Hrvatski učitelji i nastavnici povijesti pod dojmom emotivnih svjedočanstava branitelja i sudionika Domovinskog rata na najvišim razinama zapovijedanja

Foto: MZOS

Na 10. državnom stručnom skupu za učitelje i nastavnike povijesti na temu Domovinski rat – Prekretnice Domovinskog rata više od 250 nastavnika i učitelja povijesti iz cijele Hrvatske sudjelovalo je i slušalo svjedočanstva branitelja i sudionika Domovinskog rata na najvišim razinama zapovijedanja i upravljanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebno dojmljivo i emotivno bilo je sjećanje dvojice vukovarskih branitelja: Tomislava Zadre, koji je govorio o svojoj obitelji, o poginulim junacima Domovinskog rata – svom ocu Blagi i bratu Robertu, kao i o svojim i njihovim poginulim suborcima, te Predraga Mišića – Peđe, koji je kratko, ali uvjerljivo objasnio zašto je kao pripadnik srpske nacionalne manjine bio hrvatski branitelj i branio svoj rodni grad Vukovar, dok ga je, s druge strane linije, napadao i njegov rođeni brat. Teško je opisati emocije koje su nakon njihova izlaganja zavladale u dvorani i opisati jačinu i dužinu pljeska, koji su im po završetku njihova izlaganja uputili nastavnici povijesti, kao znak podrške i zahvalnosti.

Suze na oči većine nastavnika izazvalo je i predavanje na temu „Ukradeno – vraćeno djetinjstvo“, koje je o stradanju djece u Domovinskom ratu trećega dana skupa održala nastavnica škole u Strizivojni Zrinka Racić.

Vrijednost ovoga iznimno potrebnog i važnog državnog stručnog skupa očituje se i u tome da je skup u Opatiji bio deseti, jubilarni, što znači da je bio jedan od rijetkih događaja na kojima su zapovjednici hrvatskih snaga nastavnicima povijesti mogli govoriti o Domovinskom ratu i Oluji i onda kada su mediji hrvatskoj javnosti, uz prešućivanje ili pasivno držanje službene politike, nametali stavove neuvjerljivog privremenog Haškog suda za bivšu Jugoslaviju i njegovih „nevladinih“, nestručnih priljepaka i glasnogovornika u Hrvatskoj, poput Documente i tadašnjega HHO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao što je prije 10 godina bilo važno govoriti o Oluji na temelju izvora i sjećanja hrvatskih zapovjednika i vojnika, tako je i danas važno govoriti o ulozi Hrvata i Hrvatske u ratu u BiH, posebice s obzirom na skandaloznu prvostupanjsku presudu u Haagu šestorici Hrvata, ali i Hrvatskoj.

Uoči početka radnog dijela skupa, nazočnim nastavnicima prigodnim govorima obratili su se ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje Jadranka Žarković Pečenković, admiral Davor Domazet – kao predstavnik Generalskog zbora, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministar znanosti i obrazovanja Pavo Barišić, pomoćnik ministra obrane Tomislav Ivić – kao izaslanik premijera Andreja Plenkovića i ministra obrane Damira Krstičevića, te ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Ante Nazor – kao izaslanik predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović. Program skupa je vodio i predavanjima moderirao Franjo Čičak, viši savjetnik za povijest u Agenciji za odgoj i obrazovanje, koji je u ovih deset godina održavanja skupa na državnoj razini, podnio najveći organizacijski napor. Svečano otvaranje skupa je himnom Lijepa Naša i odabranim pjesmama uveličala klapa HRM-a Sveti Juraj, stvorivši domoljubno ozračje, koje će predavači zadržati do kraja skupa.

U prva dva dana o uzrocima Domovinskog rata i izvorima, o pregledu Domovinskog rata sa strateške razine, o zdravstvu u Domovinskom ratu, o bitci za Vukovar, Južnom bojištu, te o operacijama Maslenica, Bljesak i Oluja, kao i o najvažnijim operacijama hrvatskih snaga u Bosni i Hercegovini, govorili su znanstvenici i sveučilišni profesori te sudionici Domovinskog rata na najvišim razinama zapovijedanja i upravljanja: akademik i ratni ministar pomorstva i vanjskih poslova Davorin Rudolf, ratni ministar zdravstva prof. dr. sc. Andrija Hebrang, ratni pomoćnik ministra obrane general i prof. dr. sc. Krešimir Ćosić, nadbiskup zadarski mons. dr. sc. Želimir Puljić, admiral Davor Domazet Lošo, general Marijan Mareković, general Mladen Kruljac, general Željko Šiljeg, brigadir Eduard Butier i izv. prof. dr. sc. Ante Nazor te hrvatski branitelji Tomislav Zadro i Predrag Mišić – Peđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trećega dana predstavljeni su „primjeri dobre prakse“ – prezentacije rada nastavnika s učenicima povijesti na temu Domovinski rat i rad Udruge medicinskih sestara iz Domovinskog rata, koja je prikazala kratak dokumentarni film o stradanju Lipika, a predstavnici Viteškog alkarskog društva održali su prezentaciju Muzeja sinjske alke i govorili o održavanju alke za vrijeme Domovinskog rata.

Uz pregledne prezentacije navedenih tema, nastavnici povijesti imali su priliku čuti informacije neposrednih sudionika događaja, koje se ne mogu naći u udžbenicima, a neke od njih niti u dostupnoj literaturi. Prezentacijom odabranih dokumenata i vlastitog sjećanja, predavači su nastavnicima omogućili da svoje lekcije iz Domovinskog rata obogate novim podacima iz primarnih izvora i memoarskoga gradiva, kako bi djeca u školama dobila što cjelovitiji prikaz toga razdoblja hrvatske povijesti, koje su predavači ocijenili kao temelj suvremene Republike Hrvatske.

Skup je održan od 19. do 21. travnja 2017. u Opatiji, pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović, u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, uz pomoć i suradnju Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva obrane RH i Ministarstva hrvatskih branitelja, te Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.