Na popisu onih koje Grad Zagreb na čelu s ekstremno lijevom strankom Možemo smatra zaslužnim građanima, je osim Mirele Čavajde i ravnateljice KB Sveti Duh čije je “najveće” postignuće uvođenje pobačaja u tu bolnicu, je i fizičar Saša Ceci, tzv. popularizator znanosti.
Nagrađivanje Cecija za ulogu u pandemiji “je izvan svake granice zdravog razuma”
Fizičar Ceci posebno je popularan postao u pandemiji koronavirusa kao jedan od najvećih zagovaratelja maski i cijepljenje. A to je i glavni razlog njegova nagrađivanja.
“U četvrtoj knjizi iz serijala Blesimetar pod nazivom Kronika beznađa prikupljeni su znanstveno-popularni tekstovi u kojima je sustavno razotkrivao dezinformacije o pandemiji bolesti COVID-19. Pojašnjavao je što je znanstveni konsenzus o ovoj temi, koje su znanstvene činjenice relevantne za nju te kako sve to javnost sama može provjeriti. Zbog svog sustavnog rada na javnom iznošenju znanstvenih činjenica, poput mnogih drugih promotora znanosti u svijetu našao se na meti širitelja dezinformacija kojima je kvario posao. Unatoč tim napadima nije se uplašio niti posustao”, stoji u obrazloženju.
>Tko je promotor cijepljenja Saša Ceci, koji je dobio veliko promaknuće na Institutu Ruđer Bošković?
Nominiranje Cecija zbog “sustavnog rada na javnom iznošenju znanstvenih činjenica” za Nagradu Grada Zagreba komentirao je i znanstvenik prof. dr. sc. Gordan Lauc.
“Naš najveći depopularizator znanosti dobit će Nagradu Grada Zagreba. Da se radi o nagradi za trbušni ples, to bih još mogao shvatiti, no da dobiva nagradu za svoju ulogu u pandemiji je izvan svake granice zdravog razuma. A to što cenzuru i eliminiranje bilo kakve rasprave u medijima nazivaju ‘znanstveni konsenzus’ je još sramotnije.
Sve me je strah i pomisliti kakav konc-logor bi Hrvatska bila da je ta ekipa bila na vlasti tijekom pandemije. Austrija, Australija, Novi Zeland i Kanada bi za nas bile ‘dječji vrtić'”, napisao je Lauc na svom Facebook profilu.
“Ja sam fizičar, ja pojma nemam”
Ceci je pak često u medijima znanstvenike koji imaju drugačije mišljenje o pandemiji optuživao za širenje lažnih informacijama. Na N1 televiziji kazao je da se “takve cirkusante može zvati u zabavne emisije, ali ne i u informativnu emisiju” te dodao:
“Kad govorimo o obaveznom cijepljenju, meni je to interesantno pitanje. Ja sam fizičar, ja pojma nemam. Dakle, ja nemam veze s cijepljenjem, kako ono funkcionira, znam da ima B-limfociti koje pokušavamo naučiti, da prepoznaju bolest kad dođe, te proteine od tog nekakvog, od te zloće koja uđe u naš organizira, i znam da imamo te neke druge limfocite koji nešto rade. I cjepivo pokušava ove naučiti da prepoznaju ove kad dođu sljedeći put”, kazao je Ceci u emisiji Novi dan N1 televizije 10. srpnja 2021. gdje je govorio o cijepljenju.
>Sumanuta ideologija: Nagradu ‘Zagrepčanka godine’ dodijelit će ženi koja se odlučila na feticid
>Tomašević nagrađuje ravnateljicu protiv koje se vodi kazneni postupak?
Saša Ceci diplomirao je fiziku 1998. na PMF-u, a 2003. je magistrirao. Godine 2007. doktorirao je fiziku na PMF-u, a 2008. bio je na poslijedoktorskom usavršavanju na Sveučilištu u Georgiji u SAD-u. Od 1999. godine zaposlen je na Institutu Ruđer Bošković gdje radi i danas.
Prozvan je “popularizatorom znanosti” nakon što je 2010. pokrenuo blog Blesimetar o znanosti koji je objavljivan u sklopu Jutarnjeg lista. Svoje Facebook objave i blogove pretvorio je u dvije knjige Blesimetar drugi i Blesimetar treći, gdje uglavnom razbija navodne mitove o cijepljenju, GMO-hrani, globalnom zatopljenju i drugim pitanjima.
Nagrađena borba za pobačaj
Ceci nije jedina “sporna osoba” koju je možemovska vlast odlučila nagraditi ove godine. Najveću buru izazvala je odluka da Zagrepčanka godine bude Mirela Čavajda, žena koja se odlučila na pobačaj u visokom stadiju trudnoće što se naziva feticidom.
“U trenucima donošenja najteže životne odluke javno je istupila i upozorila na diskriminaciju i probleme zdravstvenog sustava te na nedostupnost pobačaja, odnosno zakonom zajamčenog prava na zdravstvenu zaštitu. Hrabro se izložila kako bi progovorila o najtežem i najdelikatnijem životnom trenutku, stavljajući tako javni interes ispred svoje osobne sigurnosti, a značenje njezina hrabrog postupka je mnogostruko. S jedne strane, ona je dala glas svim diskriminiranim ženama u Zagrebu, ali i u Hrvatskoj. S druge strane, njezin je potez mobilizirao cijelu državu u obrani prava žena na izbor”, objašnjava Odbor za javna priznanja.
I ravnateljica Kliničke bolnice Sveti Duh Ana-Marija Šimundić nagrađena je zahvaljujući svojoj borbi za pobačaj. Naime, Šimundić je po dolasku na ravnateljsko mjesto u tu gradsku bolnicu najavila “kulturološke” promjene koje su se očitovale u tome da je novo vodstvo bolnice napravilo sve da se u KB Sveti Duh počnu obavljati pobačaji. Zanimljivo je da se i protiv nagrađene Šimundić vodi kazneni postupak, što nam je potvrdio Povjerenik za informiranje Grada Zagreba.
Tekst se nastavlja ispod oglasa