta napredujete hodajući, drugi put u kasu, a ponekad u trku”, opravdavao se šef OECD-a, organizacije sa sjedištem u Parizu. U tu organizaciju nije primljen ni Brazil iako je predsjednik države Jair Bolsonaro dobio potporu američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gurria je objasnio da organizacija broji 36 zemalja te da se sve moraju složiti oko prijema novih članica. Prošle godine su u tu organizaciju ušle dvije zemlje, Kolumbija i Litva.

“Članice bi, prije nego prihvate nove zemlje, željele znati u kojem se smjeru OECD želi širiti”, kazao je za AFP jedan diplomatski izvor, potvrdivši razmimoilaženja među članicama oko tog pitanja.

Organizacija okuplja najrazvijenije i najbogatije zemlje svijeta koje se zauzimaju za demokraciju i tržišno gospodarstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.